Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOstružiny – chrání cévy a posilují imunitu
ostruziny-chrani-cevy-a-posiluji-imunitu.jpg

Ostružiny – chrání cévy a posilují imunitu

Zveřejněno: 21.08.2015

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku. 

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku.

Od srpna do konce září dozrávají v lesích, ale i na mnoha zahradách sytě fialové plody ostružiníku. Kromě velkého množství vitaminu C v nich najdete fosfor, draslík, hořčík, železo a některé vitaminy ze skupiny B. Vzhledem k vysokému množství vitaminu C, který je klíčový pro imunitu, pomáhají ostružiny ve všech situacích, kdy je organismus oslaben. Může to být během nebo po prodělané nemoci a v době zvýšeného stresu. Vzhledem k tomu, že při zmražení jsou ztráty vitaminu C ve srovnání s tepelnou úpravou minimální, vyplatí se nespotřebované ostružiny zmrazit a užívat jako přírodní zdroj vitaminu C v sychravých měsících.

Další klíčové zdraví prospěšné látky v ostružinách jsou takzvané flavonoidy, které mohou působit jako prevence řady kardiovaskulárních chorob. Jak uvádí na svém webu ministerstvo zemědělství, vhodný způsob stravování a příjem potravin s vyšším obsahem flavonoidů by mohl pomáhat zejména při léčbě aterosklerózy. Čím tmavší ostružiny jsou, tím víc flavonoidů obsahují.

Zdraví prospívají i listy ostružiníku, které se dají nasušit a následně použít jako základ pro léčivý čaj. Obvykle se uvádí jedna lžíce sušených listů na jeden šálek čaje. Listy se nechají louhovat zhruba deset minut a následně se scedí. Čaj z listů ostružiníku pomáhá hlavně při průjmech, žaludečních obtížích a bolestivé menstruaci. 

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.