Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPersonalizovaná medicína jako pomocník v onkologii
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

Zveřejněno: 20.11.2018

Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.

V některých případech se může stát, že léčba, kterou poskytuje současná medicína, není u některých pacientů účinná nebo vyvolává nepřiměřené vedlejší účinky. Zatímco při běžné léčbě dostanete léky nebo absolvujete terapie, které zabírají u většiny pacientů, personalizovaná léčba se soustředí na konkrétní specifika jedince, onemocnění a jeho stadia. Podle nich se snaží maximálně přizpůsobit léčbu. Klíčem k tomu jsou co nejpřesnější informace o pacientovi, pro které je potřeba jít až na molekulární úroveň, a sdílet je v týmu odborníků na všech úrovních od diagnostiky až po terapii.

Léčba šitá na míru

Když poprvé přijdete k novému lékaři, obvykle se vás ptá mimo jiné i na zdravotní stav vašich rodinných příslušníků. To proto, aby měl představu o vašich vrozených dispozicích. „Personalizovaná medicína jde ale o krok dál, věnuje se totiž komplexnímu zkoumání lidského genomu a jeho vnějších projevů, tedy tzv. biomarkerů. Je ale potřeba si uvědomit, že zatímco předpoklady k některým onemocněním dědíme přímo po předcích, jiné chorobné změny v naší genetické informaci mohou nastat až v průběhu života,“ vysvětluje RNDr. Ing. Libor Staněk z laboratoře SYNLAB.

Kdy se personalizovaná medicína používá?

Personalizovaná medicína nachází uplatnění především v onkologii, ať už jde o léčbu rakoviny prsu, střev a konečníku, močového měchýře, či o léčbu pacientů s leukémií. Využití má ale například i na poli revmatologie, autoimunitních chorob či při léčbě onemocnění zažívacího traktu.

Využití v onkologii

Nádory, které mohou z vnějšího pohledu působit identicky, se na molekulární úrovni mnohdy liší. Znalost těchto rozdílů pak umožňuje upravit léčbu. „Zkoumáním biomarkerů, tedy znaků na molekulární úrovni, zjistíme předpokládaný vývoj onemocnění. V rámci jedné přesně určené diagnózy tím tak najednou získáme deset dalších ukazatelů, které vypovídají o konkrétním pacientovi. Ukazují nám jednak prognózu onemocnění, například rychlost růstu nádoru, jednak i předpokládanou odezvu na různé typy léčby,“ uvádí dále RNDr. Ing. Libor Staněk.

Největší výhodou personalizované medicíny oproti standardní léčbě je, že zvyšuje nejen efektivitu léčby, ale i její bezpečnost. Znalost molekulární struktury nádoru umožňuje lékaři například předepsat správný počet cyklů ozařování i jeho intenzitu. Nedochází tak k devastaci ostatních zdravých tkání po delší dobu, než je nezbytně nutné. Díky těmto znalostem je také možné naplánovat vhodné dávkování různých léčiv. Nejpřesnější je ale metoda, při které je pacientovi připravena autovakcína, a proti nádoru je tak použit jeho vlastní imunitní systém.

Personalizovaná medicína je rychle se rozvíjející obor, jehož význam díky dobrým výsledkům v budoucnosti ještě poroste. Detailní informace o molekulární struktuře různých onemocnění totiž umožňují vyléčit i dříve neléčitelné potíže.

Mohlo by vás dále zajímat Neobjasněné zdravotní potíže?

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.