Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOstružiny – chrání cévy a posilují imunitu
ostruziny-chrani-cevy-a-posiluji-imunitu.jpg

Ostružiny – chrání cévy a posilují imunitu

Zveřejněno: 21.08.2015

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku. 

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku.

Od srpna do konce září dozrávají v lesích, ale i na mnoha zahradách sytě fialové plody ostružiníku. Kromě velkého množství vitaminu C v nich najdete fosfor, draslík, hořčík, železo a některé vitaminy ze skupiny B. Vzhledem k vysokému množství vitaminu C, který je klíčový pro imunitu, pomáhají ostružiny ve všech situacích, kdy je organismus oslaben. Může to být během nebo po prodělané nemoci a v době zvýšeného stresu. Vzhledem k tomu, že při zmražení jsou ztráty vitaminu C ve srovnání s tepelnou úpravou minimální, vyplatí se nespotřebované ostružiny zmrazit a užívat jako přírodní zdroj vitaminu C v sychravých měsících.

Další klíčové zdraví prospěšné látky v ostružinách jsou takzvané flavonoidy, které mohou působit jako prevence řady kardiovaskulárních chorob. Jak uvádí na svém webu ministerstvo zemědělství, vhodný způsob stravování a příjem potravin s vyšším obsahem flavonoidů by mohl pomáhat zejména při léčbě aterosklerózy. Čím tmavší ostružiny jsou, tím víc flavonoidů obsahují.

Zdraví prospívají i listy ostružiníku, které se dají nasušit a následně použít jako základ pro léčivý čaj. Obvykle se uvádí jedna lžíce sušených listů na jeden šálek čaje. Listy se nechají louhovat zhruba deset minut a následně se scedí. Čaj z listů ostružiníku pomáhá hlavně při průjmech, žaludečních obtížích a bolestivé menstruaci. 

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.