Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?
proc-se-vyplati-chodit-na-preventivni-prohlidky.jpg

Proč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?

Zveřejněno: 16.02.2015

Podle statistiky chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen pětina lidí. A přitom se spousta nemocí léčí nejlépe právě v raném stádiu. Proto by mnohým pacientům mohla taková prohlídka ušetřit řadu trápení. Někdy může preventivní vyšetření dokonce zachránit život!

Víte, že ke svému praktickému lékaři byste měli chodit jednou za dva roky na pravidelnou preventivní prohlídku? A to i tehdy, když se cítíte naprosto zdraví a nic vás netrápí. Na preventivní prohlídku u praktického lékaře plně hrazenou ze zdravotního pojištění má jednou za dva roky nárok každý občan.

Lékař by vás měl skutečně vyšetřit od hlavy až k patě. Měl by se vás zeptat na stravovací návyky, životní styl, doplnit rodinnou anamnézu a případně zhodnotit rizika, která z nich pro vaše zdraví vyplývají. Součástí prevence by mělo být změření krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření zraku, sluchu, srdce, oběhové soustavy, mízních uzlin, oční sliznice a kůže. Lékař by si měl poslechnout vaše dýchání a pohmatem vyšetřit břicho a štítnou žlázu.

Do prohlídky vždy patří vyšetření moči diagnostickým papírkem. Povinnou součástí je také onkologické vyšetření. Zejména rakovinu prsu a konečníku jde včas odhalit právě na preventivní prohlídce. A Lékař by vám měl také krev a odeslat je na laboratorní vyšetření, které by mohlo odhalit některé počínající choroby. Praktický lékař také kontroluje očkování proti tetanu.

Pokud je vám víc než padesát let, můžete bezplatně podstoupit zcela bezbolestný a také bezplatný test na takzvané okultní krvácení ve stolici, které může být příznakem rakoviny. Nestyďte se svého lékaře o tohle vyšetření požádat, pokud vám je sám nenabídne! Včasná diagnóza rakoviny tlustého střeva zvyšuje naději na uzdravení. Přestože screening není povinný, je ve vlastním zájmu každého člověka, aby jej ve stanovených intervalech využíval. O něco starší lidé, kteří už přesáhli hranici 55 let, mají v tomto případě volbu. Mohou i nadále podstupovat test na okultní krvácení do stolice, ale už pouze jednou za dva roky. Zvolit ale můžou i preventivní kolonoskopické vyšetření, které se provádí pouze jednou za deset let.

Ženy mohou využít také nároku na mamografické vyšetření, které je pojišťovnou hrazeno jednou za dva roky od 45 let věku. 

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.