Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOvesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť
ovesne-vlocky-prevence-rakoviny-balzam-na-nervy-a-recept-na-hezkou-plet.jpg

Ovesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť

Zveřejněno: 15.01.2016

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu? 

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu?

Ovesné vločky by si denně měli dopřávat všichni, kdo bojují s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Jejich každodenní konzumace totiž dokáže jeho hladinu snížit. Díky tomu působí jako prevence infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních chorob.

Oves podpoří i nervovou soustavu. Pokud jste často ve stresu, cítíte se unavení a máte pocit, že vám to takzvaně nemyslí, zkuste do jídelníčku zařadit právě ovesné vločky. Kromě vitaminů skupiny B, které jsou pro správnou funkci neuronů klíčové, pomůžou nervové soustavě také lecitin a fosfor, které ve vločkách rovněž najdeme. Díky obsahu těchto látek jsou ideální potravinou pro všechny se zvýšenou duševní zátěží. Protože kromě vitaminů skupiny B obsahuje tato obilnina také zinek, pomáhá udržovat čistou pleť, silné nehty a zdravé vlasy.

Vzhledem k tomu, že má oves nízký glykemický index, je vhodný i pro pacienty s diabetem. Lidé s cukrovkou by si ale měli dát pozor na různé doslazované ovesné výrobky. Ze zdravotního hlediska je lepší připravit si z ovesných vloček kaši, kterou dochutíme ovocem nebo ořechy, než konzumovat ovesné tyčinky nebo směsi s vysokým obsahem cukru. Ovesná kaše navíc uklidňuje trávicí trakt. Pomůže tedy těm, které trápí pálení žáhy nebo časté střevní obtíže.

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.