Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyRenatin blog: Síla kouzelných vůní
renatin-blog-sila-kouzelnych-vuni.png

Renatin blog: Síla kouzelných vůní

Zveřejněno: 03.06.2018

Naposledy jsem se o skrytých silách rostlin přesvědčila na vlastní kůži u kamarádky – majitelky dvou koček. Místo mazlení s nimi jsem jako alergik dostala šplíchanec olivového oleje do dlaní, kam jsem přidala pár kapek levandulového esenciálního oleje. Směs jsem třením rozehřála a v klidu vdechovala. Po chvíli se nekompromisní nástup kašle a zahlenění uklidnil a konejšivá vůně mě přenesla do příjemné nálady.

Dalším oblíbeným pomocníkem je tymiánová mast, kterou si pochvalují i moje kamarádky maminky. Nejednou pomohla svým hřejivým účinkem dětem při nachlazení, rozetřená na hrudník a mezi lopatky. Pokud byste si ji chtěli vyrobit sami, je třeba čerstvý či sušený tymián chvíli zahřívat v tuku (například v bambuckém másle) ve vodní lázni, nechat ho den odležet a poté přecedit. Mimochodem věděli jste, že tymián je vlastně mateřídouška obecná?

V neposlední řadě dokážou vůně navodit krásnou atmosféru a udělat kouzla s mojí psychikou. Baví mě zkoušet, které vůně (a jejich nekonečné kombinace) na co působí. Citrusové tóny jsou energizující, pro večer ve dvou se hodí třeba jasmín nebo ylang-ylang a klasikou pro dobrý spánek je meduňka.

Jak si provonět život?

Inhalace
Dejte pár kapek esenciálního oleje do vody v aromalampě nebo do misky s horkou vodou a inhalujte s hlavou přikrytou ručníkem. Případně vůni jednoduše rozetřete v dlaních (viz můj tip výše).

Masáže a koupele
Mixujte oblíbenou vůni v poměru 20 kapek + 20 lžiček nosiče (např. olivový nebo mandlový olej).

Osobní vůně na míru
Věděli jste, že si můžete poskládat vlastní, čistě přírodní voňavku, která vám přesně sedne v konkrétním životním období?

Pozor!

Vybírejte esenciální oleje, které jsou 100% přírodní, nejlépe v tmavých skleněných lahvičkách. Pokud máte zdravotní problémy nebo jste těhotná, poraďte se ohledně aromaterapie se svým lékařem. S pediatrem proberte využití vůní u malých dětí.

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

Renatin blog: Jak se zabavit na cestách

 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.