Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce
skutecny-pribeh-souhra-laboratore-a-call-centra-synlab-zachranila-zivot-mladeho-sportovce.jpg

Skutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce

Zveřejněno: 24.04.2014

Všechno začalo banálním a vcelku běžným vyšetřením. Mladý sportovec, říkejme mu třeba Pavel, byl alergologickou ambulancí sledován kvůli zvýšené citlivosti na více  alergenů. Šlo hlavně o travní pyly, prach a roztoče. Vyšetření prokázala také začínající astma sezónního typu. I když alergie mohou značně znepříjemnit život, u zdravého mladíka v kondici, který se aktivně věnuje kulturistice, se nejednalo o žádný závažný nález.

I přes problémy s alergiemi se Pavel připravoval na mistrovství světa v kulturistice a nakonec se mu v prestižním závodě podařilo získat stříbrnou příčku. Krátce po návratu ze soutěže se ale objevily vážnější zdravotní problémy – dechová nedostatečnost, slabost, nadměrné pocení. Pavel neváhal  a okamžitě jel k lékaři. Běžné vyšetření ale kromě snížené kapacity plic nic neodhalilo. Lékař proto Pavla poslal na krevní odběry včetně komplexní biochemie. Během pouhé hodiny byly krevní testy v laboratoři vyhodnoceny. Ošetřující lékař byl obratem call centrem společnosti synlab upozorněn na zvýšenou hladinu troponinu a kreatinkinázy, což bývá signál pro poškození srdeční svaloviny. Tyto hodnoty sice mohly být u vrcholového sportovce zvýšeny i následkem nadměrného tréninku, ale jeho klinický stav nasvědčoval něčemu jinému. Lékař proto na základě rychlých laboratorních výsledků rozhodl o okamžitém EKG vyšetření. To odhalilo skutečný problém - akutní infarkt myokardu. Pavel byl ihned převezen do IKEMu, kde mu byla provedena katetrizace srdce. I když to zní neuvěřitelně, po čtyřech dnech byl z nemocnice propuštěn v dobrém zdravotním stavu.

V současné době je Pavel zcela bez obtíží a zdravý. Pokud něco v celém procesu jeho léčby sehrálo opravdu klíčovou roli, byl to čas. Pokud by lékař Pavla neposlal na krevní odběry, pokud by jejich výsledky nebyly rychle vyhodnoceny a pokud by call centrum lékaři nedalo obratem vědět, pak by se mladý sportovec nemusel dostat do nemocnice včas. I když to zní jako klišé, tenhle příběh z praxe ukazuje, že profesionální laboratoř s dobře fungujícím call centrem skutečně může zachránit lidský život.    

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.