Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySeriál o antioxidantech – rajčata, nepražené kakaové boby, avokádo
serial-o-antioxidantech-rajcata-neprazene-kakaove-boby-avokado.jpg

Seriál o antioxidantech – rajčata, nepražené kakaové boby, avokádo

Zveřejněno: 25.01.2016

V druhém díle seriálu o antioxidantech si představíme další potraviny, které jsou ideálním zdrojem látek chránících buňky před volnými radikály. Protože v zimních měsících je ovoce bohaté na antioxidanty hůře dostupné, vybrali jsme pro vás tři potraviny, které jsou běžně k sehnání i v lednu a zároveň lidskému zdraví prospějí minimálně stejně jako čerstvé letní ovoce. 

V druhém díle seriálu o antioxidantech si představíme další potraviny, které jsou ideálním zdrojem látek chránících buňky před volnými radikály. Protože v zimních měsících je ovoce bohaté na antioxidanty hůře dostupné, vybrali jsme pro vás tři potraviny, které jsou běžně k sehnání i v lednu a zároveň lidskému zdraví prospějí minimálně stejně jako čerstvé letní ovoce.

Rajčata

Rajčata obsahují vysoký podíl vody a vlákniny a minimum tuků. Zralá rajčata organismu dodají větší množství vitaminu C, vitaminy skupiny B a také draslík, který napomáhá snížení krevního tlaku a je klíčový pro správně fungující nervový systém. Jejich nejvýznamnějším antioxidantem je lykopen. Toto červené rostlinné barvivo chrání lidské buňky a dává se do souvislosti s prevencí rakoviny. Pro lepší vstřebávání lykopenu bychom měli syrová rajčata zakápnout trochou oleje, nebo je krátce podusit.

Nepražené kakaové boby

Hořčík, zinek, železo, mangan, měď a hlavně velmi vysoké množství antioxidačních flavonoidů. Nepražené kakaové boby jsou právem považovány za superpotravinu nabitou látkami prospěšnými zdraví. Důležité je konzumovat kakaové boby nepražené, protože při procesu pražení se velké množství jejich zdravotních benefitů ztratí. Nepražené kakaové boby jsou pravděpodobně jedním z nejkoncentrovanějších antioxidantů na světě. Dle některých měření jich obsahují víc než zelený čaj.

Avokádo                                             

Ke konzumaci jsou vhodné měkké plody avokáda, právě ty obsahují vitaminy C, E, draslík, měď, zdravé tuky a hlavně velké množství karotenů a luteinu, které mají velmi silné antioxidační účinky. Nezralá a tvrdá avokáda pak při pokojové teplotě obvykle dozrají zhruba do tří dnů. Avokádům by se měly vyhnout osoby s alergií na latex, protože enzymy obsažené v avokádu mohou u takových jedinců spustit alergickou reakci. 

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.