Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?
proc-se-vyplati-chodit-na-preventivni-prohlidky.jpg

Proč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?

Zveřejněno: 16.02.2015

Podle statistiky chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen pětina lidí. A přitom se spousta nemocí léčí nejlépe právě v raném stádiu. Proto by mnohým pacientům mohla taková prohlídka ušetřit řadu trápení. Někdy může preventivní vyšetření dokonce zachránit život!

Víte, že ke svému praktickému lékaři byste měli chodit jednou za dva roky na pravidelnou preventivní prohlídku? A to i tehdy, když se cítíte naprosto zdraví a nic vás netrápí. Na preventivní prohlídku u praktického lékaře plně hrazenou ze zdravotního pojištění má jednou za dva roky nárok každý občan.

Lékař by vás měl skutečně vyšetřit od hlavy až k patě. Měl by se vás zeptat na stravovací návyky, životní styl, doplnit rodinnou anamnézu a případně zhodnotit rizika, která z nich pro vaše zdraví vyplývají. Součástí prevence by mělo být změření krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření zraku, sluchu, srdce, oběhové soustavy, mízních uzlin, oční sliznice a kůže. Lékař by si měl poslechnout vaše dýchání a pohmatem vyšetřit břicho a štítnou žlázu.

Do prohlídky vždy patří vyšetření moči diagnostickým papírkem. Povinnou součástí je také onkologické vyšetření. Zejména rakovinu prsu a konečníku jde včas odhalit právě na preventivní prohlídce. A Lékař by vám měl také krev a odeslat je na laboratorní vyšetření, které by mohlo odhalit některé počínající choroby. Praktický lékař také kontroluje očkování proti tetanu.

Pokud je vám víc než padesát let, můžete bezplatně podstoupit zcela bezbolestný a také bezplatný test na takzvané okultní krvácení ve stolici, které může být příznakem rakoviny. Nestyďte se svého lékaře o tohle vyšetření požádat, pokud vám je sám nenabídne! Včasná diagnóza rakoviny tlustého střeva zvyšuje naději na uzdravení. Přestože screening není povinný, je ve vlastním zájmu každého člověka, aby jej ve stanovených intervalech využíval. O něco starší lidé, kteří už přesáhli hranici 55 let, mají v tomto případě volbu. Mohou i nadále podstupovat test na okultní krvácení do stolice, ale už pouze jednou za dva roky. Zvolit ale můžou i preventivní kolonoskopické vyšetření, které se provádí pouze jednou za deset let.

Ženy mohou využít také nároku na mamografické vyšetření, které je pojišťovnou hrazeno jednou za dva roky od 45 let věku. 

Doporučujeme


pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.