

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl
Zveřejněno: 10.08.2018
Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
Díky laboratorním hodnotám se dozvíte, jak je na tom vaše tělo se zdravím. Odběr biologického materiálu dokáže pomoci odhalit nerovnováhu látkové výměny a příčinu nemoci. V krvi se například odráží momentální stav srdce, jater a ledvin, stejně jako prozradí hodnoty cholesterolu nebo glukózy.
V dnešní době se zavádějí nové, specifičtější testy, které splňují nároky na rychlou, přesnou a vysoce kvalitní diagnostiku. V krvi lze odhalit například rakovinné markery, a tak včas diagnostikovat rakovinu tlustého střeva a konečníku či rakovinu prostaty. Dále umějí moderní laboratorní vyšetření zjistit třeba to, zda máme sklon ke zvýšenému srážení krve. Mezi počátečním odběrem vzorku a konečným hodnocením se odehrává spousta pečlivé práce laborantů, zajišťujících spolehlivý výsledek. Jak ho můžete ovlivnit vy?
Pro většinu odběrů krve platí, že byste měli přijít ráno nalačno a v tělesném i psychickém klidu. Doporučuje se příjem menšího množství tekutiny, to znamená alespoň 2 dl, ideálně vody nebo neslazeného čaje. O speciální přípravě na konkrétní vyšetření se vždy poraďte se svým lékařem.
Víte, že...
-> Laboratorní vyšetření přinášejí lékařům až 80 % informací o zdraví pacienta.
-> 60–70 % všech laboratorních vyšetření tvoří klinicko-biochemické testy, zkoumající chemické procesy v lidském organismu.
-> SYNLAB na svých odběrových pracovištích uskuteční více než 300 000 odběrů a v laboratořích přes 16 500 000 analýz ročně.
Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou
Doporučujeme

Vyměňte jarní únavu za příval energie!
13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl
10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
Proč je pátek třináctého smolný
13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.Nejčtenější
Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit? Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc? Co způsobuje záškuby při usínání? Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?Co jste možná nevěděli o krevních skupináchZdravotní témata
Všechna témata




