Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOsvojte si lásku k jídlu a neplýtvání
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

Zveřejněno: 18.04.2018

Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?

Změnu zaběhlých návyků máte ve svých rukou. Stačí začít malými krůčky – třeba těmi, které vedou do vaší kuchyně a obchodu s potravinami. Naučte se mít jídlo rádi a važte si ho.

5 základních kroků odpadové hierarchie v domácnosti:

1. Odpusťte si, co nepotřebujete.

2. Redukujte na množství, které potřebujete.

3. Zužitkovávejte s minimálním množstvím zbytků.

4. Recyklujte, co lze dále využít.

5. Kompostujte.

10 tipů, jak neplýtvat jídlem:

* Rozmyslete si, co chcete jíst a vařit. Omezíte tak hory nevyužitých zásob.

* Běžte nakupovat sytí. Plánování jídelníčku tak půjde lépe.

* Potraviny správně uskladněte, ať co nejvíce zamezíte jejich zkažení.

* Krása je v nedokonalosti. Dejte šanci i křivé mrkvi či menšímu jablku.

* Staré pečivo využijte na strouhanku či krutony.

* Natě kořenové zeleniny rozmixujte do smoothie, pesta nebo je přidejte do polévek, salátů a pomazánek. Listy poduste jako špenát.

* Ovocné slupky nasušte na ovocný čaj a křížaly. Uchováte tak zdravou vlákninu. Z citrusové kůry uvařte marmeládu.

* Z pečlivě očištěných zeleninových slupek můžete udělat vývar nebo je rozmixované či sušené použít jako koření.

Pozor: V případě zpracování ovoce a zeleniny vybírejte bio kvalitu bez chemikálií.

* Věnujte jídlo potřebným. Tématu neplýtvání se věnuje například organizace Zachraň jídlo.

 

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

Netradiční použití koření pro vaše zdraví

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.