Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOvesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť
ovesne-vlocky-prevence-rakoviny-balzam-na-nervy-a-recept-na-hezkou-plet.jpg

Ovesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť

Zveřejněno: 15.01.2016

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu? 

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu?

Ovesné vločky by si denně měli dopřávat všichni, kdo bojují s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Jejich každodenní konzumace totiž dokáže jeho hladinu snížit. Díky tomu působí jako prevence infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních chorob.

Oves podpoří i nervovou soustavu. Pokud jste často ve stresu, cítíte se unavení a máte pocit, že vám to takzvaně nemyslí, zkuste do jídelníčku zařadit právě ovesné vločky. Kromě vitaminů skupiny B, které jsou pro správnou funkci neuronů klíčové, pomůžou nervové soustavě také lecitin a fosfor, které ve vločkách rovněž najdeme. Díky obsahu těchto látek jsou ideální potravinou pro všechny se zvýšenou duševní zátěží. Protože kromě vitaminů skupiny B obsahuje tato obilnina také zinek, pomáhá udržovat čistou pleť, silné nehty a zdravé vlasy.

Vzhledem k tomu, že má oves nízký glykemický index, je vhodný i pro pacienty s diabetem. Lidé s cukrovkou by si ale měli dát pozor na různé doslazované ovesné výrobky. Ze zdravotního hlediska je lepší připravit si z ovesných vloček kaši, kterou dochutíme ovocem nebo ořechy, než konzumovat ovesné tyčinky nebo směsi s vysokým obsahem cukru. Ovesná kaše navíc uklidňuje trávicí trakt. Pomůže tedy těm, které trápí pálení žáhy nebo časté střevní obtíže.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...