Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySkořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení
skorice-muze-pomoci-diabetikum-a-hodi-se-take-pri-nachlazeni.jpg

Skořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení

Zveřejněno: 07.12.2015

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat? 

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat?

Nejstarší zmínky o ní jsou přes šest tisíc let staré a pocházejí ze starověké Číny. O příznivých účincích prý ale věděli i staří Egypťané. Některé zdroje tvrdí, že byla častou součástí egyptských mumifikačních směsí. Když se z dávné minulosti přesuneme do současnosti, v posledních letech se o tomto koření mluví hlavně v souvislosti s cukrovkou druhého typu.

Klinické studie se skořicovými extrakty ukazují, že dokáže mírně snižovat hladinu krevního cukru a dokáže zlepšit reakci organismu na inzulin při takzvané inzulinové rezistenci. Co z toho vyplývá? Pokud máte cukrovku druhého typu a budete čas od času popíjet neslazený skořicový čaj, může vám to jen prospět.

Protože je skořice významný antioxidant, má tento čaj pozitivní vliv i na ty, kdo cukrovkou netrpí. Stačí nastrouhat jeden její menší kousek a zalít jej zhruba 250 ml vroucí vody. Čaj nechte zakrytý zhruba deset minut louhovat. Pijte jeden, maximálně dva šálky denně. Skořice navíc stimuluje trávicí trakt a zlepšuje trávení. Proto dokáže skořicový čaj pomoci i při nadýmání a střevních problémech.

Je ale také pomocníkem i při nachlazení a bolestech v krku. V takovém případě se doporučuje smíchání jedné polévkové lžíce medu s polovinou čajové lžičky skořice. Tato směs se může konzumovat třikrát až denně. Protože má skořice antibiotické a desinfekční účinky, používá se v kombinaci s medem také zevně, a to hlavně při ekzémech a pásovém oparu.

Skořice ale není pro každého. Mezi kořením je totiž jedním z nejsilnějších alergenů. Typickými projevy alergie na ni jsou kopřivka, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, v některých případech se dokonce mohou objevit poruchy srdečního rytmu. 

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.