Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPlánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

Zveřejněno: 31.07.2018

Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.

Očkování řešte včas

Nejlépe uděláte, když minimálně tři měsíce před cestou zajdete za svým praktických lékařem nebo do jednoho z center cestovní medicíny, která najdete ve většině velkých nemocnic. Poradí vám, která očkování budete pro cestu do vybrané destinace potřebovat, a rozplánují vám vakcinaci tak, aby mezi jednotlivými dávkami a typy vakcín byly dostatečné rozestupy.

Očkování začíná být účinné až po určité době, zpravidla v rozmezí několika týdnů. I pozdní očkování je ale lepší než žádné. Nebude sice fungovat stoprocentně, ale alespoň zmírní průběh nemoci.

„Po návratu z dovolené je vhodné zajít na rozbor krve. Včasná diagnostika pomůže předejít následkům u těch nejzávažnějších nemocí, které si můžete přivézt domů,“ doporučuje MUDr. Vít Nádvorník z infekční a hepatologické ambulance SYNLAB a dodává, že doporučení platí o to víc, pokud jste před odjezdem zanedbali očkování nebo jste se vypravili do atypické destinace.

Střední a Jižní Amerika

Cestovatele, kteří se chystají do zemí v oblasti rovníku, čeká povinné očkování proti žluté zimnici. Vakcínu je nutno aplikovat alespoň deset dní před odjezdem, přičemž chránit vás pak bude už po celý život. Nezapomeňte si vakcinaci nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu, bez něj vás do těchto zemí vůbec nepustí!

Žlutá zimnice je přenášena komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu a k dalším komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Podle dostupných lékařských záznamů více než polovina turistů nakažených touto chorobou umírá.

Afrika

V afrických zemích kolem rovníku, jako jsou například Keňa, Kongo nebo Středoafrická republika, je rovněž povinné očkování proti žluté zimnici.

V subsaharské a rovníkové Africe je pak doporučovaná vakcinace proti meningokokové meningitidě. Injekci je nutné aplikovat nejpozději deset dní před cestou, chránit vás pak bude tři až deset let.

Pro Afriku jsou typická také průjmová onemocnění, mezi která patří například cholera. Proti ní existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním rozestupem. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Vakcinace by měla poskytnout ochranu po dobu dvou let – při dlouhodobém pobytu se každých šest měsíců přidává posilovací dávka.

Asie

V oblastech se špatnou hygienou, převážně v jihovýchodní Asii, hrozí turistům břišní tyfus. Jedná se o vážné bakteriální onemocnění, které provází horečky, bolest hlavy, obluzení, nevolnost, nechutenství a později také bolest břicha. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který bacily přenáší dál. Účinnou ochranu proti tyfu naštěstí poskytuje očkování, které je nutné aplikovat alespoň dva týdny před odjezdem, přičemž protilátky v těle vydrží asi tři roky.

Další zákeřnou nemocí specifickou pro Asii je vzteklina. Nakazit se můžete od infikovaných volně pobíhajících zvířat, jako jsou psi, kočky, lišky, šakali, kojoti, opice a další. Jedná se nebezpečný virus, který postihuje centrální nervovou soustavu a ve většině případů způsobuje smrt. Jedinou skutečně účinnou ochranou je včasné očkování, aplikované ideálně několik týdnů před odjezdem do rizikové oblasti.

Evropa, Austrálie a Severní Amerika

I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se můžete setkat s nemocemi, které vám mohou pobyt značně znepříjemnit. I pokud jedete „jen“ do jižní Evropy, zkontrolujte si, zda máte v pořádku očkování proti tetanu, jehož přeočkování se provádí po deseti až patnácti letech.

V očkovacím průkazu si také zkontrolujte platnost očkování na záškrt, spalničky a příušnice. V sezoně před vypuknutím epidemie rovněž zvažte očkování proti chřipce, meningokokovým a pneumokokovým nákazám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se totiž přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově.

Stejně tak po celém světě narazíte na žloutenku typu A a B, která patří k vůbec nejčastějším infekčním onemocněním. Očkování se vám tak bude hodit nejen na cestách do exotických koutů, ale i doma v Česku. Očkovat se proti ní můžete kombinovanou vakcínou šest týdnů před odjezdem nebo proti každému typu zvlášť, a to s předstihem alespoň dvou týdnů. Očkování na žloutenku vás bude chránit přinejmenším deset let, a podle některých odborníků dokonce celý život.

Pokud jste očkováním prošli již v minulosti, ale nejste si jistí zda-li vás dostatečně chrání, nechte si krevním testem změřit hladinu protilátek.

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.