Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySeriál o antioxidantech – kustovnice čínská, bobule açai a spirulina
serial-o-antioxidantech-kustovnice-cinska-bobule-açai-a-spirulina.jpg

Seriál o antioxidantech – kustovnice čínská, bobule açai a spirulina

Zveřejněno: 15.02.2016

S potravinovými doplňky jakoby se posledních pár let doslova roztrhl pytel. Pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny sice nenahradí, zdrojem antioxidantů a vitaminů nicméně celá řada z nich být může. Slyšeli jste někdy o exotických bobulích açai, asijských plodech goji nebo sladkovodní sinici spirulině? 

S potravinovými doplňky jakoby se posledních pár let doslova roztrhl pytel. Pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny sice nenahradí, zdrojem antioxidantů a vitaminů nicméně celá řada z nich být může. Slyšeli jste někdy o exotických bobulích açai, asijských plodech goji nebo  sladkovodní sinici spirulině?

Kustovnice čínská

Jasně červeným plodům asijské rostliny kustovnice čínské se říká goji. Vzhledem se sušené plody podobají šípkům, jejich chuť je ale o něco sladší. Zdraví nejprospěšnější je konzumovat plody goji čerstvé. V tomto stavu jsou ale v našich zeměpisných šířkách obtížně k dostání. Nejčastěji narazíte na goji sušené, nebo v podobě džusu lisovaného z čerstvých plodů. Goji se považuje na rozdíl třeba od rajčat či brokolice za potravinový doplněk. Jeho antioxidační schopnost je totiž mnohem koncentrovanější, a proto je třeba při jeho užívání dodržovat doporučenou denní dávku, která je poměrně malá. U džusu je to pro zdravého dospělého zhruba 25 ml denně, u sušených plodů se uvádí jako doporučené denní množství asi 10 – 30 gramů. Džus je vhodné užívat ráno nalačno, sušenými plody si můžete dozdobit například ovesnou kaši nebo jogurt. Kromě vitaminu C, který je známý svým antioxidačním účinkem, obsahuje goji ve větším množství také vitaminy skupiny B, vitamin E a celou řadu minerálů.

Bobule açai

Bobule s exotickým názvem jsou plodem jihoamerické palmy. Tmavě fialové kuličky připomínají borůvky, ale 80 % plodu tvoří pecka. Protože se açai poměrně rychle kazí, vyvážejí se z Jižní Ameriky obvykle už zpracované sušením, nebo ve formě džusu. Stejně jako v případě goji se považují za potravinový doplněk, a proto je rovněž nutné dodržovat doporučené denní dávkování. Silným antioxidantem, který se v açai vyskytuje ve zvýšeném množství, je anthokyanin. Právě toto rostlinné barvivo dodává bobulím jejich sytě fialovou barvu.

Spirulina

Spirulina je sladkovodní sinice, která se hojně pěstuje v Japonsku. Jako potravinový doplněk se obvykle užívá ve formě tablet. Důležitým antioxidantem je i ve spirulině rostlinné barvivo – v jejím případě výrazně modrozelené. Stejně jako u předchozích dvou plodů je potřeba u spirulinových tablet pečlivě dodržovat dávkování.

Závěrem je důležité připomenout, že potravinové doplňky rozhodně nenahradí pestrou stravu. Pokud jíte nezdravě a ve vašem jídelníčku chybí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pak vám ani sebedražší potravinový doplněk ke zdraví nepomůže. Střídmý a pestrý jídelníček se zkrátka ničím nahradit nedá. 

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.