Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySinice – jak nám při koupání mohou uškodit?
sinice-jak-nam-pri-koupani-mohou-uskodit.jpg

Sinice – jak nám při koupání mohou uškodit?

Zveřejněno: 17.07.2014

Rybníky, jezera a přehrady lákají v letních dnech k příjemnému osvěžení. Při déle trvajícím teplém počasí se ale u řady přírodních koupališť objeví varování před sinicemi. Co jsou vlastně tyhle organismy zač? A jaké zdravotní komplikace nám mohou způsobit? 

Co jsou sinice?

Sinice neboli cyanobakterie jsou drobné organismy schopné fotosyntézy, které žijí ve všech oblastech Země. Jsou schopné přežít v termálních pramenech, v půdě, v pouštích, ale taky v ledové arktické krajině. Český název sinice je údajně odvozen z termínu siný, což znamená modrý. Buňky sinic skutečně obvykle mají modrozelenou nebo tmavě zelenou barvu. Pokud se v našich podmínkách sinice přemnoží a jejich kolonie vystoupají k vodní hladině, používá se pro jejich shluky termín vodní květ. K největšímu bujení sinic dochází v českých vodních nádržích a jezerech obvykle ve druhé polovině letních prázdnin, ale na některých místech v ČR už se první varování hygieniků před sinicemi objevila nyní. Aktuální stav vodních ploch, včetně varování před sinicemi, najdete například na webu ministerstva zdravotnictví.

Co nám mohou způsobit?

Sinice produkují některé toxické látky, které mohou u lidí vyvolat různé alergické reakce a zdravotní obtíže. Mezi nejčastější problémy, které se po vykoupání ve vodě se sinicemi mohou objevit, patří vyrážky a záněty spojivek. Vzhledem k tomu, že ale při koupání můžeme trochu vody polknout, patří mezi zdravotní komplikace spojené se sinicemi taky průjem, žaludeční křeče, zvracení nebo bolest hlavy. Zvlášť opatrní bychom měli být u dětí. Zdravotní obtíže totiž u nich může vyvolat i mnohem menší dávka vody se sinicemi než u dospělých. Jediná účinná ochrana před zdravotními komplikacemi ze sinic je nekoupat se ve vodě, která je zasažena vodním květem. Pokud už byste se v takové vodě vykoupali, měli byste se co nejrychleji důkladně osprchovat v čisté vodě. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.