Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?
proc-se-nechat-laboratorne-vysetrit-a-jak-se-pred-vysetrenim-chovat.jpg

Proč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?

Zveřejněno: 24.04.2015

Laboratorní vyšetření jsou nedílnou součástí moderní diagnostiky a léčby. Věděli jste však, že je můžete absolvovat i bez vyplněné žádanky od svého lékaře?  Cena takových preventivních vyšetření nemusí být vůbec vysoká. Do svých automobilů nebo zvířecích mazlíčků jsou Češi zvyklí investovat, ale na své vlastní zdraví často nemyslí. Jak vám může být laboratorní testování užitečné? 

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí. Jsou to například srdeční infarkt, rakovina tlustého střeva, cukrovka, rakovina děložního čípku, tuberkulóza, všechny typy žloutenek nebo angína. U alergiků se dá laboratorním rozborem zjistit, nač přesně jsou alergičtí. Díky znalosti alergenů pak mohou omezit své potíže. Ženy a dívky by určitě měly vyšetření podstoupit tehdy, když plánují, že začnou s užíváním hormonální antikoncepce.

Laboratorních testů jsou dnes stovky. K těm nejčastějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů, koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testují se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic. V rámci projektu Zdraví národa si můžete nechat do konce dubna změřit hladinu glukózy v krvi. Zjistíte tak, zda nejste ohroženi cukrovkou druhého typu, která je v České republice na vzestupu.

Pokud se chystáte na laboratorní odběr, měli byste dodržet několik doporučení. Den před odběrem ani v den odběru se nedoporučuje fyzicky náročné cvičení, mohlo by to způsobit zkreslení výsledků. Pokud lékař nerozhodne jinak, odběr krve či jiného vzorku se provádí ráno. K odběrům se dostavte na lačno, zároveň je ale dobré před odchodem z domu vypít asi dvě deci vody nebo neslazeného čaje. Pokud se odběr krve provádí na základě požadavku lékaře, přineste s sebou vyplněnou žádanku.

Doporučujeme


jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.