Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky
sezona-pylove-alergie-graduje-par-uzitecnych-tipu-pro-alergiky.jpg

Sezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky

Zveřejněno: 01.05.2015

Bříza, jasan, jilm, vrba, habr a dub. Koncentrace pylu stromů v ovzduší je v těchto dnech na vrcholu. Pokud jste alergičtí na pyl, asi to pociťujete na vlastní kůži. Nepříjemné pálení očí a rýma jsou nejtypičtější příznaky pylové alergie. Jak si život s ní ulehčit? 

Prádlo sušte uvnitř

Pylová zrna se mohou nachytat na vlhké oblečení nebo ložní prádlo, které sušíte na zahradě či na balkoně. Pokud je to možné, sušte vyprané věci uvnitř. Pokud to možné není, aspoň venku usušené věci před přemístěním zpátky domů důkladně vytřepejte.

Dejte si do oken sítě proti pylu

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti, a umožňují tak mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Po ránu se vyhněte venkovním aktivitám

Většina rostlin uvolňuje pyl krátce po svítání. Jeho koncentrace v ovzduší je tak po ránu nejvyšší. Zvlášť za suchých a větrných dní může být situace pro alergiky skutečně kritická. Pokud tedy chodíte ven běhat nebo na procházku, zkuste tyto aktivity přesunout na večer. Ideální je se vydat ven po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu.

Noste brýle

Aby se vám pylová zrna nedostala do očí, používejte sluneční brýle. Zvlášť důležité jsou třeba při jízdě na kole nebo při běhu.

Myjte si často vlasy a před spaním se vždy osprchujte

Zamezte tomu, aby se vám pyl dostal do ložnice a usadil se v peřinách a polštářích. Pokaždé než si půjdete lehnout, se osprchujte. Právě ve vlasech se usazuje nejvíc pylových zrn, proto by si alergici měli v pylové sezóně vlasy umývat co nejčastěji. Není nutné používat pokaždé šampon, pyl se spláchne pouze vodou.

Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly máte alergii

Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, neví však, na jaký. Nechte se otestovat a zjistěte, jaká pylová zrna vám dělají nejvíce problémů. Líp se pak dokážete vyhýbat místům, kde stromy, na jejichž pyl máte alergii, rostou. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.