Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySinice – jak nám při koupání mohou uškodit?
sinice-jak-nam-pri-koupani-mohou-uskodit.jpg

Sinice – jak nám při koupání mohou uškodit?

Zveřejněno: 17.07.2014

Rybníky, jezera a přehrady lákají v letních dnech k příjemnému osvěžení. Při déle trvajícím teplém počasí se ale u řady přírodních koupališť objeví varování před sinicemi. Co jsou vlastně tyhle organismy zač? A jaké zdravotní komplikace nám mohou způsobit? 

Co jsou sinice?

Sinice neboli cyanobakterie jsou drobné organismy schopné fotosyntézy, které žijí ve všech oblastech Země. Jsou schopné přežít v termálních pramenech, v půdě, v pouštích, ale taky v ledové arktické krajině. Český název sinice je údajně odvozen z termínu siný, což znamená modrý. Buňky sinic skutečně obvykle mají modrozelenou nebo tmavě zelenou barvu. Pokud se v našich podmínkách sinice přemnoží a jejich kolonie vystoupají k vodní hladině, používá se pro jejich shluky termín vodní květ. K největšímu bujení sinic dochází v českých vodních nádržích a jezerech obvykle ve druhé polovině letních prázdnin, ale na některých místech v ČR už se první varování hygieniků před sinicemi objevila nyní. Aktuální stav vodních ploch, včetně varování před sinicemi, najdete například na webu ministerstva zdravotnictví.

Co nám mohou způsobit?

Sinice produkují některé toxické látky, které mohou u lidí vyvolat různé alergické reakce a zdravotní obtíže. Mezi nejčastější problémy, které se po vykoupání ve vodě se sinicemi mohou objevit, patří vyrážky a záněty spojivek. Vzhledem k tomu, že ale při koupání můžeme trochu vody polknout, patří mezi zdravotní komplikace spojené se sinicemi taky průjem, žaludeční křeče, zvracení nebo bolest hlavy. Zvlášť opatrní bychom měli být u dětí. Zdravotní obtíže totiž u nich může vyvolat i mnohem menší dávka vody se sinicemi než u dospělých. Jediná účinná ochrana před zdravotními komplikacemi ze sinic je nekoupat se ve vodě, která je zasažena vodním květem. Pokud už byste se v takové vodě vykoupali, měli byste se co nejrychleji důkladně osprchovat v čisté vodě. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.