

Proč může být rozdílný Rh faktor u nastávající maminky a jejího dítěte problém?
Zveřejněno: 14.11.2016
Rh faktor je znaménko plus nebo minus za označením krevní skupiny. Mnoho lidí zná svou krevní skupinu, ale jaký mají Rh faktor netuší. Někdy je ale tato znalost důležitá, například když čekáte miminko.
Rh faktor je znaménko plus nebo minus za označením krevní skupiny. Mnoho lidí zná svou krevní skupinu, ale jaký mají Rh faktor netuší. Někdy je ale tato znalost důležitá, například když čekáte miminko.
Pokud má totiž nastávající matka faktor Rh negativní a otec Rh pozitivní, nelze vyloučit, že dítě zdědí faktor po otci. Odlišný Rh faktor matky a dítěte v jednom těle pak může způsobit komplikace. Lékaři hovoří o takzvané Rh inkompatibilitě. Zjednodušeně řečeno, že matčin imunitní systém pokládá krev plodu s odlišným Rh faktorem za něco, co do jejího těla nepatří, a hrozí, že proti krvinkám dítěte začne vytvářet protilátky.
V případě prvního těhotenství Rh negativní matky s Rh pozitivním dítětem obvykle potíže nenastávají, protože jejich krev se během těhotenství nemísí. To se ovšem změní během porodu.
U druhého těhotenství už někdy tělo matky obsahuje protilátky proti krvinkám Rh pozitivního dítěte, což může nenarozené miminko negativně ovlivnit.
Lékaři ovšem nastávající maminky s Rh negativním faktorem a Rh pozitivním dítětem bedlivě sledují. Součástí péče je pravidelný odběr krve a její laboratorní rozbor, který zjišťuje, zda se v ní netvoří protilátky proti krvinkám miminka. Pokud je lékaři objeví, snaží se zamezit jejich další tvorbě a po porodu krev novorozence ihned vyšetří. Je-li Rh pozitivní, matka dostane injekci obsahující látky schopné zničit Rh pozitivní krvinky v jejím krevním oběhu, aby její tělo přestalo vytvářet protilátky proti pozitivnímu Rh faktoru případného dalšího dítěte.
Doporučujeme

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování
10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě
19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.