Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySinice – jak nám při koupání mohou uškodit?
sinice-jak-nam-pri-koupani-mohou-uskodit.jpg

Sinice – jak nám při koupání mohou uškodit?

Zveřejněno: 17.07.2014

Rybníky, jezera a přehrady lákají v letních dnech k příjemnému osvěžení. Při déle trvajícím teplém počasí se ale u řady přírodních koupališť objeví varování před sinicemi. Co jsou vlastně tyhle organismy zač? A jaké zdravotní komplikace nám mohou způsobit? 

Co jsou sinice?

Sinice neboli cyanobakterie jsou drobné organismy schopné fotosyntézy, které žijí ve všech oblastech Země. Jsou schopné přežít v termálních pramenech, v půdě, v pouštích, ale taky v ledové arktické krajině. Český název sinice je údajně odvozen z termínu siný, což znamená modrý. Buňky sinic skutečně obvykle mají modrozelenou nebo tmavě zelenou barvu. Pokud se v našich podmínkách sinice přemnoží a jejich kolonie vystoupají k vodní hladině, používá se pro jejich shluky termín vodní květ. K největšímu bujení sinic dochází v českých vodních nádržích a jezerech obvykle ve druhé polovině letních prázdnin, ale na některých místech v ČR už se první varování hygieniků před sinicemi objevila nyní. Aktuální stav vodních ploch, včetně varování před sinicemi, najdete například na webu ministerstva zdravotnictví.

Co nám mohou způsobit?

Sinice produkují některé toxické látky, které mohou u lidí vyvolat různé alergické reakce a zdravotní obtíže. Mezi nejčastější problémy, které se po vykoupání ve vodě se sinicemi mohou objevit, patří vyrážky a záněty spojivek. Vzhledem k tomu, že ale při koupání můžeme trochu vody polknout, patří mezi zdravotní komplikace spojené se sinicemi taky průjem, žaludeční křeče, zvracení nebo bolest hlavy. Zvlášť opatrní bychom měli být u dětí. Zdravotní obtíže totiž u nich může vyvolat i mnohem menší dávka vody se sinicemi než u dospělých. Jediná účinná ochrana před zdravotními komplikacemi ze sinic je nekoupat se ve vodě, která je zasažena vodním květem. Pokud už byste se v takové vodě vykoupali, měli byste se co nejrychleji důkladně osprchovat v čisté vodě. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.