Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPitný režim v létě – kolik a co bychom měli denně vypít?
pitny-rezim-v-lete-kolik-a-co-bychom-meli-denne-vypit.jpg

Pitný režim v létě – kolik a co bychom měli denně vypít?

Zveřejněno: 20.07.2015

Všichni víme, že zvlášť v horkých dnech bychom měli dodržovat pitný režim. Většina z nás si taky hned při tom vzpomene na rozšířenou poučku, že bychom za den měli přijmout dva litry tekutin. Rozhodně to ale neznamená vypít večer během hodiny dva litry studené limonády nebo piva. Takový náhlý příjem tekutiny nám dokonce může spíš uškodit než pomoct. Jak tedy v praxi vypadá zdravý pitný režim? 

Všichni víme, že zvlášť v horkých dnech bychom měli dodržovat pitný režim. Většina z nás si taky hned při tom vzpomene na rozšířenou poučku, že bychom za den měli přijmout dva litry tekutin. Rozhodně to ale neznamená vypít večer během hodiny dva litry studené limonády nebo piva. Takový náhlý příjem tekutiny nám dokonce může spíš uškodit než pomoct. Jak tedy v praxi vypadá zdravý pitný režim?

Nejen v horkých dnech, ale celoročně bychom měli tekutiny přijímat rovnoměrně během celého dne. Nepít celý den a večer před spaním se snažit deficit dohnat vypitím velkého objemu naráz rozhodně není správný přístup. Příjem tekutin by měl také reflektovat jejich výdej, a nealkoholické nápoje bychom měli konzumovat celý den. Ideální je obyčejná voda. Pokud bychom si pitný režim chtěli zpestřit, můžeme vodu střídat se slabou minerální vodou, ovocným čajem nebo ředěným džusem.

Odborníci upozorňují, že doporučené dva litry tekutin denně, můžeme částečně přijmout také v potravě. Pokud jíme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, vpravíme si do těla díky tomu také velké množství vody. Jestliže ale konzumujeme hlavně různé polotovary, uzeniny, paštiky, slané pečivo a sladkosti, tato potrava nám moc tekutin neposkytne. Zdravý dospělý by měl jídlem dostat do těla asi 800 ml vody a pitím zhruba 1,5 litru. Pozor, do tohoto množství se samozřejmě nepočítá alkohol, ale ani káva.

I když horké dny svádí hlavně k pití ledově vychlazených nápojů, k správné hydrataci organismu jsou lepší ty vlažné. Proč? Ledový nápoj musejí buňky sliznice v ústech a v trávicím ústrojí ohřát. Tělo proto zareaguje zvýšeným prokrvením těchto částí a zvýšeným výdejem energie. Než jsou naše buňky schopny vodu ze studeného nápoje přijmout, trvá jim to déle a je to pro ně energeticky náročnější, než kdybychom pili nápoj vlažný. Pro rychlou hydrataci je proto ideální tekutina o teplotě lidského těla.

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.