Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč nepodceňovat spalničky
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

Zveřejněno: 10.05.2018

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.

„V naší laboratoři SYNLAB evidujeme pozitivní záchyty spalniček. Pokud je v krevních vzorcích potvrzena přítomnost IgM protilátek, hlásíme tuto skutečnost ošetřujícímu lékaři, posíláme vzorky k ověření do Národní referenční laboratoře a také neprodleně informujeme příslušnou hygienickou stanici,“ říká k aktuální situaci Ing. Anabela Čížková, vedoucí laboratoře SYNLAB v pražské Jankovcově ulici, a dodává: „Počet požadavků na vyšetření se nyní významně zvyšuje. V současnosti vyšetřujeme vzorky denně, každý výsledek laboratorního vyšetření je okomentován naším odborníkem. Jen pro srovnání: v letošním roce jsme od ledna do března v naší laboratoři SYNLAB evidovali 58 případů výskytu spalniček. V loňském čtvrtletí to byly pouhé dva případy.

Podle odborníků je možná souvislost s klesající proočkovaností populace. Ta musí tvořit alespoň 95 %, aby byla zachována kolektivní imunita neboli udržení viru „na uzdě“ a jeho nešíření. Poprvé proočkovanost klesla pod tuto hranici v roce 2015. „Nejohroženější skupinou jsou malé neočkované děti, které nemohly být očkovány z důvodu zdravotní kontraindikace, nebo děti před zahájením očkování,“ říká MUDr. Pavel Adamec, všeobecný praktický lékař z Plzně. Přitom je prokázáno, že dětem může onemocnění způsobit vážné komplikace, například infekci uší, akutní zánět mozku (encefalitida), zápal plic či subakutní sklerotizující panencefalitidu. Dvě posledně jmenované mohou být smrtelné.

Povinné očkování proti spalničkám bylo v České republice zahájeno v roce 1969, kdy se podávala nejprve jedna dávka vakcíny, což ale nestačilo u všech osob k vytvoření dostatečné imunity. Proto se od roku 1975 zavedlo povinné očkování dvěma dávkami. Riziko onemocnění u malých dětí, které jsou očkované dvěma dávkami očkovací látky, je velmi malé, avšak nedá se s naprostou jistotou vyloučit. U lidí, kteří jsou očkováni pouze jednou dávkou, se ale toto riziko zvyšuje, vysvětluje MUDr. Pavel Adamec.

U dospělých se někdy informace o prodělaném očkování nedá doložit, předpokládá se však, že dostatečnou imunitu mají osoby, které se narodily před rokem 1969 a onemocnění spalničkami prodělaly, a osoby narozené po roce 1975, které již byly očkovány dvěma dávkami očkovací látky. „U očkovaných dospělých však platí, že nákazu nelze vyloučit, protože hladina protilátek s věkem postupně klesá. Jediná možnost, jak zjistit úroveň ochrany získané očkováním, je kontrola hladiny protilátek v krvi. Podle doporučení hygienické stanice by měla být zjištěna hladina protilátek u rizikových skupin, tedy například u zdravotnického personálu. Pokud je třeba dospělého přeočkovat, lékař mu vystaví recept a zájemce si vakcínu zakoupí v lékárně. I já sám jsem se už nechal přeočkovat, protože jsem neměl dostatek protilátek,“ doplňuje MUDr. Adamec.

 

TIP: Chcete znát svou hladinu protilátek proti spalničkám?

Pokud si chcete ověřit, zda máte v krvi dostatečnou hladinu protilátek proti této nemoci a nepotřebujete přeočkovat, stačí navštívit jakékoli odběrové pracoviště SYNLAB. Na odběr krve přijďte nalačno, ráno vypijte aspoň 2 dl vody nebo neslazeného čaje. Cena tohoto vyšetření je 382 Kč, na pražské pobočce v Kostelní 9 můžete zaplatit i kartou.

 

Fakta o spalničkách:

-> Nemoc se snadno šíří vzdušnou cestou, kapénkami či kontaminovanými předměty.

-> Spolehlivou prevencí je očkování, které se v Česku povinně provádí od konce šedesátých let.

-> Vakcína MMR chrání proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

-> Od letošního roku platí nový očkovací kalendář. První dávka se podává mezi 13. až 18. měsícem věku dítěte, druhá mezi 5. až 6. rokem.

-> Proti spalničkám neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění.

Mezi hlavní příznaky spalniček patří:

- horečka

- zarudlé oči

- rýma

- kašel

- bolest svalů

- bolest v krku

 

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.