Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPřípadů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.
pripadu-roztrousene-sklerozy-pribyva-postihuje-hlavne-mlade-lidi.jpg

Případů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.

Zveřejněno: 28.05.2014

Každou čtvrtou středu v květnu si celosvětově připomínáme Den roztroušené sklerózy. Nemoc, která se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života, je zatím nevyléčitelná. Odhadovaný počet pacientů v ČR je téměř dvacet tisíc. Nemoc při tom častěji postihuje ženy, které tvoří cca 70% nemocných.  

Roztroušená skleróza je na vzestupu Případů roztroušené sklerózy celosvětově přibývá – za posledních pět let stoupl jejich počet o 10%. Nemoc se častěji vyskytuje v chladnějších zeměpisných šířkách, než v teplých krajích. ČR při tom patří k oblastem, kde se choroba v porovnání s jinými zeměmi světa vyskytuje poměrně často. Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze u nás ale příliš vysoké není.  Při tom informovanost je v případě tohoto onemocnění klíčová – čím dřív se choroba diagnostikuje a čím dřív se začne s léčbou, tím vyšší je naděje, že se projevy nemoci zpomalí.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém pacienta napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Projevy nemoci se s přibývajícím časem zhoršují. Protože nemoc může postihnout jakoukoliv část mozku nebo míchy, mohou se její příznaky u jednotlivých pacientů lišit. První příznaky Mezi první příznaky patří zhoršené vidění a potíže se zrakem. Může se objevit občasné rozmazané nebo dvojité vidění, výpadky v zorném poli nebo bolest oka při jeho pohybu. Může se objevit ztráta citlivosti, která trvá několik hodin ale i několik dní a objevuje se v různých částech těla (ruce, nohy, obličej). Někteří pacienti popisují, že jedním z prvních projevů nemoci byly pocity mravenčení nebo neobvyklá ztuhlost a napětí ve svalech. K nejčastějším příznakům roztroušené sklerózy patří také nezvykle vysoká únava.

Průběh nemoci

U každého probíhá nemoc odlišně, ale protože se jedná o nemoc poškozující nervový systém, bývá postupně ovlivněna hybnost – někdo musí po několika letech nemoci začít chodit o holi, jiný je upoutaný na invalidní vozík, někdo v těžší fázi se už nepohybuje téměř vůbec. Pacienti mají obtíže při mluvení, může se jim zhoršit zrak a ztrácejí koordinaci. I když je nemoc zatím nevyléčitelná, včasnou léčbou se dá její průběh zpomalit a příznaky se dají zmírnit. Klíčové je přijít s prvními příznaky k lékaři co nejdříve.  

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.