Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySprávný poměr minerálů v těle je klíčový pro naše zdraví
spravny-pomer-mineralu-v-tele-je-klicovy-pro-nase-zdravi.jpg

Správný poměr minerálů v těle je klíčový pro naše zdraví

Zveřejněno: 18.08.2014

Minerály jsou anorganické látky, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Musíme je proto přijímat hlavně v potravě a v nápojích nebo ve výjimečných případech ve formě potravinových doplňků. Nedostatek minerálů v našem těle se může projevovat různě. Může být příčinou nejen lehčích obtíží, ale i závažných zdravotních problémů. 

 Vitamíny a minerály jsou pro správnou funkci našeho těla nezbytné. V případě nedostatku některého minerálu nebo při jejich špatném poměru dochází k selhávání různých funkcí organismu a vzniku celé řady onemocnění. Příznaky, že nám některý minerál chybí, jsou při tom velmi různorodé. Chronická únava, padání vlasů, zvýšená nervozita, poruchy paměti, chudokrevnost ale i snížená imunita nebo rozvoj závažných onemocnění jako třeba cukrovka. To vše může mít na svědomí nedostatek některé z minerálních látek. Bohužel někdy se ale nedostatek nebo špatný poměr minerálů může navenek projevit až za delší dobu. Mnohem přesnější než se spoléhat na vnější projevy, je nechat si jejich hladinu laboratorně otestovat.

Na druhou stranu může být velmi nebezpečná i nadměrná konzumace některých minerálů, jako například sodíku. Většina konzumovaného sodíku se nachází v obyčejné kuchyňské soli (NaCl). Na rozdíl od jiných minerálů je v případě sodíku v české populaci mnohem častější jeho nadbytek než nedostatek. Příliš vysoká hladina sodíku v lidském těle ale může způsobovat zadržování tekutin, vysoký krevní tlak a dokonce selhávání ledvin a srdce.

Hladinu sodíku si při tom většina Čechů zvyšuje sama právě nadměrným solením. Zatímco evropský průměr je spotřeba 8 -12g soli na osobu, v ČR je to 14 – 15g soli na osobu. Doporučená denní dávka by při tom podle Světové zdravotnické organizace neměla překročit 5g soli na osobu za den.

Nejvíce soli je při tom obsaženo ve slaném pečivu (tyčinky, preclíky, brambůrky), dále v bujónech, instantních polévkách, v uzeninách a v plísňových sýrech – tedy v nezdravých potravinách, jaké si řada lidí ráda dopřává. Nadměrný příjem soli je ale bohužel jednou z příčin vysokého krevního tlaku a podílí se tak na vzniku životu nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění

. Právě proto, že je správná hladina minerálů v lidském těle tak důležitá, bude jedno z podzimních bezplatných testování zaměřeno právě na minerály. Podrobnosti o přesném termínu se tak jako vždy dozvíte zde na webu. V současné době si můžete do 22. srpna nechat otestovat zdarma hladinu tuků v krvi. 

Doporučujeme


onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?