Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPrůjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?
prujem-slepota-selhani-jater-co-dokaze-cestovni-suvenyr-v-podobe-nebezpecneho-parazita.jpg

Průjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?

Zveřejněno: 12.05.2015

Odborníci z oboru cestovní medicíny připomínají, že před cestou do exotických krajů byste rozhodně měli zajít na konzultaci ke svému lékaři. Ten by vás měl informovat o tom, jestli je nutné nechat se před dovolenou očkovat. Když chcete vyrazit do zemí takzvaného třetího světa, je očkování obvykle naprosto nezbytné. O jaké země se jedná? Je to většina států Afriky a Latinské Ameriky, Thajsko, Vietnam, ale také celá Indonésie nebo Filipíny. Očkování vás nicméně neochrání před některými parazity. 

Vakcinace například nepomůže proti nebezpečné měňavce úplavičné. Parazitický prvok se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Buď se usadí v tlustém střevě, nebo se krví dostane do jater, kde může vytvořit absces. U některých lidí je měňavková infekce zcela bez příznaků, ale u jiných může výrazně poškodit sliznici střev. To vyvolá těžké průjmy známé pod názvem měňavková úplavice. V krajním případě je tato nemoc smrtelná.

Další závažná parazitická choroba, která se vyskytuje hlavně v odlehlých afrických oblastech, je říční slepota. Za přenos této nemoci jsou odpovědní nebezpeční červi z kmene hlístic. Na člověka je přenáší infikovaná černá moucha, která se množí v řekách tropické a subsaharské Afriky. Hlístice napadají návštěvníky těchto lokalit a mohou v lidském těle přežívat po mnoho let, než se projeví příznaky nemoci. Po celé roky putují červi lidským tělem a napadají různé orgány včetně oka. Mohou dokonce způsobit i oslepnutí.

Častým parazitem, který se vyskytuje skoro v 80 zemích světa, je krevní motolice. Motolice se do těla dokážou dostat skrz kůži. Pokud se usadí ve střevech, je příznakem vodnatý průjem s krví. Pokud v močovém měchýři, jsou příznaky velmi obdobné jako u zánětu. Nejhorší místo pro usazení tohoto parazita jsou játra, protože zde může zapříčinit jejich celkové selhání.

Lékařskou prohlídku je proto třeba absolvovat nejen před odjezdem, ale i po návratu domů. Doktor by vám totiž v případě sebemenšího podezření na nakažení parazity měl provést laboratorní vyšetření stolice a případně krve. Parazitární onemocnění se bohužel nemusí hned projevit viditelnými příznaky. Laboratorní testy ale přítomnost „nechtěných suvenýrů“ dokážou včas odhalit.

O tom, že exotickým parazitem se můžete nakazit i v našich zeměpisných šířkách, svědčí případ ženy z Krnovska, které letos v lednu našli v močovém měchýři exotického ledvinovce. Lékaři se domnívají, že tato pacientka, které nikam necestovala, se mohla nakazit  špatně tepelně upraveným masem mořské ryby. Dostatečná tepelná úprava masa a mytí rukou jsou tedy dvě zásady, které se v boji s parazity vyplatí dodržovat nejen na cestách, ale i doma. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.