Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySprávný poměr minerálů v těle je klíčový pro naše zdraví
spravny-pomer-mineralu-v-tele-je-klicovy-pro-nase-zdravi.jpg

Správný poměr minerálů v těle je klíčový pro naše zdraví

Zveřejněno: 18.08.2014

Minerály jsou anorganické látky, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Musíme je proto přijímat hlavně v potravě a v nápojích nebo ve výjimečných případech ve formě potravinových doplňků. Nedostatek minerálů v našem těle se může projevovat různě. Může být příčinou nejen lehčích obtíží, ale i závažných zdravotních problémů. 

 Vitamíny a minerály jsou pro správnou funkci našeho těla nezbytné. V případě nedostatku některého minerálu nebo při jejich špatném poměru dochází k selhávání různých funkcí organismu a vzniku celé řady onemocnění. Příznaky, že nám některý minerál chybí, jsou při tom velmi různorodé. Chronická únava, padání vlasů, zvýšená nervozita, poruchy paměti, chudokrevnost ale i snížená imunita nebo rozvoj závažných onemocnění jako třeba cukrovka. To vše může mít na svědomí nedostatek některé z minerálních látek. Bohužel někdy se ale nedostatek nebo špatný poměr minerálů může navenek projevit až za delší dobu. Mnohem přesnější než se spoléhat na vnější projevy, je nechat si jejich hladinu laboratorně otestovat.

Na druhou stranu může být velmi nebezpečná i nadměrná konzumace některých minerálů, jako například sodíku. Většina konzumovaného sodíku se nachází v obyčejné kuchyňské soli (NaCl). Na rozdíl od jiných minerálů je v případě sodíku v české populaci mnohem častější jeho nadbytek než nedostatek. Příliš vysoká hladina sodíku v lidském těle ale může způsobovat zadržování tekutin, vysoký krevní tlak a dokonce selhávání ledvin a srdce.

Hladinu sodíku si při tom většina Čechů zvyšuje sama právě nadměrným solením. Zatímco evropský průměr je spotřeba 8 -12g soli na osobu, v ČR je to 14 – 15g soli na osobu. Doporučená denní dávka by při tom podle Světové zdravotnické organizace neměla překročit 5g soli na osobu za den.

Nejvíce soli je při tom obsaženo ve slaném pečivu (tyčinky, preclíky, brambůrky), dále v bujónech, instantních polévkách, v uzeninách a v plísňových sýrech – tedy v nezdravých potravinách, jaké si řada lidí ráda dopřává. Nadměrný příjem soli je ale bohužel jednou z příčin vysokého krevního tlaku a podílí se tak na vzniku životu nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění

. Právě proto, že je správná hladina minerálů v lidském těle tak důležitá, bude jedno z podzimních bezplatných testování zaměřeno právě na minerály. Podrobnosti o přesném termínu se tak jako vždy dozvíte zde na webu. V současné době si můžete do 22. srpna nechat otestovat zdarma hladinu tuků v krvi. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.