Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?
proc-nosit-na-kole-prilbu-i-kdyz-nejedete-nikam-daleko.jpg

Proč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?

Zveřejněno: 06.08.2014

Dle údajů Ministerstva dopravy ČR výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí cyklistických přileb lze předejít 83 % fraktur lebky a téměř o polovinu snížit riziko poškození mozku při pádu z kola.  

Ministerstvo dopravy uvádí, že nejčastější místa poranění u dětských cyklistů, ke kterým dochází po pádu z kola, jsou následující: hlava - 44%, paže - 27%, kolena 23%, břicho - 6%. Poranění hlavy ale logicky patří k těm, které mohou mít nejvážnější následky. Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů je ta, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné sousední ulici a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by rodiče neměli nutnost přilby podceňovat i v případě, že jejich děti jezdí na kole jen na chodníku nebo na silnici před domem.

Stejně tak by si přilbu měli vždy nasadit dospělí a to i tehdy, když se na kole vydávají na krátkou cestu – například na nákup potravin do nedalekého krámu. BESIP uvádí jako praktický příklad toho, jak moc může být jízda na kole bez přilby nebezpečená na srovnání jízdy na kole bez helmy s pádem po hlavě na beton: Cyklista jede rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. 


 Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Došlo ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.

Je důležité si uvědomit, že podle odborné lékařské literatury, koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého již při pádu při rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší.

Správně zvolená a funkční přilba úder dokáže rozložit a utlumit tak sílu nárazu. Může vám nebo vašim dětem zachránit život nebo snížit rozsah následků pádu. Důležité ale je, aby helma dobře seděla a byla pevně zapnutá tak, aby při pádu nemohla z hlavy spadnout. Závěrem lze snad jen připomenout, že nasazení helmy sice trvá několik sekund, ale léčba z těžkého zranění hlavy i několik měsíců. 

Doporučujeme


mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.