Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?
proc-nosit-na-kole-prilbu-i-kdyz-nejedete-nikam-daleko.jpg

Proč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?

Zveřejněno: 06.08.2014

Dle údajů Ministerstva dopravy ČR výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí cyklistických přileb lze předejít 83 % fraktur lebky a téměř o polovinu snížit riziko poškození mozku při pádu z kola.  

Ministerstvo dopravy uvádí, že nejčastější místa poranění u dětských cyklistů, ke kterým dochází po pádu z kola, jsou následující: hlava - 44%, paže - 27%, kolena 23%, břicho - 6%. Poranění hlavy ale logicky patří k těm, které mohou mít nejvážnější následky. Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů je ta, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné sousední ulici a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by rodiče neměli nutnost přilby podceňovat i v případě, že jejich děti jezdí na kole jen na chodníku nebo na silnici před domem.

Stejně tak by si přilbu měli vždy nasadit dospělí a to i tehdy, když se na kole vydávají na krátkou cestu – například na nákup potravin do nedalekého krámu. BESIP uvádí jako praktický příklad toho, jak moc může být jízda na kole bez přilby nebezpečená na srovnání jízdy na kole bez helmy s pádem po hlavě na beton: Cyklista jede rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. 


 Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Došlo ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.

Je důležité si uvědomit, že podle odborné lékařské literatury, koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého již při pádu při rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší.

Správně zvolená a funkční přilba úder dokáže rozložit a utlumit tak sílu nárazu. Může vám nebo vašim dětem zachránit život nebo snížit rozsah následků pádu. Důležité ale je, aby helma dobře seděla a byla pevně zapnutá tak, aby při pádu nemohla z hlavy spadnout. Závěrem lze snad jen připomenout, že nasazení helmy sice trvá několik sekund, ale léčba z těžkého zranění hlavy i několik měsíců. 

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.