Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPitný režim v létě – kolik a co bychom měli denně vypít?
pitny-rezim-v-lete-kolik-a-co-bychom-meli-denne-vypit.jpg

Pitný režim v létě – kolik a co bychom měli denně vypít?

Zveřejněno: 20.07.2015

Všichni víme, že zvlášť v horkých dnech bychom měli dodržovat pitný režim. Většina z nás si taky hned při tom vzpomene na rozšířenou poučku, že bychom za den měli přijmout dva litry tekutin. Rozhodně to ale neznamená vypít večer během hodiny dva litry studené limonády nebo piva. Takový náhlý příjem tekutiny nám dokonce může spíš uškodit než pomoct. Jak tedy v praxi vypadá zdravý pitný režim? 

Všichni víme, že zvlášť v horkých dnech bychom měli dodržovat pitný režim. Většina z nás si taky hned při tom vzpomene na rozšířenou poučku, že bychom za den měli přijmout dva litry tekutin. Rozhodně to ale neznamená vypít večer během hodiny dva litry studené limonády nebo piva. Takový náhlý příjem tekutiny nám dokonce může spíš uškodit než pomoct. Jak tedy v praxi vypadá zdravý pitný režim?

Nejen v horkých dnech, ale celoročně bychom měli tekutiny přijímat rovnoměrně během celého dne. Nepít celý den a večer před spaním se snažit deficit dohnat vypitím velkého objemu naráz rozhodně není správný přístup. Příjem tekutin by měl také reflektovat jejich výdej, a nealkoholické nápoje bychom měli konzumovat celý den. Ideální je obyčejná voda. Pokud bychom si pitný režim chtěli zpestřit, můžeme vodu střídat se slabou minerální vodou, ovocným čajem nebo ředěným džusem.

Odborníci upozorňují, že doporučené dva litry tekutin denně, můžeme částečně přijmout také v potravě. Pokud jíme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, vpravíme si do těla díky tomu také velké množství vody. Jestliže ale konzumujeme hlavně různé polotovary, uzeniny, paštiky, slané pečivo a sladkosti, tato potrava nám moc tekutin neposkytne. Zdravý dospělý by měl jídlem dostat do těla asi 800 ml vody a pitím zhruba 1,5 litru. Pozor, do tohoto množství se samozřejmě nepočítá alkohol, ale ani káva.

I když horké dny svádí hlavně k pití ledově vychlazených nápojů, k správné hydrataci organismu jsou lepší ty vlažné. Proč? Ledový nápoj musejí buňky sliznice v ústech a v trávicím ústrojí ohřát. Tělo proto zareaguje zvýšeným prokrvením těchto částí a zvýšeným výdejem energie. Než jsou naše buňky schopny vodu ze studeného nápoje přijmout, trvá jim to déle a je to pro ně energeticky náročnější, než kdybychom pili nápoj vlažný. Pro rychlou hydrataci je proto ideální tekutina o teplotě lidského těla.

Doporučujeme


alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.