Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?
proc-se-nechat-laboratorne-vysetrit-a-jak-se-pred-vysetrenim-chovat.jpg

Proč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?

Zveřejněno: 24.04.2015

Laboratorní vyšetření jsou nedílnou součástí moderní diagnostiky a léčby. Věděli jste však, že je můžete absolvovat i bez vyplněné žádanky od svého lékaře?  Cena takových preventivních vyšetření nemusí být vůbec vysoká. Do svých automobilů nebo zvířecích mazlíčků jsou Češi zvyklí investovat, ale na své vlastní zdraví často nemyslí. Jak vám může být laboratorní testování užitečné? 

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí. Jsou to například srdeční infarkt, rakovina tlustého střeva, cukrovka, rakovina děložního čípku, tuberkulóza, všechny typy žloutenek nebo angína. U alergiků se dá laboratorním rozborem zjistit, nač přesně jsou alergičtí. Díky znalosti alergenů pak mohou omezit své potíže. Ženy a dívky by určitě měly vyšetření podstoupit tehdy, když plánují, že začnou s užíváním hormonální antikoncepce.

Laboratorních testů jsou dnes stovky. K těm nejčastějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů, koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testují se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic. V rámci projektu Zdraví národa si můžete nechat do konce dubna změřit hladinu glukózy v krvi. Zjistíte tak, zda nejste ohroženi cukrovkou druhého typu, která je v České republice na vzestupu.

Pokud se chystáte na laboratorní odběr, měli byste dodržet několik doporučení. Den před odběrem ani v den odběru se nedoporučuje fyzicky náročné cvičení, mohlo by to způsobit zkreslení výsledků. Pokud lékař nerozhodne jinak, odběr krve či jiného vzorku se provádí ráno. K odběrům se dostavte na lačno, zároveň je ale dobré před odchodem z domu vypít asi dvě deci vody nebo neslazeného čaje. Pokud se odběr krve provádí na základě požadavku lékaře, přineste s sebou vyplněnou žádanku.

Doporučujeme


nakaza-tetanem-hrozi-i-dnes-overte-si-stav-protilatek.jpg

Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek

03.06.2019Každý rok onemocní ve světě tetanem milion lidí. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, i přes nejlepší možnou lékařskou péči polovina infikovaných nákaze podlehne. Od roku 1958, kdy bylo v České republice zavedeno pravidelné očkování proti tomuto onemocnění, u nás případy nákazy téměř vymizely. Bakterie způsobující tuto infekci jsou však v přírodě stále přítomné a onemocnění tetanem se v tuzemsku dosud ojediněle objevuje. Může za to především nedodržování pravidelných termínů přeočkování, které jsou pro ochranu před nemocí velmi významné. Díky nim je v organismu vytvořena potřebná hladina specifických protilátek. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat, a nevíte, zdali jste proti tetanu stále chráněni, zajděte si na krevní test.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.