Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPylové alergeny nastupují v březnu
pylove-alergeny-nastupuji-v-breznu.jpg

Pylové alergeny nastupují v březnu

Zveřejněno: 13.03.2014

Přicházející jaro nám sice dělá radost svým slunečným počasím, ale pokud jste alergici, už jste možná pomalu zpozorněli. V březnu totiž začínají lidé citliví na pyly stromů pociťovat průvodní znaky alergie. A na jaké alergeny bychom si měli dávat pozor v březnu? Podívejte se na naši přehlednou infografiku!

Pod alergií si každý z nás představí ať už alergeny samotné nebo jeho projevy. Alergie se nejčastěji podobá chřipce, jejími projevy tedy můžou být rýma či podrážděné oči. Ale někdy vás také může svědit kůže, děti mohou mít i bolesti hlavy a břicha. Podle šetření v České republice je přibližně 20 % alergiků. Mnozí z nás často ani nevědí, že trpí alergií a projevy přikládají sezónnímu nachlazení. Nicméně bychom v případě podezření neměli váhat, a jít se otestovat. Navíc alergie je částečně dědičná.

Původcem alergií tohoto druhu jsou pyly. To jsou vejčité samičí buňky rostlin, které se přenášejí větrem. A to hlavně pyly stromů, trav a bylin. V březnu jsou nejsilnějšími alergeny pyly břízy, dubu, jilmu, lísky, olše, tisu, topolu a vrby. Pro alergiky ale bohužel zvýšená koncentrace alergenů březnem nekončí, spíše naopak. V dubnu a květnu se přidávají i další stromy. Od května prakticky do konce léta pak i byliny a trávy. Za všechny jmenujme třeba drnavec, jitrocel, pampelišku, šťovík a z trav je to bojínek, jílek, medyněk, pýr nebo srha.

Pokud chcete mít jistotu a vyloučit možnost alergie, doporučujeme, abyste navštívili svého lékaře nebo se jít otestovat do některé z laboratoří synlab. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.