Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?
proc-se-nechat-laboratorne-vysetrit-a-jak-se-pred-vysetrenim-chovat.jpg

Proč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?

Zveřejněno: 24.04.2015

Laboratorní vyšetření jsou nedílnou součástí moderní diagnostiky a léčby. Věděli jste však, že je můžete absolvovat i bez vyplněné žádanky od svého lékaře?  Cena takových preventivních vyšetření nemusí být vůbec vysoká. Do svých automobilů nebo zvířecích mazlíčků jsou Češi zvyklí investovat, ale na své vlastní zdraví často nemyslí. Jak vám může být laboratorní testování užitečné? 

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí. Jsou to například srdeční infarkt, rakovina tlustého střeva, cukrovka, rakovina děložního čípku, tuberkulóza, všechny typy žloutenek nebo angína. U alergiků se dá laboratorním rozborem zjistit, nač přesně jsou alergičtí. Díky znalosti alergenů pak mohou omezit své potíže. Ženy a dívky by určitě měly vyšetření podstoupit tehdy, když plánují, že začnou s užíváním hormonální antikoncepce.

Laboratorních testů jsou dnes stovky. K těm nejčastějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů, koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testují se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic. V rámci projektu Zdraví národa si můžete nechat do konce dubna změřit hladinu glukózy v krvi. Zjistíte tak, zda nejste ohroženi cukrovkou druhého typu, která je v České republice na vzestupu.

Pokud se chystáte na laboratorní odběr, měli byste dodržet několik doporučení. Den před odběrem ani v den odběru se nedoporučuje fyzicky náročné cvičení, mohlo by to způsobit zkreslení výsledků. Pokud lékař nerozhodne jinak, odběr krve či jiného vzorku se provádí ráno. K odběrům se dostavte na lačno, zároveň je ale dobré před odchodem z domu vypít asi dvě deci vody nebo neslazeného čaje. Pokud se odběr krve provádí na základě požadavku lékaře, přineste s sebou vyplněnou žádanku.

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.