Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyPálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?
paleni-zahy-neprijemna-banalita-nebo-vazny-zdravotni-problem.jpg

Pálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?

Zveřejněno: 12.12.2014

Aspoň jednou za život se s pálením žáhy potká téměř každý. Denně údajně tento zdravotní problém postihne každého desátého člověka. Před pár dny se objevily zprávy o tom, že zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu a s ním spojené pálení žáhy, pravidelně trápí taky amerického prezidenta Baracka Obamu. U většiny postižených je pálení žáhy jen nepříjemná a dočasná záležitost. V některých případech je to ale závažný zdravotní problém, který se musí řešit operací. 

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká v důsledku zpětného toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí citlivou sliznici jícnu a ta pak nepříjemně a leckdy i velmi bolestivě pálí. Nejčastěji se pyróza vyskytuje u nastávajících maminek v posledním trimestru, a to kvůli hormonálním změnám a zvětšující se děloze. U těhotných žen se ale jedná o běžný problém a po porodu obtíže vymizí. Krátkodobé pálení žáhy, které po čase samo odezní, si taky můžeme způsobit nadměrnou konzumací mastného, kynutého nebo kořeněného jídla.

Pokud nás pyróza postihne jen jednou za čas, nemusíme se příliš znepokojovat. Horší to je, pokud se pálení žáhy vyskytuje opakovaně a delší dobu. Pak už je nutné vyhledat pomoc lékaře, nejlépe gastroenterologa. Opakované působení žaludečních kyselin na sliznici jícnu ji totiž může vážně poškodit. V jícnu se pak můžou objevit vředy, krvácející rány nebo vážná bakteriální infekce.

Jedním z nejčastějších důvodů opakovaného pálení žáhy je takzvaná hiátová kýla. Při této poruše vyhřezne část žaludku nad bránici, a tím umožňuje žaludečním šťávám snadno vtékat do jícnu. Pokud jsou kvůli tomu problémy s pálením žáhy časté, je nutné řešit tento problém dokonce operativně. Další z častých příčin pyrózy je nepravidelné stravování, kdy do prázdného žaludku nárazově natlačíme velké porce jídla a poté ho zase dlouho necháme prázdný. Negativně působí i častá konzumace alkoholu a kouření. Vzhledem k tomu, že pyróza může být i psychicky podmíněné onemocnění, může se objevit i ve chvílích stresu a nervozity.

Chcete-li pyróze předcházet, stravujte se zdravě a pravidelně a jídlo si rozdělujte na menší porce. Při akutních potížích se doporučuje vypít hrnek mléka. Pomáhají taky mátový nebo heřmánkový čaj. V lékárně je k dispozici celá řada antacid, která snižují kyselost v žaludku, a tím odstraňují nepříjemné pocity pálení. Pokud víte, že jste k pálení žáhy náchylní, měli byste se vyhnout pití sycených limonád a nekonzumovat ve větším množství čerstvé pečivo, syrovou cibuli a česnek, pálivé koření, kávu, čokoládu a citrusové plody. 

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.