Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky
sezona-pylove-alergie-graduje-par-uzitecnych-tipu-pro-alergiky.jpg

Sezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky

Zveřejněno: 01.05.2015

Bříza, jasan, jilm, vrba, habr a dub. Koncentrace pylu stromů v ovzduší je v těchto dnech na vrcholu. Pokud jste alergičtí na pyl, asi to pociťujete na vlastní kůži. Nepříjemné pálení očí a rýma jsou nejtypičtější příznaky pylové alergie. Jak si život s ní ulehčit? 

Prádlo sušte uvnitř

Pylová zrna se mohou nachytat na vlhké oblečení nebo ložní prádlo, které sušíte na zahradě či na balkoně. Pokud je to možné, sušte vyprané věci uvnitř. Pokud to možné není, aspoň venku usušené věci před přemístěním zpátky domů důkladně vytřepejte.

Dejte si do oken sítě proti pylu

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti, a umožňují tak mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Po ránu se vyhněte venkovním aktivitám

Většina rostlin uvolňuje pyl krátce po svítání. Jeho koncentrace v ovzduší je tak po ránu nejvyšší. Zvlášť za suchých a větrných dní může být situace pro alergiky skutečně kritická. Pokud tedy chodíte ven běhat nebo na procházku, zkuste tyto aktivity přesunout na večer. Ideální je se vydat ven po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu.

Noste brýle

Aby se vám pylová zrna nedostala do očí, používejte sluneční brýle. Zvlášť důležité jsou třeba při jízdě na kole nebo při běhu.

Myjte si často vlasy a před spaním se vždy osprchujte

Zamezte tomu, aby se vám pyl dostal do ložnice a usadil se v peřinách a polštářích. Pokaždé než si půjdete lehnout, se osprchujte. Právě ve vlasech se usazuje nejvíc pylových zrn, proto by si alergici měli v pylové sezóně vlasy umývat co nejčastěji. Není nutné používat pokaždé šampon, pyl se spláchne pouze vodou.

Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly máte alergii

Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, neví však, na jaký. Nechte se otestovat a zjistěte, jaká pylová zrna vám dělají nejvíce problémů. Líp se pak dokážete vyhýbat místům, kde stromy, na jejichž pyl máte alergii, rostou. 

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.