Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPřípadů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.
pripadu-roztrousene-sklerozy-pribyva-postihuje-hlavne-mlade-lidi.jpg

Případů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.

Zveřejněno: 28.05.2014

Každou čtvrtou středu v květnu si celosvětově připomínáme Den roztroušené sklerózy. Nemoc, která se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života, je zatím nevyléčitelná. Odhadovaný počet pacientů v ČR je téměř dvacet tisíc. Nemoc při tom častěji postihuje ženy, které tvoří cca 70% nemocných.  

Roztroušená skleróza je na vzestupu Případů roztroušené sklerózy celosvětově přibývá – za posledních pět let stoupl jejich počet o 10%. Nemoc se častěji vyskytuje v chladnějších zeměpisných šířkách, než v teplých krajích. ČR při tom patří k oblastem, kde se choroba v porovnání s jinými zeměmi světa vyskytuje poměrně často. Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze u nás ale příliš vysoké není.  Při tom informovanost je v případě tohoto onemocnění klíčová – čím dřív se choroba diagnostikuje a čím dřív se začne s léčbou, tím vyšší je naděje, že se projevy nemoci zpomalí.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém pacienta napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Projevy nemoci se s přibývajícím časem zhoršují. Protože nemoc může postihnout jakoukoliv část mozku nebo míchy, mohou se její příznaky u jednotlivých pacientů lišit. První příznaky Mezi první příznaky patří zhoršené vidění a potíže se zrakem. Může se objevit občasné rozmazané nebo dvojité vidění, výpadky v zorném poli nebo bolest oka při jeho pohybu. Může se objevit ztráta citlivosti, která trvá několik hodin ale i několik dní a objevuje se v různých částech těla (ruce, nohy, obličej). Někteří pacienti popisují, že jedním z prvních projevů nemoci byly pocity mravenčení nebo neobvyklá ztuhlost a napětí ve svalech. K nejčastějším příznakům roztroušené sklerózy patří také nezvykle vysoká únava.

Průběh nemoci

U každého probíhá nemoc odlišně, ale protože se jedná o nemoc poškozující nervový systém, bývá postupně ovlivněna hybnost – někdo musí po několika letech nemoci začít chodit o holi, jiný je upoutaný na invalidní vozík, někdo v těžší fázi se už nepohybuje téměř vůbec. Pacienti mají obtíže při mluvení, může se jim zhoršit zrak a ztrácejí koordinaci. I když je nemoc zatím nevyléčitelná, včasnou léčbou se dá její průběh zpomalit a příznaky se dají zmírnit. Klíčové je přijít s prvními příznaky k lékaři co nejdříve.  

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.