Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyStévie – ideální náhrada cukru pro diabetiky a pro lidi s nadváhou
stevie-idealni-nahrada-cukru-pro-diabetiky-a-pro-lidi-s-nadvahou.png

Stévie – ideální náhrada cukru pro diabetiky a pro lidi s nadváhou

Zveřejněno: 02.10.2015

Stévie sladká je přírodní sladidlo, které se na český trh dostalo poměrně nedávno. Během necelých čtyř let si tato původem jihoamerická rostlina získala celou řadu zastánců, kteří jí dávají přednost před klasickým cukrem. Ke slazení se výtažek ze stévie používá buď ve formě tabletek či sirupu, ale můžete ji pěstovat i sami doma a využívat pak její sušené lístky.

Stévie sladká je přírodní sladidlo, které se na český trh dostalo poměrně nedávno. Během necelých čtyř let si tato původem jihoamerická rostlina získala celou řadu zastánců, kteří jí dávají přednost před klasickým cukrem. Ke slazení se výtažek ze stévie používá buď ve formě tabletek či sirupu, ale můžete ji pěstovat i sami doma a využívat pak její sušené lístky.

Hlavní sladkou složkou v listech stévie, která je vzdálená příbuzná našich kopretin a sedmikrásek, je látka zvaná steviosid. Ten je 200-300krát sladší než klasický cukr. Jak informuje Státní zdravotní ústav, na základě dostupných výzkumů bylo zjištěno, že její sladidlo nemá téměř žádné kalorie, na rozdíl od klasického cukru nepřispívá k tvorbě zubních kazů a je vhodné i pro diabetiky a osoby trpící fenylketonurií.

Historie stévie jako přírodního sladidla je velmi dlouhá – v Jižní Americe ji indiáni používali stovky let hlavně pro slazení tradičního nápoje maté. V Evropě jako přírodní sladidlo funguje až od roku 2011. Dnes stéviové kapky, sirupy nebo pastilky seženete téměř ve všech větších prodejnách potravin. Ke slazení můžete používat sušené nebo čerstvé lístky této rostliny. I ty jsou sladší než klasický cukr. Osladit stévií můžete čaj a kávu, ale i moučníky, marmelády, pudinky a další sladké potraviny.

V Jižní Americe se nálev z lístků této rostliny tradičně používal proti pálení žáhy a při trávicích obtížích. Stévii si můžete vypěstovat sami doma v květináči, na slunném záhoně nebo ve skleníku. Je teplomilná a při teplotách nižších než 5 °C uvadá. Pokud byste ji chtěli pěstovat doma v květináči, měli byste ji v teplých měsících roku nechávat na čerstvém vzduchu. Stévie pěstovaná výhradně v interiéru totiž nedokáže v listech vytvořit dostatečné množství sladkých látek. 

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.