Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky
sezona-pylove-alergie-graduje-par-uzitecnych-tipu-pro-alergiky.jpg

Sezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky

Zveřejněno: 01.05.2015

Bříza, jasan, jilm, vrba, habr a dub. Koncentrace pylu stromů v ovzduší je v těchto dnech na vrcholu. Pokud jste alergičtí na pyl, asi to pociťujete na vlastní kůži. Nepříjemné pálení očí a rýma jsou nejtypičtější příznaky pylové alergie. Jak si život s ní ulehčit? 

Prádlo sušte uvnitř

Pylová zrna se mohou nachytat na vlhké oblečení nebo ložní prádlo, které sušíte na zahradě či na balkoně. Pokud je to možné, sušte vyprané věci uvnitř. Pokud to možné není, aspoň venku usušené věci před přemístěním zpátky domů důkladně vytřepejte.

Dejte si do oken sítě proti pylu

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti, a umožňují tak mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Po ránu se vyhněte venkovním aktivitám

Většina rostlin uvolňuje pyl krátce po svítání. Jeho koncentrace v ovzduší je tak po ránu nejvyšší. Zvlášť za suchých a větrných dní může být situace pro alergiky skutečně kritická. Pokud tedy chodíte ven běhat nebo na procházku, zkuste tyto aktivity přesunout na večer. Ideální je se vydat ven po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu.

Noste brýle

Aby se vám pylová zrna nedostala do očí, používejte sluneční brýle. Zvlášť důležité jsou třeba při jízdě na kole nebo při běhu.

Myjte si často vlasy a před spaním se vždy osprchujte

Zamezte tomu, aby se vám pyl dostal do ložnice a usadil se v peřinách a polštářích. Pokaždé než si půjdete lehnout, se osprchujte. Právě ve vlasech se usazuje nejvíc pylových zrn, proto by si alergici měli v pylové sezóně vlasy umývat co nejčastěji. Není nutné používat pokaždé šampon, pyl se spláchne pouze vodou.

Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly máte alergii

Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, neví však, na jaký. Nechte se otestovat a zjistěte, jaká pylová zrna vám dělají nejvíce problémů. Líp se pak dokážete vyhýbat místům, kde stromy, na jejichž pyl máte alergii, rostou. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.