Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOvocné šťávy a džusy – připravte si doma chutný zdroj vitaminů
ovocne-stavy-a-dzusy-pripravte-si-doma-chutny-zdroj-vitaminu.jpg

Ovocné šťávy a džusy – připravte si doma chutný zdroj vitaminů

Zveřejněno: 20.11.2015

Vitaminy, minerály a vláknina v tekutém stavu. To jsou doma připravené džusy a ovocné šťávy. Pokud vašim dětem nechutná ovoce či zelenina v klasické podobě, může být doma připravený fresh ideální způsob, jak do nich v sychravých podzimních dnech jejich dávku přece jen vpravit. Našli jsme pro vás několik zajímavých receptů. 

Vitaminy, minerály a vláknina v tekutém stavu. To jsou doma připravené džusy a ovocné šťávy. Pokud vašim dětem nechutná ovoce či zelenina v klasické podobě, může být doma připravený fresh ideální způsob, jak do nich v sychravých podzimních dnech jejich dávku přece jen vpravit.

Našli jsme pro vás několik zajímavých receptů. Pokud to s pitím čerstvě vymačkané šťávy z ovoce a zeleniny myslíte skutečně vážně, bude se vám určitě hodit odšťavňovač. Jestliže chcete čerstvým džusem svůj jídelníček zpestřit jen občas, vystačíte si i s mixérem. Vaše možnosti kombinování ovocných a zeleninových šťáv ale budou omezenější.

Jablko nebo pomeranč se zázvorem

Tenhle nápoj je ideální pro podzimní dny. Nejenže je všude dostatek jablek, ale ostrý zázvor vás zahřeje a pomůže při nachlazení. Budete potřebovat 5 jablek, 1 citrón a zhruba třícentimetrový kousek zázvoru. Pokud máte odšťavňovač jednoduše vše odšťavněte najednou. Pokud ho nemáte, můžete místo jablek použít mošt, do kterého přidáte vymačkaný citrón a najemno nastrouhaný zázvor. Chcete-li doplnit C, protože se o vás pokouší nachlazení nebo chřipka, nahraďte jablka pomeranči. Vymačkejte nebo v odšťavňovači zpracujte 5 pomerančů, přidejte citrónovou nebo limetkovou šťávu a na závěr opět najemno nastrouhaný zázvor. Pokud vám výsledný nápoj bude připadat moc kyselý, můžete ho dosladit špetkou třtinového cukru nebo trochou medu.

Vylepšete to banánem

Pokud chcete ovocným nápojem nahradit svačinu, stačí, když přidáte ještě jeden banán. Díky tomu, že 100 gramů banánů obsahuje průměrně 100 kalorií, řadí se mezi ovoce s největší energetickou hodnotou vůbec a skvěle zasytí. Kromě energie dodá ovocnému nápoji i řadu užitečných minerálních látek, jako například hořčík, zinek a železo.

Grep s melounem

K dalšímu nápoji, který lze připravit jak v odšťavňovači, tak v mixéru, budete potřebovat 1 grep a zhruba čtvrtku cukrového melounu cantaloupe. Ovoce odšťavníte nebo rozmixujete dohladka a je hotovo. Na závěr můžete přidat nasekanou mátu. 

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.