Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOvesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť
ovesne-vlocky-prevence-rakoviny-balzam-na-nervy-a-recept-na-hezkou-plet.jpg

Ovesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť

Zveřejněno: 15.01.2016

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu? 

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu?

Ovesné vločky by si denně měli dopřávat všichni, kdo bojují s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Jejich každodenní konzumace totiž dokáže jeho hladinu snížit. Díky tomu působí jako prevence infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních chorob.

Oves podpoří i nervovou soustavu. Pokud jste často ve stresu, cítíte se unavení a máte pocit, že vám to takzvaně nemyslí, zkuste do jídelníčku zařadit právě ovesné vločky. Kromě vitaminů skupiny B, které jsou pro správnou funkci neuronů klíčové, pomůžou nervové soustavě také lecitin a fosfor, které ve vločkách rovněž najdeme. Díky obsahu těchto látek jsou ideální potravinou pro všechny se zvýšenou duševní zátěží. Protože kromě vitaminů skupiny B obsahuje tato obilnina také zinek, pomáhá udržovat čistou pleť, silné nehty a zdravé vlasy.

Vzhledem k tomu, že má oves nízký glykemický index, je vhodný i pro pacienty s diabetem. Lidé s cukrovkou by si ale měli dát pozor na různé doslazované ovesné výrobky. Ze zdravotního hlediska je lepší připravit si z ovesných vloček kaši, kterou dochutíme ovocem nebo ořechy, než konzumovat ovesné tyčinky nebo směsi s vysokým obsahem cukru. Ovesná kaše navíc uklidňuje trávicí trakt. Pomůže tedy těm, které trápí pálení žáhy nebo časté střevní obtíže.

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.