Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?
paleni-zahy-neprijemna-banalita-nebo-vazny-zdravotni-problem.jpg

Pálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?

Zveřejněno: 12.12.2014

Aspoň jednou za život se s pálením žáhy potká téměř každý. Denně údajně tento zdravotní problém postihne každého desátého člověka. Před pár dny se objevily zprávy o tom, že zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu a s ním spojené pálení žáhy, pravidelně trápí taky amerického prezidenta Baracka Obamu. U většiny postižených je pálení žáhy jen nepříjemná a dočasná záležitost. V některých případech je to ale závažný zdravotní problém, který se musí řešit operací. 

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká v důsledku zpětného toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí citlivou sliznici jícnu a ta pak nepříjemně a leckdy i velmi bolestivě pálí. Nejčastěji se pyróza vyskytuje u nastávajících maminek v posledním trimestru, a to kvůli hormonálním změnám a zvětšující se děloze. U těhotných žen se ale jedná o běžný problém a po porodu obtíže vymizí. Krátkodobé pálení žáhy, které po čase samo odezní, si taky můžeme způsobit nadměrnou konzumací mastného, kynutého nebo kořeněného jídla.

Pokud nás pyróza postihne jen jednou za čas, nemusíme se příliš znepokojovat. Horší to je, pokud se pálení žáhy vyskytuje opakovaně a delší dobu. Pak už je nutné vyhledat pomoc lékaře, nejlépe gastroenterologa. Opakované působení žaludečních kyselin na sliznici jícnu ji totiž může vážně poškodit. V jícnu se pak můžou objevit vředy, krvácející rány nebo vážná bakteriální infekce.

Jedním z nejčastějších důvodů opakovaného pálení žáhy je takzvaná hiátová kýla. Při této poruše vyhřezne část žaludku nad bránici, a tím umožňuje žaludečním šťávám snadno vtékat do jícnu. Pokud jsou kvůli tomu problémy s pálením žáhy časté, je nutné řešit tento problém dokonce operativně. Další z častých příčin pyrózy je nepravidelné stravování, kdy do prázdného žaludku nárazově natlačíme velké porce jídla a poté ho zase dlouho necháme prázdný. Negativně působí i častá konzumace alkoholu a kouření. Vzhledem k tomu, že pyróza může být i psychicky podmíněné onemocnění, může se objevit i ve chvílích stresu a nervozity.

Chcete-li pyróze předcházet, stravujte se zdravě a pravidelně a jídlo si rozdělujte na menší porce. Při akutních potížích se doporučuje vypít hrnek mléka. Pomáhají taky mátový nebo heřmánkový čaj. V lékárně je k dispozici celá řada antacid, která snižují kyselost v žaludku, a tím odstraňují nepříjemné pocity pálení. Pokud víte, že jste k pálení žáhy náchylní, měli byste se vyhnout pití sycených limonád a nekonzumovat ve větším množství čerstvé pečivo, syrovou cibuli a česnek, pálivé koření, kávu, čokoládu a citrusové plody. 

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
astma-jak-ho-lecit-a-mirnit-priznaky.jpg

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

12.06.2019Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.