Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?
proc-nosit-na-kole-prilbu-i-kdyz-nejedete-nikam-daleko.jpg

Proč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?

Zveřejněno: 06.08.2014

Dle údajů Ministerstva dopravy ČR výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí cyklistických přileb lze předejít 83 % fraktur lebky a téměř o polovinu snížit riziko poškození mozku při pádu z kola.  

Ministerstvo dopravy uvádí, že nejčastější místa poranění u dětských cyklistů, ke kterým dochází po pádu z kola, jsou následující: hlava - 44%, paže - 27%, kolena 23%, břicho - 6%. Poranění hlavy ale logicky patří k těm, které mohou mít nejvážnější následky. Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů je ta, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné sousední ulici a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by rodiče neměli nutnost přilby podceňovat i v případě, že jejich děti jezdí na kole jen na chodníku nebo na silnici před domem.

Stejně tak by si přilbu měli vždy nasadit dospělí a to i tehdy, když se na kole vydávají na krátkou cestu – například na nákup potravin do nedalekého krámu. BESIP uvádí jako praktický příklad toho, jak moc může být jízda na kole bez přilby nebezpečená na srovnání jízdy na kole bez helmy s pádem po hlavě na beton: Cyklista jede rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. 


 Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Došlo ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.

Je důležité si uvědomit, že podle odborné lékařské literatury, koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého již při pádu při rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší.

Správně zvolená a funkční přilba úder dokáže rozložit a utlumit tak sílu nárazu. Může vám nebo vašim dětem zachránit život nebo snížit rozsah následků pádu. Důležité ale je, aby helma dobře seděla a byla pevně zapnutá tak, aby při pádu nemohla z hlavy spadnout. Závěrem lze snad jen připomenout, že nasazení helmy sice trvá několik sekund, ale léčba z těžkého zranění hlavy i několik měsíců. 

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.