Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce
skutecny-pribeh-souhra-laboratore-a-call-centra-synlab-zachranila-zivot-mladeho-sportovce.jpg

Skutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce

Zveřejněno: 24.04.2014

Všechno začalo banálním a vcelku běžným vyšetřením. Mladý sportovec, říkejme mu třeba Pavel, byl alergologickou ambulancí sledován kvůli zvýšené citlivosti na více  alergenů. Šlo hlavně o travní pyly, prach a roztoče. Vyšetření prokázala také začínající astma sezónního typu. I když alergie mohou značně znepříjemnit život, u zdravého mladíka v kondici, který se aktivně věnuje kulturistice, se nejednalo o žádný závažný nález.

I přes problémy s alergiemi se Pavel připravoval na mistrovství světa v kulturistice a nakonec se mu v prestižním závodě podařilo získat stříbrnou příčku. Krátce po návratu ze soutěže se ale objevily vážnější zdravotní problémy – dechová nedostatečnost, slabost, nadměrné pocení. Pavel neváhal  a okamžitě jel k lékaři. Běžné vyšetření ale kromě snížené kapacity plic nic neodhalilo. Lékař proto Pavla poslal na krevní odběry včetně komplexní biochemie. Během pouhé hodiny byly krevní testy v laboratoři vyhodnoceny. Ošetřující lékař byl obratem call centrem společnosti synlab upozorněn na zvýšenou hladinu troponinu a kreatinkinázy, což bývá signál pro poškození srdeční svaloviny. Tyto hodnoty sice mohly být u vrcholového sportovce zvýšeny i následkem nadměrného tréninku, ale jeho klinický stav nasvědčoval něčemu jinému. Lékař proto na základě rychlých laboratorních výsledků rozhodl o okamžitém EKG vyšetření. To odhalilo skutečný problém - akutní infarkt myokardu. Pavel byl ihned převezen do IKEMu, kde mu byla provedena katetrizace srdce. I když to zní neuvěřitelně, po čtyřech dnech byl z nemocnice propuštěn v dobrém zdravotním stavu.

V současné době je Pavel zcela bez obtíží a zdravý. Pokud něco v celém procesu jeho léčby sehrálo opravdu klíčovou roli, byl to čas. Pokud by lékař Pavla neposlal na krevní odběry, pokud by jejich výsledky nebyly rychle vyhodnoceny a pokud by call centrum lékaři nedalo obratem vědět, pak by se mladý sportovec nemusel dostat do nemocnice včas. I když to zní jako klišé, tenhle příběh z praxe ukazuje, že profesionální laboratoř s dobře fungujícím call centrem skutečně může zachránit lidský život.    

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
nakaza-tetanem-hrozi-i-dnes-overte-si-stav-protilatek.jpg

Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek

03.06.2019Každý rok onemocní ve světě tetanem milion lidí. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, i přes nejlepší možnou lékařskou péči polovina infikovaných nákaze podlehne. Od roku 1958, kdy bylo v České republice zavedeno pravidelné očkování proti tomuto onemocnění, u nás případy nákazy téměř vymizely. Bakterie způsobující tuto infekci jsou však v přírodě stále přítomné a onemocnění tetanem se v tuzemsku dosud ojediněle objevuje. Může za to především nedodržování pravidelných termínů přeočkování, které jsou pro ochranu před nemocí velmi významné. Díky nim je v organismu vytvořena potřebná hladina specifických protilátek. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat, a nevíte, zdali jste proti tetanu stále chráněni, zajděte si na krevní test.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.