Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení
skorice-muze-pomoci-diabetikum-a-hodi-se-take-pri-nachlazeni.jpg

Skořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení

Zveřejněno: 07.12.2015

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat? 

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat?

Nejstarší zmínky o ní jsou přes šest tisíc let staré a pocházejí ze starověké Číny. O příznivých účincích prý ale věděli i staří Egypťané. Některé zdroje tvrdí, že byla častou součástí egyptských mumifikačních směsí. Když se z dávné minulosti přesuneme do současnosti, v posledních letech se o tomto koření mluví hlavně v souvislosti s cukrovkou druhého typu.

Klinické studie se skořicovými extrakty ukazují, že dokáže mírně snižovat hladinu krevního cukru a dokáže zlepšit reakci organismu na inzulin při takzvané inzulinové rezistenci. Co z toho vyplývá? Pokud máte cukrovku druhého typu a budete čas od času popíjet neslazený skořicový čaj, může vám to jen prospět.

Protože je skořice významný antioxidant, má tento čaj pozitivní vliv i na ty, kdo cukrovkou netrpí. Stačí nastrouhat jeden její menší kousek a zalít jej zhruba 250 ml vroucí vody. Čaj nechte zakrytý zhruba deset minut louhovat. Pijte jeden, maximálně dva šálky denně. Skořice navíc stimuluje trávicí trakt a zlepšuje trávení. Proto dokáže skořicový čaj pomoci i při nadýmání a střevních problémech.

Je ale také pomocníkem i při nachlazení a bolestech v krku. V takovém případě se doporučuje smíchání jedné polévkové lžíce medu s polovinou čajové lžičky skořice. Tato směs se může konzumovat třikrát až denně. Protože má skořice antibiotické a desinfekční účinky, používá se v kombinaci s medem také zevně, a to hlavně při ekzémech a pásovém oparu.

Skořice ale není pro každého. Mezi kořením je totiž jedním z nejsilnějších alergenů. Typickými projevy alergie na ni jsou kopřivka, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, v některých případech se dokonce mohou objevit poruchy srdečního rytmu. 

Doporučujeme


uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.