Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?
proc-se-vyplati-chodit-na-preventivni-prohlidky.jpg

Proč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?

Zveřejněno: 16.02.2015

Podle statistiky chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen pětina lidí. A přitom se spousta nemocí léčí nejlépe právě v raném stádiu. Proto by mnohým pacientům mohla taková prohlídka ušetřit řadu trápení. Někdy může preventivní vyšetření dokonce zachránit život!

Víte, že ke svému praktickému lékaři byste měli chodit jednou za dva roky na pravidelnou preventivní prohlídku? A to i tehdy, když se cítíte naprosto zdraví a nic vás netrápí. Na preventivní prohlídku u praktického lékaře plně hrazenou ze zdravotního pojištění má jednou za dva roky nárok každý občan.

Lékař by vás měl skutečně vyšetřit od hlavy až k patě. Měl by se vás zeptat na stravovací návyky, životní styl, doplnit rodinnou anamnézu a případně zhodnotit rizika, která z nich pro vaše zdraví vyplývají. Součástí prevence by mělo být změření krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření zraku, sluchu, srdce, oběhové soustavy, mízních uzlin, oční sliznice a kůže. Lékař by si měl poslechnout vaše dýchání a pohmatem vyšetřit břicho a štítnou žlázu.

Do prohlídky vždy patří vyšetření moči diagnostickým papírkem. Povinnou součástí je také onkologické vyšetření. Zejména rakovinu prsu a konečníku jde včas odhalit právě na preventivní prohlídce. A Lékař by vám měl také krev a odeslat je na laboratorní vyšetření, které by mohlo odhalit některé počínající choroby. Praktický lékař také kontroluje očkování proti tetanu.

Pokud je vám víc než padesát let, můžete bezplatně podstoupit zcela bezbolestný a také bezplatný test na takzvané okultní krvácení ve stolici, které může být příznakem rakoviny. Nestyďte se svého lékaře o tohle vyšetření požádat, pokud vám je sám nenabídne! Včasná diagnóza rakoviny tlustého střeva zvyšuje naději na uzdravení. Přestože screening není povinný, je ve vlastním zájmu každého člověka, aby jej ve stanovených intervalech využíval. O něco starší lidé, kteří už přesáhli hranici 55 let, mají v tomto případě volbu. Mohou i nadále podstupovat test na okultní krvácení do stolice, ale už pouze jednou za dva roky. Zvolit ale můžou i preventivní kolonoskopické vyšetření, které se provádí pouze jednou za deset let.

Ženy mohou využít také nároku na mamografické vyšetření, které je pojišťovnou hrazeno jednou za dva roky od 45 let věku. 

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.