Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPylové alergeny nastupují v březnu
pylove-alergeny-nastupuji-v-breznu.jpg

Pylové alergeny nastupují v březnu

Zveřejněno: 13.03.2014

Přicházející jaro nám sice dělá radost svým slunečným počasím, ale pokud jste alergici, už jste možná pomalu zpozorněli. V březnu totiž začínají lidé citliví na pyly stromů pociťovat průvodní znaky alergie. A na jaké alergeny bychom si měli dávat pozor v březnu? Podívejte se na naši přehlednou infografiku!

Pod alergií si každý z nás představí ať už alergeny samotné nebo jeho projevy. Alergie se nejčastěji podobá chřipce, jejími projevy tedy můžou být rýma či podrážděné oči. Ale někdy vás také může svědit kůže, děti mohou mít i bolesti hlavy a břicha. Podle šetření v České republice je přibližně 20 % alergiků. Mnozí z nás často ani nevědí, že trpí alergií a projevy přikládají sezónnímu nachlazení. Nicméně bychom v případě podezření neměli váhat, a jít se otestovat. Navíc alergie je částečně dědičná.

Původcem alergií tohoto druhu jsou pyly. To jsou vejčité samičí buňky rostlin, které se přenášejí větrem. A to hlavně pyly stromů, trav a bylin. V březnu jsou nejsilnějšími alergeny pyly břízy, dubu, jilmu, lísky, olše, tisu, topolu a vrby. Pro alergiky ale bohužel zvýšená koncentrace alergenů březnem nekončí, spíše naopak. V dubnu a květnu se přidávají i další stromy. Od května prakticky do konce léta pak i byliny a trávy. Za všechny jmenujme třeba drnavec, jitrocel, pampelišku, šťovík a z trav je to bojínek, jílek, medyněk, pýr nebo srha.

Pokud chcete mít jistotu a vyloučit možnost alergie, doporučujeme, abyste navštívili svého lékaře nebo se jít otestovat do některé z laboratoří synlab. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.