Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPrůjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?
prujem-slepota-selhani-jater-co-dokaze-cestovni-suvenyr-v-podobe-nebezpecneho-parazita.jpg

Průjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?

Zveřejněno: 12.05.2015

Odborníci z oboru cestovní medicíny připomínají, že před cestou do exotických krajů byste rozhodně měli zajít na konzultaci ke svému lékaři. Ten by vás měl informovat o tom, jestli je nutné nechat se před dovolenou očkovat. Když chcete vyrazit do zemí takzvaného třetího světa, je očkování obvykle naprosto nezbytné. O jaké země se jedná? Je to většina států Afriky a Latinské Ameriky, Thajsko, Vietnam, ale také celá Indonésie nebo Filipíny. Očkování vás nicméně neochrání před některými parazity. 

Vakcinace například nepomůže proti nebezpečné měňavce úplavičné. Parazitický prvok se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Buď se usadí v tlustém střevě, nebo se krví dostane do jater, kde může vytvořit absces. U některých lidí je měňavková infekce zcela bez příznaků, ale u jiných může výrazně poškodit sliznici střev. To vyvolá těžké průjmy známé pod názvem měňavková úplavice. V krajním případě je tato nemoc smrtelná.

Další závažná parazitická choroba, která se vyskytuje hlavně v odlehlých afrických oblastech, je říční slepota. Za přenos této nemoci jsou odpovědní nebezpeční červi z kmene hlístic. Na člověka je přenáší infikovaná černá moucha, která se množí v řekách tropické a subsaharské Afriky. Hlístice napadají návštěvníky těchto lokalit a mohou v lidském těle přežívat po mnoho let, než se projeví příznaky nemoci. Po celé roky putují červi lidským tělem a napadají různé orgány včetně oka. Mohou dokonce způsobit i oslepnutí.

Častým parazitem, který se vyskytuje skoro v 80 zemích světa, je krevní motolice. Motolice se do těla dokážou dostat skrz kůži. Pokud se usadí ve střevech, je příznakem vodnatý průjem s krví. Pokud v močovém měchýři, jsou příznaky velmi obdobné jako u zánětu. Nejhorší místo pro usazení tohoto parazita jsou játra, protože zde může zapříčinit jejich celkové selhání.

Lékařskou prohlídku je proto třeba absolvovat nejen před odjezdem, ale i po návratu domů. Doktor by vám totiž v případě sebemenšího podezření na nakažení parazity měl provést laboratorní vyšetření stolice a případně krve. Parazitární onemocnění se bohužel nemusí hned projevit viditelnými příznaky. Laboratorní testy ale přítomnost „nechtěných suvenýrů“ dokážou včas odhalit.

O tom, že exotickým parazitem se můžete nakazit i v našich zeměpisných šířkách, svědčí případ ženy z Krnovska, které letos v lednu našli v močovém měchýři exotického ledvinovce. Lékaři se domnívají, že tato pacientka, které nikam necestovala, se mohla nakazit  špatně tepelně upraveným masem mořské ryby. Dostatečná tepelná úprava masa a mytí rukou jsou tedy dvě zásady, které se v boji s parazity vyplatí dodržovat nejen na cestách, ale i doma. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.