Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč by Češi měli přijímat víc vlákniny?
proc-by-cesi-meli-prijimat-vic-vlakniny.jpg

Proč by Češi měli přijímat víc vlákniny?

Zveřejněno: 09.07.2014

Podle údajů Masarykova onkologického ústavu je v ČR ročně zjištěno cca 5500 nových případů rakoviny tlustého střeva a více než 2000 lidem je nově diagnostikována rakovina konečníku. Dlouhodobě tak ČR patří přední místa na smutném žebříčku těchto typů nádorů. Řada odborníků to dává do souvislosti s tím, že Češi konzumují málo vlákniny. 

Vláknina je souhrnný pojem, kterým označujeme všechny nestravitelné části rostlinné stravy. Náš organismus si z většiny vlákniny neumí vzít žádnou energii, přesto je pro správné fungování lidského těla vláknina nezbytná. Základní dělení vlákniny je na rozpustnou a nerozpustnou ve vodě.

Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a někdy reguluje i hladinu cholesterolu. Navíc rozpustná vláknina v trávicím traktu naváže vodu a tím nabobtná. Následně prodlužuje pocit nasycení, a proto se potraviny bohaté na vlákninu doporučují lidem, kteří chtějí zhubnout. Hlavními zdroji tohoto typu vlákniny jsou ovoce, kořenová zelenina a luštěniny.

Nerozpustná vláknina zlepšuje střevní peristaltiku, protože svou přítomností v trávicím traktu urychluje vyprázdění tlustého střeva. Mezi hlavní zdravotní benefity vlákniny obecně patří to, že vláknina pomáhá regulovat trávení a zabraňuje vzniku zácpy. Je prevencí proti rakovině tlustého střeva a konečníku a zabraňuje vzniku hemoroidů.

Tím, že vláknina reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám a diabetu. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří celozrnné pečivo, luštěniny a ořechy. Z ovoce jsou na vlákninu bohaté švestky, jablka, hrušky, hrozny, angrešt a rybíz. Mezi zeleninu s vyšším obsahem vlákniny patří brokolice, mrkev, celer, květák, cuketa, růžičková kapusta a zelí. Odborníci doporučují denně přijmout cca 25 – 35 gramů vlákniny. Většina lidí ale bohužel přijímá množství mnohem menší. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.