Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyStévie – ideální náhrada cukru pro diabetiky a pro lidi s nadváhou
stevie-idealni-nahrada-cukru-pro-diabetiky-a-pro-lidi-s-nadvahou.png

Stévie – ideální náhrada cukru pro diabetiky a pro lidi s nadváhou

Zveřejněno: 02.10.2015

Stévie sladká je přírodní sladidlo, které se na český trh dostalo poměrně nedávno. Během necelých čtyř let si tato původem jihoamerická rostlina získala celou řadu zastánců, kteří jí dávají přednost před klasickým cukrem. Ke slazení se výtažek ze stévie používá buď ve formě tabletek či sirupu, ale můžete ji pěstovat i sami doma a využívat pak její sušené lístky.

Stévie sladká je přírodní sladidlo, které se na český trh dostalo poměrně nedávno. Během necelých čtyř let si tato původem jihoamerická rostlina získala celou řadu zastánců, kteří jí dávají přednost před klasickým cukrem. Ke slazení se výtažek ze stévie používá buď ve formě tabletek či sirupu, ale můžete ji pěstovat i sami doma a využívat pak její sušené lístky.

Hlavní sladkou složkou v listech stévie, která je vzdálená příbuzná našich kopretin a sedmikrásek, je látka zvaná steviosid. Ten je 200-300krát sladší než klasický cukr. Jak informuje Státní zdravotní ústav, na základě dostupných výzkumů bylo zjištěno, že její sladidlo nemá téměř žádné kalorie, na rozdíl od klasického cukru nepřispívá k tvorbě zubních kazů a je vhodné i pro diabetiky a osoby trpící fenylketonurií.

Historie stévie jako přírodního sladidla je velmi dlouhá – v Jižní Americe ji indiáni používali stovky let hlavně pro slazení tradičního nápoje maté. V Evropě jako přírodní sladidlo funguje až od roku 2011. Dnes stéviové kapky, sirupy nebo pastilky seženete téměř ve všech větších prodejnách potravin. Ke slazení můžete používat sušené nebo čerstvé lístky této rostliny. I ty jsou sladší než klasický cukr. Osladit stévií můžete čaj a kávu, ale i moučníky, marmelády, pudinky a další sladké potraviny.

V Jižní Americe se nálev z lístků této rostliny tradičně používal proti pálení žáhy a při trávicích obtížích. Stévii si můžete vypěstovat sami doma v květináči, na slunném záhoně nebo ve skleníku. Je teplomilná a při teplotách nižších než 5 °C uvadá. Pokud byste ji chtěli pěstovat doma v květináči, měli byste ji v teplých měsících roku nechávat na čerstvém vzduchu. Stévie pěstovaná výhradně v interiéru totiž nedokáže v listech vytvořit dostatečné množství sladkých látek. 

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.