Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySeriál o antioxidantech – kustovnice čínská, bobule açai a spirulina
serial-o-antioxidantech-kustovnice-cinska-bobule-açai-a-spirulina.jpg

Seriál o antioxidantech – kustovnice čínská, bobule açai a spirulina

Zveřejněno: 15.02.2016

S potravinovými doplňky jakoby se posledních pár let doslova roztrhl pytel. Pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny sice nenahradí, zdrojem antioxidantů a vitaminů nicméně celá řada z nich být může. Slyšeli jste někdy o exotických bobulích açai, asijských plodech goji nebo sladkovodní sinici spirulině? 

S potravinovými doplňky jakoby se posledních pár let doslova roztrhl pytel. Pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny sice nenahradí, zdrojem antioxidantů a vitaminů nicméně celá řada z nich být může. Slyšeli jste někdy o exotických bobulích açai, asijských plodech goji nebo  sladkovodní sinici spirulině?

Kustovnice čínská

Jasně červeným plodům asijské rostliny kustovnice čínské se říká goji. Vzhledem se sušené plody podobají šípkům, jejich chuť je ale o něco sladší. Zdraví nejprospěšnější je konzumovat plody goji čerstvé. V tomto stavu jsou ale v našich zeměpisných šířkách obtížně k dostání. Nejčastěji narazíte na goji sušené, nebo v podobě džusu lisovaného z čerstvých plodů. Goji se považuje na rozdíl třeba od rajčat či brokolice za potravinový doplněk. Jeho antioxidační schopnost je totiž mnohem koncentrovanější, a proto je třeba při jeho užívání dodržovat doporučenou denní dávku, která je poměrně malá. U džusu je to pro zdravého dospělého zhruba 25 ml denně, u sušených plodů se uvádí jako doporučené denní množství asi 10 – 30 gramů. Džus je vhodné užívat ráno nalačno, sušenými plody si můžete dozdobit například ovesnou kaši nebo jogurt. Kromě vitaminu C, který je známý svým antioxidačním účinkem, obsahuje goji ve větším množství také vitaminy skupiny B, vitamin E a celou řadu minerálů.

Bobule açai

Bobule s exotickým názvem jsou plodem jihoamerické palmy. Tmavě fialové kuličky připomínají borůvky, ale 80 % plodu tvoří pecka. Protože se açai poměrně rychle kazí, vyvážejí se z Jižní Ameriky obvykle už zpracované sušením, nebo ve formě džusu. Stejně jako v případě goji se považují za potravinový doplněk, a proto je rovněž nutné dodržovat doporučené denní dávkování. Silným antioxidantem, který se v açai vyskytuje ve zvýšeném množství, je anthokyanin. Právě toto rostlinné barvivo dodává bobulím jejich sytě fialovou barvu.

Spirulina

Spirulina je sladkovodní sinice, která se hojně pěstuje v Japonsku. Jako potravinový doplněk se obvykle užívá ve formě tablet. Důležitým antioxidantem je i ve spirulině rostlinné barvivo – v jejím případě výrazně modrozelené. Stejně jako u předchozích dvou plodů je potřeba u spirulinových tablet pečlivě dodržovat dávkování.

Závěrem je důležité připomenout, že potravinové doplňky rozhodně nenahradí pestrou stravu. Pokud jíte nezdravě a ve vašem jídelníčku chybí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pak vám ani sebedražší potravinový doplněk ke zdraví nepomůže. Střídmý a pestrý jídelníček se zkrátka ničím nahradit nedá. 

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?