Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?
paleni-zahy-neprijemna-banalita-nebo-vazny-zdravotni-problem.jpg

Pálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?

Zveřejněno: 12.12.2014

Aspoň jednou za život se s pálením žáhy potká téměř každý. Denně údajně tento zdravotní problém postihne každého desátého člověka. Před pár dny se objevily zprávy o tom, že zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu a s ním spojené pálení žáhy, pravidelně trápí taky amerického prezidenta Baracka Obamu. U většiny postižených je pálení žáhy jen nepříjemná a dočasná záležitost. V některých případech je to ale závažný zdravotní problém, který se musí řešit operací. 

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká v důsledku zpětného toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí citlivou sliznici jícnu a ta pak nepříjemně a leckdy i velmi bolestivě pálí. Nejčastěji se pyróza vyskytuje u nastávajících maminek v posledním trimestru, a to kvůli hormonálním změnám a zvětšující se děloze. U těhotných žen se ale jedná o běžný problém a po porodu obtíže vymizí. Krátkodobé pálení žáhy, které po čase samo odezní, si taky můžeme způsobit nadměrnou konzumací mastného, kynutého nebo kořeněného jídla.

Pokud nás pyróza postihne jen jednou za čas, nemusíme se příliš znepokojovat. Horší to je, pokud se pálení žáhy vyskytuje opakovaně a delší dobu. Pak už je nutné vyhledat pomoc lékaře, nejlépe gastroenterologa. Opakované působení žaludečních kyselin na sliznici jícnu ji totiž může vážně poškodit. V jícnu se pak můžou objevit vředy, krvácející rány nebo vážná bakteriální infekce.

Jedním z nejčastějších důvodů opakovaného pálení žáhy je takzvaná hiátová kýla. Při této poruše vyhřezne část žaludku nad bránici, a tím umožňuje žaludečním šťávám snadno vtékat do jícnu. Pokud jsou kvůli tomu problémy s pálením žáhy časté, je nutné řešit tento problém dokonce operativně. Další z častých příčin pyrózy je nepravidelné stravování, kdy do prázdného žaludku nárazově natlačíme velké porce jídla a poté ho zase dlouho necháme prázdný. Negativně působí i častá konzumace alkoholu a kouření. Vzhledem k tomu, že pyróza může být i psychicky podmíněné onemocnění, může se objevit i ve chvílích stresu a nervozity.

Chcete-li pyróze předcházet, stravujte se zdravě a pravidelně a jídlo si rozdělujte na menší porce. Při akutních potížích se doporučuje vypít hrnek mléka. Pomáhají taky mátový nebo heřmánkový čaj. V lékárně je k dispozici celá řada antacid, která snižují kyselost v žaludku, a tím odstraňují nepříjemné pocity pálení. Pokud víte, že jste k pálení žáhy náchylní, měli byste se vyhnout pití sycených limonád a nekonzumovat ve větším množství čerstvé pečivo, syrovou cibuli a česnek, pálivé koření, kávu, čokoládu a citrusové plody. 

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.