Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč nepodceňovat spalničky
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

Zveřejněno: 10.05.2018

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.

„V naší laboratoři SYNLAB evidujeme pozitivní záchyty spalniček. Pokud je v krevních vzorcích potvrzena přítomnost IgM protilátek, hlásíme tuto skutečnost ošetřujícímu lékaři, posíláme vzorky k ověření do Národní referenční laboratoře a také neprodleně informujeme příslušnou hygienickou stanici,“ říká k aktuální situaci Ing. Anabela Čížková, vedoucí laboratoře SYNLAB v pražské Jankovcově ulici, a dodává: „Počet požadavků na vyšetření se nyní významně zvyšuje. V současnosti vyšetřujeme vzorky denně, každý výsledek laboratorního vyšetření je okomentován naším odborníkem. Jen pro srovnání: v letošním roce jsme od ledna do března v naší laboratoři SYNLAB evidovali 58 případů výskytu spalniček. V loňském čtvrtletí to byly pouhé dva případy.

Podle odborníků je možná souvislost s klesající proočkovaností populace. Ta musí tvořit alespoň 95 %, aby byla zachována kolektivní imunita neboli udržení viru „na uzdě“ a jeho nešíření. Poprvé proočkovanost klesla pod tuto hranici v roce 2015. „Nejohroženější skupinou jsou malé neočkované děti, které nemohly být očkovány z důvodu zdravotní kontraindikace, nebo děti před zahájením očkování,“ říká MUDr. Pavel Adamec, všeobecný praktický lékař z Plzně. Přitom je prokázáno, že dětem může onemocnění způsobit vážné komplikace, například infekci uší, akutní zánět mozku (encefalitida), zápal plic či subakutní sklerotizující panencefalitidu. Dvě posledně jmenované mohou být smrtelné.

Povinné očkování proti spalničkám bylo v České republice zahájeno v roce 1969, kdy se podávala nejprve jedna dávka vakcíny, což ale nestačilo u všech osob k vytvoření dostatečné imunity. Proto se od roku 1975 zavedlo povinné očkování dvěma dávkami. Riziko onemocnění u malých dětí, které jsou očkované dvěma dávkami očkovací látky, je velmi malé, avšak nedá se s naprostou jistotou vyloučit. U lidí, kteří jsou očkováni pouze jednou dávkou, se ale toto riziko zvyšuje, vysvětluje MUDr. Pavel Adamec.

U dospělých se někdy informace o prodělaném očkování nedá doložit, předpokládá se však, že dostatečnou imunitu mají osoby, které se narodily před rokem 1969 a onemocnění spalničkami prodělaly, a osoby narozené po roce 1975, které již byly očkovány dvěma dávkami očkovací látky. „U očkovaných dospělých však platí, že nákazu nelze vyloučit, protože hladina protilátek s věkem postupně klesá. Jediná možnost, jak zjistit úroveň ochrany získané očkováním, je kontrola hladiny protilátek v krvi. Podle doporučení hygienické stanice by měla být zjištěna hladina protilátek u rizikových skupin, tedy například u zdravotnického personálu. Pokud je třeba dospělého přeočkovat, lékař mu vystaví recept a zájemce si vakcínu zakoupí v lékárně. I já sám jsem se už nechal přeočkovat, protože jsem neměl dostatek protilátek,“ doplňuje MUDr. Adamec.

 

TIP: Chcete znát svou hladinu protilátek proti spalničkám?

Pokud si chcete ověřit, zda máte v krvi dostatečnou hladinu protilátek proti této nemoci a nepotřebujete přeočkovat, stačí navštívit jakékoli odběrové pracoviště SYNLAB. Na odběr krve přijďte nalačno, ráno vypijte aspoň 2 dl vody nebo neslazeného čaje. Cena tohoto vyšetření je 382 Kč, na pražské pobočce v Kostelní 9 můžete zaplatit i kartou.

 

Fakta o spalničkách:

-> Nemoc se snadno šíří vzdušnou cestou, kapénkami či kontaminovanými předměty.

-> Spolehlivou prevencí je očkování, které se v Česku povinně provádí od konce šedesátých let.

-> Vakcína MMR chrání proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

-> Od letošního roku platí nový očkovací kalendář. První dávka se podává mezi 13. až 18. měsícem věku dítěte, druhá mezi 5. až 6. rokem.

-> Proti spalničkám neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění.

Mezi hlavní příznaky spalniček patří:

- horečka

- zarudlé oči

- rýma

- kašel

- bolest svalů

- bolest v krku

 

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.