Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPřípadů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.
pripadu-roztrousene-sklerozy-pribyva-postihuje-hlavne-mlade-lidi.jpg

Případů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.

Zveřejněno: 28.05.2014

Každou čtvrtou středu v květnu si celosvětově připomínáme Den roztroušené sklerózy. Nemoc, která se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života, je zatím nevyléčitelná. Odhadovaný počet pacientů v ČR je téměř dvacet tisíc. Nemoc při tom častěji postihuje ženy, které tvoří cca 70% nemocných.  

Roztroušená skleróza je na vzestupu Případů roztroušené sklerózy celosvětově přibývá – za posledních pět let stoupl jejich počet o 10%. Nemoc se častěji vyskytuje v chladnějších zeměpisných šířkách, než v teplých krajích. ČR při tom patří k oblastem, kde se choroba v porovnání s jinými zeměmi světa vyskytuje poměrně často. Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze u nás ale příliš vysoké není.  Při tom informovanost je v případě tohoto onemocnění klíčová – čím dřív se choroba diagnostikuje a čím dřív se začne s léčbou, tím vyšší je naděje, že se projevy nemoci zpomalí.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém pacienta napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Projevy nemoci se s přibývajícím časem zhoršují. Protože nemoc může postihnout jakoukoliv část mozku nebo míchy, mohou se její příznaky u jednotlivých pacientů lišit. První příznaky Mezi první příznaky patří zhoršené vidění a potíže se zrakem. Může se objevit občasné rozmazané nebo dvojité vidění, výpadky v zorném poli nebo bolest oka při jeho pohybu. Může se objevit ztráta citlivosti, která trvá několik hodin ale i několik dní a objevuje se v různých částech těla (ruce, nohy, obličej). Někteří pacienti popisují, že jedním z prvních projevů nemoci byly pocity mravenčení nebo neobvyklá ztuhlost a napětí ve svalech. K nejčastějším příznakům roztroušené sklerózy patří také nezvykle vysoká únava.

Průběh nemoci

U každého probíhá nemoc odlišně, ale protože se jedná o nemoc poškozující nervový systém, bývá postupně ovlivněna hybnost – někdo musí po několika letech nemoci začít chodit o holi, jiný je upoutaný na invalidní vozík, někdo v těžší fázi se už nepohybuje téměř vůbec. Pacienti mají obtíže při mluvení, může se jim zhoršit zrak a ztrácejí koordinaci. I když je nemoc zatím nevyléčitelná, včasnou léčbou se dá její průběh zpomalit a příznaky se dají zmírnit. Klíčové je přijít s prvními příznaky k lékaři co nejdříve.  

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.