Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyRok 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin
rok-2016-je-mezinarodnim-rokem-lustenin.jpg

Rok 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin

Zveřejněno: 29.02.2016

Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem luštěnin. Proč? Luštěniny jsou celosvětově životně důležitým a cenově dostupným zdrojem rostlinných proteinů. Jako součást zdravého jídelníčku pomáhají při prevenci diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Přes všechny tyto výhody Češi v jejich konzumaci pořád zaostávají. Proč? 

Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem luštěnin. Proč? Luštěniny jsou celosvětově životně důležitým a cenově dostupným zdrojem rostlinných proteinů. Jako součást zdravého jídelníčku pomáhají při prevenci diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Přes všechny tyto výhody Češi v jejich konzumaci pořád zaostávají. Proč?

Luštěniny jsou zdravé, výživné, levné, a pokud se správně připraví, tak i velice chutné. I přes všechny tyto výhody je jejich spotřeba v České republice nízká. Podle aktuálně dostupných údajů je to necelých 2,5 kilogramu na osobu za rok. Například v Asii je to víc než 8 kilogramů a v jihoevropských zemích mluví statistiky zhruba o 6 kilogramech.

Češi se však luštěninám vyhýbají a jako důvody uvádějí následné potíže s nadýmáním a také to, že jim luštěniny nechutnají. Trávicím problémům spojeným s konzumací většího množství luštěnin lze ovšem velmi snadno předejít. Důvodem nadýmání jsou totiž těžko stravitelné sacharidy. Lidské tělo je začne zpracovávat až v tlustém střevě za součinnosti tamních mikroorganismů a výsledkem je velké množství plynů. Pokud ale luštěniny před úpravou dostatečně dlouho namáčíme, odstraníme z nich tyto sacharidy a následně je naše tělo dokáže strávit bez větších obtíží.

Ideální je nechat je namočené přes celou noc a konzumovat je až následující den. Mezi nejsnáze stravitelné luštěniny patří červená čočka, kterou můžete dokonce připravit úplně bez namáčení. Řešením, jak zvýšit jejich příjem bez nutnosti radikálně měnit jídelníček, je přidání menšího množství do pokrmů, na které jsme zvyklí. Například do klasických zeleninových salátů, do polévek či do pomazánek.

Pokud byste si chtěli připravit vyloženě luštěninové jídlo, je nejlepší zapátrat v receptech indické nebo španělské kuchyně. Tam se používají poměrně často. Kromě toho, že obsahují velké množství vlákniny, bílkovin a dalších zdraví prospěšných látek, mají luštěniny nízký glykemický index. Díky tomu dokáží zasytit na dlouhou dobu a představují tak skvělou potravinu pro všechny, kteří se snaží snížit svou hmotnost. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.