Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce
skutecny-pribeh-souhra-laboratore-a-call-centra-synlab-zachranila-zivot-mladeho-sportovce.jpg

Skutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce

Zveřejněno: 24.04.2014

Všechno začalo banálním a vcelku běžným vyšetřením. Mladý sportovec, říkejme mu třeba Pavel, byl alergologickou ambulancí sledován kvůli zvýšené citlivosti na více  alergenů. Šlo hlavně o travní pyly, prach a roztoče. Vyšetření prokázala také začínající astma sezónního typu. I když alergie mohou značně znepříjemnit život, u zdravého mladíka v kondici, který se aktivně věnuje kulturistice, se nejednalo o žádný závažný nález.

I přes problémy s alergiemi se Pavel připravoval na mistrovství světa v kulturistice a nakonec se mu v prestižním závodě podařilo získat stříbrnou příčku. Krátce po návratu ze soutěže se ale objevily vážnější zdravotní problémy – dechová nedostatečnost, slabost, nadměrné pocení. Pavel neváhal  a okamžitě jel k lékaři. Běžné vyšetření ale kromě snížené kapacity plic nic neodhalilo. Lékař proto Pavla poslal na krevní odběry včetně komplexní biochemie. Během pouhé hodiny byly krevní testy v laboratoři vyhodnoceny. Ošetřující lékař byl obratem call centrem společnosti synlab upozorněn na zvýšenou hladinu troponinu a kreatinkinázy, což bývá signál pro poškození srdeční svaloviny. Tyto hodnoty sice mohly být u vrcholového sportovce zvýšeny i následkem nadměrného tréninku, ale jeho klinický stav nasvědčoval něčemu jinému. Lékař proto na základě rychlých laboratorních výsledků rozhodl o okamžitém EKG vyšetření. To odhalilo skutečný problém - akutní infarkt myokardu. Pavel byl ihned převezen do IKEMu, kde mu byla provedena katetrizace srdce. I když to zní neuvěřitelně, po čtyřech dnech byl z nemocnice propuštěn v dobrém zdravotním stavu.

V současné době je Pavel zcela bez obtíží a zdravý. Pokud něco v celém procesu jeho léčby sehrálo opravdu klíčovou roli, byl to čas. Pokud by lékař Pavla neposlal na krevní odběry, pokud by jejich výsledky nebyly rychle vyhodnoceny a pokud by call centrum lékaři nedalo obratem vědět, pak by se mladý sportovec nemusel dostat do nemocnice včas. I když to zní jako klišé, tenhle příběh z praxe ukazuje, že profesionální laboratoř s dobře fungujícím call centrem skutečně může zachránit lidský život.    

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.