Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení
skorice-muze-pomoci-diabetikum-a-hodi-se-take-pri-nachlazeni.jpg

Skořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení

Zveřejněno: 07.12.2015

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat? 

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat?

Nejstarší zmínky o ní jsou přes šest tisíc let staré a pocházejí ze starověké Číny. O příznivých účincích prý ale věděli i staří Egypťané. Některé zdroje tvrdí, že byla častou součástí egyptských mumifikačních směsí. Když se z dávné minulosti přesuneme do současnosti, v posledních letech se o tomto koření mluví hlavně v souvislosti s cukrovkou druhého typu.

Klinické studie se skořicovými extrakty ukazují, že dokáže mírně snižovat hladinu krevního cukru a dokáže zlepšit reakci organismu na inzulin při takzvané inzulinové rezistenci. Co z toho vyplývá? Pokud máte cukrovku druhého typu a budete čas od času popíjet neslazený skořicový čaj, může vám to jen prospět.

Protože je skořice významný antioxidant, má tento čaj pozitivní vliv i na ty, kdo cukrovkou netrpí. Stačí nastrouhat jeden její menší kousek a zalít jej zhruba 250 ml vroucí vody. Čaj nechte zakrytý zhruba deset minut louhovat. Pijte jeden, maximálně dva šálky denně. Skořice navíc stimuluje trávicí trakt a zlepšuje trávení. Proto dokáže skořicový čaj pomoci i při nadýmání a střevních problémech.

Je ale také pomocníkem i při nachlazení a bolestech v krku. V takovém případě se doporučuje smíchání jedné polévkové lžíce medu s polovinou čajové lžičky skořice. Tato směs se může konzumovat třikrát až denně. Protože má skořice antibiotické a desinfekční účinky, používá se v kombinaci s medem také zevně, a to hlavně při ekzémech a pásovém oparu.

Skořice ale není pro každého. Mezi kořením je totiž jedním z nejsilnějších alergenů. Typickými projevy alergie na ni jsou kopřivka, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, v některých případech se dokonce mohou objevit poruchy srdečního rytmu. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.