Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOvocné šťávy a džusy – připravte si doma chutný zdroj vitaminů
ovocne-stavy-a-dzusy-pripravte-si-doma-chutny-zdroj-vitaminu.jpg

Ovocné šťávy a džusy – připravte si doma chutný zdroj vitaminů

Zveřejněno: 20.11.2015

Vitaminy, minerály a vláknina v tekutém stavu. To jsou doma připravené džusy a ovocné šťávy. Pokud vašim dětem nechutná ovoce či zelenina v klasické podobě, může být doma připravený fresh ideální způsob, jak do nich v sychravých podzimních dnech jejich dávku přece jen vpravit. Našli jsme pro vás několik zajímavých receptů. 

Vitaminy, minerály a vláknina v tekutém stavu. To jsou doma připravené džusy a ovocné šťávy. Pokud vašim dětem nechutná ovoce či zelenina v klasické podobě, může být doma připravený fresh ideální způsob, jak do nich v sychravých podzimních dnech jejich dávku přece jen vpravit.

Našli jsme pro vás několik zajímavých receptů. Pokud to s pitím čerstvě vymačkané šťávy z ovoce a zeleniny myslíte skutečně vážně, bude se vám určitě hodit odšťavňovač. Jestliže chcete čerstvým džusem svůj jídelníček zpestřit jen občas, vystačíte si i s mixérem. Vaše možnosti kombinování ovocných a zeleninových šťáv ale budou omezenější.

Jablko nebo pomeranč se zázvorem

Tenhle nápoj je ideální pro podzimní dny. Nejenže je všude dostatek jablek, ale ostrý zázvor vás zahřeje a pomůže při nachlazení. Budete potřebovat 5 jablek, 1 citrón a zhruba třícentimetrový kousek zázvoru. Pokud máte odšťavňovač jednoduše vše odšťavněte najednou. Pokud ho nemáte, můžete místo jablek použít mošt, do kterého přidáte vymačkaný citrón a najemno nastrouhaný zázvor. Chcete-li doplnit C, protože se o vás pokouší nachlazení nebo chřipka, nahraďte jablka pomeranči. Vymačkejte nebo v odšťavňovači zpracujte 5 pomerančů, přidejte citrónovou nebo limetkovou šťávu a na závěr opět najemno nastrouhaný zázvor. Pokud vám výsledný nápoj bude připadat moc kyselý, můžete ho dosladit špetkou třtinového cukru nebo trochou medu.

Vylepšete to banánem

Pokud chcete ovocným nápojem nahradit svačinu, stačí, když přidáte ještě jeden banán. Díky tomu, že 100 gramů banánů obsahuje průměrně 100 kalorií, řadí se mezi ovoce s největší energetickou hodnotou vůbec a skvěle zasytí. Kromě energie dodá ovocnému nápoji i řadu užitečných minerálních látek, jako například hořčík, zinek a železo.

Grep s melounem

K dalšímu nápoji, který lze připravit jak v odšťavňovači, tak v mixéru, budete potřebovat 1 grep a zhruba čtvrtku cukrového melounu cantaloupe. Ovoce odšťavníte nebo rozmixujete dohladka a je hotovo. Na závěr můžete přidat nasekanou mátu. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.