Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyRok 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin
rok-2016-je-mezinarodnim-rokem-lustenin.jpg

Rok 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin

Zveřejněno: 29.02.2016

Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem luštěnin. Proč? Luštěniny jsou celosvětově životně důležitým a cenově dostupným zdrojem rostlinných proteinů. Jako součást zdravého jídelníčku pomáhají při prevenci diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Přes všechny tyto výhody Češi v jejich konzumaci pořád zaostávají. Proč? 

Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem luštěnin. Proč? Luštěniny jsou celosvětově životně důležitým a cenově dostupným zdrojem rostlinných proteinů. Jako součást zdravého jídelníčku pomáhají při prevenci diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Přes všechny tyto výhody Češi v jejich konzumaci pořád zaostávají. Proč?

Luštěniny jsou zdravé, výživné, levné, a pokud se správně připraví, tak i velice chutné. I přes všechny tyto výhody je jejich spotřeba v České republice nízká. Podle aktuálně dostupných údajů je to necelých 2,5 kilogramu na osobu za rok. Například v Asii je to víc než 8 kilogramů a v jihoevropských zemích mluví statistiky zhruba o 6 kilogramech.

Češi se však luštěninám vyhýbají a jako důvody uvádějí následné potíže s nadýmáním a také to, že jim luštěniny nechutnají. Trávicím problémům spojeným s konzumací většího množství luštěnin lze ovšem velmi snadno předejít. Důvodem nadýmání jsou totiž těžko stravitelné sacharidy. Lidské tělo je začne zpracovávat až v tlustém střevě za součinnosti tamních mikroorganismů a výsledkem je velké množství plynů. Pokud ale luštěniny před úpravou dostatečně dlouho namáčíme, odstraníme z nich tyto sacharidy a následně je naše tělo dokáže strávit bez větších obtíží.

Ideální je nechat je namočené přes celou noc a konzumovat je až následující den. Mezi nejsnáze stravitelné luštěniny patří červená čočka, kterou můžete dokonce připravit úplně bez namáčení. Řešením, jak zvýšit jejich příjem bez nutnosti radikálně měnit jídelníček, je přidání menšího množství do pokrmů, na které jsme zvyklí. Například do klasických zeleninových salátů, do polévek či do pomazánek.

Pokud byste si chtěli připravit vyloženě luštěninové jídlo, je nejlepší zapátrat v receptech indické nebo španělské kuchyně. Tam se používají poměrně často. Kromě toho, že obsahují velké množství vlákniny, bílkovin a dalších zdraví prospěšných látek, mají luštěniny nízký glykemický index. Díky tomu dokáží zasytit na dlouhou dobu a představují tak skvělou potravinu pro všechny, kteří se snaží snížit svou hmotnost. 

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?