Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPrůjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?
prujem-slepota-selhani-jater-co-dokaze-cestovni-suvenyr-v-podobe-nebezpecneho-parazita.jpg

Průjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?

Zveřejněno: 12.05.2015

Odborníci z oboru cestovní medicíny připomínají, že před cestou do exotických krajů byste rozhodně měli zajít na konzultaci ke svému lékaři. Ten by vás měl informovat o tom, jestli je nutné nechat se před dovolenou očkovat. Když chcete vyrazit do zemí takzvaného třetího světa, je očkování obvykle naprosto nezbytné. O jaké země se jedná? Je to většina států Afriky a Latinské Ameriky, Thajsko, Vietnam, ale také celá Indonésie nebo Filipíny. Očkování vás nicméně neochrání před některými parazity. 

Vakcinace například nepomůže proti nebezpečné měňavce úplavičné. Parazitický prvok se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Buď se usadí v tlustém střevě, nebo se krví dostane do jater, kde může vytvořit absces. U některých lidí je měňavková infekce zcela bez příznaků, ale u jiných může výrazně poškodit sliznici střev. To vyvolá těžké průjmy známé pod názvem měňavková úplavice. V krajním případě je tato nemoc smrtelná.

Další závažná parazitická choroba, která se vyskytuje hlavně v odlehlých afrických oblastech, je říční slepota. Za přenos této nemoci jsou odpovědní nebezpeční červi z kmene hlístic. Na člověka je přenáší infikovaná černá moucha, která se množí v řekách tropické a subsaharské Afriky. Hlístice napadají návštěvníky těchto lokalit a mohou v lidském těle přežívat po mnoho let, než se projeví příznaky nemoci. Po celé roky putují červi lidským tělem a napadají různé orgány včetně oka. Mohou dokonce způsobit i oslepnutí.

Častým parazitem, který se vyskytuje skoro v 80 zemích světa, je krevní motolice. Motolice se do těla dokážou dostat skrz kůži. Pokud se usadí ve střevech, je příznakem vodnatý průjem s krví. Pokud v močovém měchýři, jsou příznaky velmi obdobné jako u zánětu. Nejhorší místo pro usazení tohoto parazita jsou játra, protože zde může zapříčinit jejich celkové selhání.

Lékařskou prohlídku je proto třeba absolvovat nejen před odjezdem, ale i po návratu domů. Doktor by vám totiž v případě sebemenšího podezření na nakažení parazity měl provést laboratorní vyšetření stolice a případně krve. Parazitární onemocnění se bohužel nemusí hned projevit viditelnými příznaky. Laboratorní testy ale přítomnost „nechtěných suvenýrů“ dokážou včas odhalit.

O tom, že exotickým parazitem se můžete nakazit i v našich zeměpisných šířkách, svědčí případ ženy z Krnovska, které letos v lednu našli v močovém měchýři exotického ledvinovce. Lékaři se domnívají, že tato pacientka, které nikam necestovala, se mohla nakazit  špatně tepelně upraveným masem mořské ryby. Dostatečná tepelná úprava masa a mytí rukou jsou tedy dvě zásady, které se v boji s parazity vyplatí dodržovat nejen na cestách, ale i doma. 

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?