Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyRakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

Zveřejněno: 05.11.2018

Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.

Počet odhalených případů se zvyšuje po celém světě, a to zejména vlivem rostoucího povědomí a s tím spojeným nárůstem preventivních prohlídek u lékařů. V České republice jde aktuálně o zhruba 8 000 mužů ročně, což je přibližně třikrát více než před 20 lety.

Na druhou stranu se ale díky modernějším a účinnějším možnostem léčby více než trojnásobně snížila úmrtnost. Zásadní roli v této pozitivní statistice hraje včasné odhalení onemocnění a následná terapie, díky kterým lze předejít nejhorším následkům.

Kdo trpí karcinomem prostaty nejčastěji?

Ohroženou skupinou jsou muži starší 60 let, přičemž nejčastěji jsou postiženi muži ve věku 65 až 79 let. Naopak u mužů do 45 let je rakovina prostaty velmi vzácná. Dalším rizikovým faktorem je výskyt onemocnění v rodině, karcinom prostaty je totiž částečně dědičný a riziko se oproti běžné populaci zvyšuje. Předpokládá se, že na vzniku této rakoviny se také podílí i další rizikové faktory, jako konzumace tučných jídel, alkoholu a kouření cigaret.

Jak nemoc odhalit?

Nejtypičtějšími příznaky karcinomu prostaty jsou problémy spojené s vylučováním moči, jako například častější močení v noci i ve dne, zvýšený pocit urgence, únik moči po vymočení, slabý proud, obtíže při močení a pocit neúplně vyprázdněného měchýře. Tyto projevy je ale těžké odlišit od příznaků nezhoubného zvětšení prostaty. V pokročilejším stádiu onemocnění se může v moči nebo spermatu objevit krev.

Další příznaky, jako jsou bolest zad nebo boků, hubnutí, bledost, celková slabost a otoky nohou, mohou být projevem velmi pokročilého nádoru nebo jeho rozšíření do dalších orgánů jako metastázy.

V naprosté většině případů však rakovina prostaty není odhalena na základě vnějších příznaků, ale pomocí speciálního vyšetření, typicky testem hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Nejvhodnější možností je sledování tzv. volného a celkového PSA. Poměr mezi volným a celkovým PSA je u pacientů s karcinomem prostaty signifikantně nižší než u pacientů s benigní hyperplazií prostaty. Vypočtený „prostate health index“ (PHI) má tak větší specificitu a senzitivitu v diagnostice karcinomu prostaty než stanovení celkového PSA.

Tento test tak dokáže rozlišit, zdali se jedná o nádor agresivní a rychle rostoucí, či neagresivní a pomalu rostoucí benigní lézi. Významně tak přispívá ke správnému výběru terapie.

Vyšetření, které odhalí většinu případů

PSA je bílkovina, kterou v těle tvoří výhradně mužská prostata. Pokud jednoduchý krevní test zjistí její zvýšenou hladinu, obvykle to znamená, že je prostata nějakým způsobem poškozená. Rakovina je jednou z možných příčin, na vině ale může být i infekce prostaty nebo močových cest. Přítomnost karcinomu je tedy následně nutné ještě potvrdit nebo vyvrátit dalšími diagnostickými metodami, sonograficky a následnou histologickou verifikací.

Test PSA a PHI index zdravé prostaty představuje nejdůležitější diagnostický nástroj, který odhalí přes 70 % případů rakoviny prostaty. SYNLAB vám jeho výsledky dodá do jednoho pracovního dne. Přijďte si ho nechat udělat, ať případnou nemoc odhalíte včas.

Mohlo by vás také zajímat Čechům není jejich zdraví lhostejné

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.