Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPřípadů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.
pripadu-roztrousene-sklerozy-pribyva-postihuje-hlavne-mlade-lidi.jpg

Případů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.

Zveřejněno: 28.05.2014

Každou čtvrtou středu v květnu si celosvětově připomínáme Den roztroušené sklerózy. Nemoc, která se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života, je zatím nevyléčitelná. Odhadovaný počet pacientů v ČR je téměř dvacet tisíc. Nemoc při tom častěji postihuje ženy, které tvoří cca 70% nemocných.  

Roztroušená skleróza je na vzestupu Případů roztroušené sklerózy celosvětově přibývá – za posledních pět let stoupl jejich počet o 10%. Nemoc se častěji vyskytuje v chladnějších zeměpisných šířkách, než v teplých krajích. ČR při tom patří k oblastem, kde se choroba v porovnání s jinými zeměmi světa vyskytuje poměrně často. Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze u nás ale příliš vysoké není.  Při tom informovanost je v případě tohoto onemocnění klíčová – čím dřív se choroba diagnostikuje a čím dřív se začne s léčbou, tím vyšší je naděje, že se projevy nemoci zpomalí.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém pacienta napadá jeho vlastní centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Projevy nemoci se s přibývajícím časem zhoršují. Protože nemoc může postihnout jakoukoliv část mozku nebo míchy, mohou se její příznaky u jednotlivých pacientů lišit. První příznaky Mezi první příznaky patří zhoršené vidění a potíže se zrakem. Může se objevit občasné rozmazané nebo dvojité vidění, výpadky v zorném poli nebo bolest oka při jeho pohybu. Může se objevit ztráta citlivosti, která trvá několik hodin ale i několik dní a objevuje se v různých částech těla (ruce, nohy, obličej). Někteří pacienti popisují, že jedním z prvních projevů nemoci byly pocity mravenčení nebo neobvyklá ztuhlost a napětí ve svalech. K nejčastějším příznakům roztroušené sklerózy patří také nezvykle vysoká únava.

Průběh nemoci

U každého probíhá nemoc odlišně, ale protože se jedná o nemoc poškozující nervový systém, bývá postupně ovlivněna hybnost – někdo musí po několika letech nemoci začít chodit o holi, jiný je upoutaný na invalidní vozík, někdo v těžší fázi se už nepohybuje téměř vůbec. Pacienti mají obtíže při mluvení, může se jim zhoršit zrak a ztrácejí koordinaci. I když je nemoc zatím nevyléčitelná, včasnou léčbou se dá její průběh zpomalit a příznaky se dají zmírnit. Klíčové je přijít s prvními příznaky k lékaři co nejdříve.  

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?