Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySeriál o "éčkách" – Barviva aneb pěkná červená díky dehtu
serial-o-eckach-barviva-aneb-pekna-cervena-diky-dehtu.jpg

Seriál o "éčkách" – Barviva aneb pěkná červená díky dehtu

Zveřejněno: 15.05.2015

Hezky barevné potraviny se lidem více líbí. Výrobci to vědí, a proto se dnes řada potravin uměle dobarvuje. Sytě červený jahodový kompot tak svou barvu získává díky barvivu, které se vyrábí z dehtu. Stejně tak třeba krásně žlutý je vanilkový pudink díky chemii. Za všemi těmito barevnými kouzly stojí potravinářská barviva. Mohou nám škodit? 

Problematický vliv barviv na náš organismus se nemusí projevovat jen vnějšími příznaky, jako jsou ekzémy, vyrážky a další alergické reakce. Některá barviva mohou dokonce ovlivňovat centrální nervovou soustavu – například u dětí mohou tyto látky způsobovat hyperaktivitu a negativně ovlivňovat jejich pozornost. Předmětem zkoumání je taky to, zda některé tyto látky lidskému tělu cizí, nemohou přispět k rakovinnému bujení. I proto se konzumace řady barviv dětem a citlivým jedincům nedoporučuje.

To se týká například skupiny azobarviv, která se vůbec nevyskytují v přírodě, všechna se vyrábějí synteticky z dehtu. Jedním z nich je azorubin s označením E122. Umělé červené barvivo najdeme hlavně v potravinách s příchutí jahody nebo maliny. Pro svou schopnost dodat jídlu sytě červenou barvu se přidává do některých ovocných jogurtů, marmelád, marcipánu, cukrovinek, limonád, pudinků nebo taky do zmrzlin. Zatímco v Evropě je jeho používání povoleno, v USA je zakázán.

Kromě růžové a červené ale výrobci potravin používají i barvy jiných odstínů. Třeba v případě vanilkových pudinků, hořčice nebo citronových nápojů je potřeba zvýraznit žlutou barvu. Mezi umělá žlutá barviva patří takzvaný tartazin E102, který se stejně jako azorubin vyrábí z dehtu. K doplňkům, které by podle odborníků měly děti konzumovat co nejméně, patří kromě tartazinu a azorubinu třeba ještě chinolinová žluť E104 nebo modré barvivo indigotin E132.

Vzhledem k tomu, že řada syntetických barviv se ve větší míře v potravinách používá teprve relativně krátce, ještě zcela jistě nemůžeme znát všechny jejich dopady na organismus. I proto se výživoví odborníci shodují v jednom – čím méně bude vaše strava chemicky upravená a dobarvená, tím lépe. Bílý jogurt s čerstvými jahodami je vždy lepší než ten, který „se červená“ vlivem syntetických barviv. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?