Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyProč by Češi měli přijímat víc vlákniny?
proc-by-cesi-meli-prijimat-vic-vlakniny.jpg

Proč by Češi měli přijímat víc vlákniny?

Zveřejněno: 09.07.2014

Podle údajů Masarykova onkologického ústavu je v ČR ročně zjištěno cca 5500 nových případů rakoviny tlustého střeva a více než 2000 lidem je nově diagnostikována rakovina konečníku. Dlouhodobě tak ČR patří přední místa na smutném žebříčku těchto typů nádorů. Řada odborníků to dává do souvislosti s tím, že Češi konzumují málo vlákniny. 

Vláknina je souhrnný pojem, kterým označujeme všechny nestravitelné části rostlinné stravy. Náš organismus si z většiny vlákniny neumí vzít žádnou energii, přesto je pro správné fungování lidského těla vláknina nezbytná. Základní dělení vlákniny je na rozpustnou a nerozpustnou ve vodě.

Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a někdy reguluje i hladinu cholesterolu. Navíc rozpustná vláknina v trávicím traktu naváže vodu a tím nabobtná. Následně prodlužuje pocit nasycení, a proto se potraviny bohaté na vlákninu doporučují lidem, kteří chtějí zhubnout. Hlavními zdroji tohoto typu vlákniny jsou ovoce, kořenová zelenina a luštěniny.

Nerozpustná vláknina zlepšuje střevní peristaltiku, protože svou přítomností v trávicím traktu urychluje vyprázdění tlustého střeva. Mezi hlavní zdravotní benefity vlákniny obecně patří to, že vláknina pomáhá regulovat trávení a zabraňuje vzniku zácpy. Je prevencí proti rakovině tlustého střeva a konečníku a zabraňuje vzniku hemoroidů.

Tím, že vláknina reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám a diabetu. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří celozrnné pečivo, luštěniny a ořechy. Z ovoce jsou na vlákninu bohaté švestky, jablka, hrušky, hrozny, angrešt a rybíz. Mezi zeleninu s vyšším obsahem vlákniny patří brokolice, mrkev, celer, květák, cuketa, růžičková kapusta a zelí. Odborníci doporučují denně přijmout cca 25 – 35 gramů vlákniny. Většina lidí ale bohužel přijímá množství mnohem menší. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.