Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySeriál o "éčkách" – Barviva aneb pěkná červená díky dehtu
serial-o-eckach-barviva-aneb-pekna-cervena-diky-dehtu.jpg

Seriál o "éčkách" – Barviva aneb pěkná červená díky dehtu

Zveřejněno: 15.05.2015

Hezky barevné potraviny se lidem více líbí. Výrobci to vědí, a proto se dnes řada potravin uměle dobarvuje. Sytě červený jahodový kompot tak svou barvu získává díky barvivu, které se vyrábí z dehtu. Stejně tak třeba krásně žlutý je vanilkový pudink díky chemii. Za všemi těmito barevnými kouzly stojí potravinářská barviva. Mohou nám škodit? 

Problematický vliv barviv na náš organismus se nemusí projevovat jen vnějšími příznaky, jako jsou ekzémy, vyrážky a další alergické reakce. Některá barviva mohou dokonce ovlivňovat centrální nervovou soustavu – například u dětí mohou tyto látky způsobovat hyperaktivitu a negativně ovlivňovat jejich pozornost. Předmětem zkoumání je taky to, zda některé tyto látky lidskému tělu cizí, nemohou přispět k rakovinnému bujení. I proto se konzumace řady barviv dětem a citlivým jedincům nedoporučuje.

To se týká například skupiny azobarviv, která se vůbec nevyskytují v přírodě, všechna se vyrábějí synteticky z dehtu. Jedním z nich je azorubin s označením E122. Umělé červené barvivo najdeme hlavně v potravinách s příchutí jahody nebo maliny. Pro svou schopnost dodat jídlu sytě červenou barvu se přidává do některých ovocných jogurtů, marmelád, marcipánu, cukrovinek, limonád, pudinků nebo taky do zmrzlin. Zatímco v Evropě je jeho používání povoleno, v USA je zakázán.

Kromě růžové a červené ale výrobci potravin používají i barvy jiných odstínů. Třeba v případě vanilkových pudinků, hořčice nebo citronových nápojů je potřeba zvýraznit žlutou barvu. Mezi umělá žlutá barviva patří takzvaný tartazin E102, který se stejně jako azorubin vyrábí z dehtu. K doplňkům, které by podle odborníků měly děti konzumovat co nejméně, patří kromě tartazinu a azorubinu třeba ještě chinolinová žluť E104 nebo modré barvivo indigotin E132.

Vzhledem k tomu, že řada syntetických barviv se ve větší míře v potravinách používá teprve relativně krátce, ještě zcela jistě nemůžeme znát všechny jejich dopady na organismus. I proto se výživoví odborníci shodují v jednom – čím méně bude vaše strava chemicky upravená a dobarvená, tím lépe. Bílý jogurt s čerstvými jahodami je vždy lepší než ten, který „se červená“ vlivem syntetických barviv. 

Doporučujeme


renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.