Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPrůjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?
prujem-slepota-selhani-jater-co-dokaze-cestovni-suvenyr-v-podobe-nebezpecneho-parazita.jpg

Průjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?

Zveřejněno: 12.05.2015

Odborníci z oboru cestovní medicíny připomínají, že před cestou do exotických krajů byste rozhodně měli zajít na konzultaci ke svému lékaři. Ten by vás měl informovat o tom, jestli je nutné nechat se před dovolenou očkovat. Když chcete vyrazit do zemí takzvaného třetího světa, je očkování obvykle naprosto nezbytné. O jaké země se jedná? Je to většina států Afriky a Latinské Ameriky, Thajsko, Vietnam, ale také celá Indonésie nebo Filipíny. Očkování vás nicméně neochrání před některými parazity. 

Vakcinace například nepomůže proti nebezpečné měňavce úplavičné. Parazitický prvok se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Buď se usadí v tlustém střevě, nebo se krví dostane do jater, kde může vytvořit absces. U některých lidí je měňavková infekce zcela bez příznaků, ale u jiných může výrazně poškodit sliznici střev. To vyvolá těžké průjmy známé pod názvem měňavková úplavice. V krajním případě je tato nemoc smrtelná.

Další závažná parazitická choroba, která se vyskytuje hlavně v odlehlých afrických oblastech, je říční slepota. Za přenos této nemoci jsou odpovědní nebezpeční červi z kmene hlístic. Na člověka je přenáší infikovaná černá moucha, která se množí v řekách tropické a subsaharské Afriky. Hlístice napadají návštěvníky těchto lokalit a mohou v lidském těle přežívat po mnoho let, než se projeví příznaky nemoci. Po celé roky putují červi lidským tělem a napadají různé orgány včetně oka. Mohou dokonce způsobit i oslepnutí.

Častým parazitem, který se vyskytuje skoro v 80 zemích světa, je krevní motolice. Motolice se do těla dokážou dostat skrz kůži. Pokud se usadí ve střevech, je příznakem vodnatý průjem s krví. Pokud v močovém měchýři, jsou příznaky velmi obdobné jako u zánětu. Nejhorší místo pro usazení tohoto parazita jsou játra, protože zde může zapříčinit jejich celkové selhání.

Lékařskou prohlídku je proto třeba absolvovat nejen před odjezdem, ale i po návratu domů. Doktor by vám totiž v případě sebemenšího podezření na nakažení parazity měl provést laboratorní vyšetření stolice a případně krve. Parazitární onemocnění se bohužel nemusí hned projevit viditelnými příznaky. Laboratorní testy ale přítomnost „nechtěných suvenýrů“ dokážou včas odhalit.

O tom, že exotickým parazitem se můžete nakazit i v našich zeměpisných šířkách, svědčí případ ženy z Krnovska, které letos v lednu našli v močovém měchýři exotického ledvinovce. Lékaři se domnívají, že tato pacientka, které nikam necestovala, se mohla nakazit  špatně tepelně upraveným masem mořské ryby. Dostatečná tepelná úprava masa a mytí rukou jsou tedy dvě zásady, které se v boji s parazity vyplatí dodržovat nejen na cestách, ale i doma. 

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.