Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOstružiny – chrání cévy a posilují imunitu
ostruziny-chrani-cevy-a-posiluji-imunitu.jpg

Ostružiny – chrání cévy a posilují imunitu

Zveřejněno: 21.08.2015

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku. 

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku.

Od srpna do konce září dozrávají v lesích, ale i na mnoha zahradách sytě fialové plody ostružiníku. Kromě velkého množství vitaminu C v nich najdete fosfor, draslík, hořčík, železo a některé vitaminy ze skupiny B. Vzhledem k vysokému množství vitaminu C, který je klíčový pro imunitu, pomáhají ostružiny ve všech situacích, kdy je organismus oslaben. Může to být během nebo po prodělané nemoci a v době zvýšeného stresu. Vzhledem k tomu, že při zmražení jsou ztráty vitaminu C ve srovnání s tepelnou úpravou minimální, vyplatí se nespotřebované ostružiny zmrazit a užívat jako přírodní zdroj vitaminu C v sychravých měsících.

Další klíčové zdraví prospěšné látky v ostružinách jsou takzvané flavonoidy, které mohou působit jako prevence řady kardiovaskulárních chorob. Jak uvádí na svém webu ministerstvo zemědělství, vhodný způsob stravování a příjem potravin s vyšším obsahem flavonoidů by mohl pomáhat zejména při léčbě aterosklerózy. Čím tmavší ostružiny jsou, tím víc flavonoidů obsahují.

Zdraví prospívají i listy ostružiníku, které se dají nasušit a následně použít jako základ pro léčivý čaj. Obvykle se uvádí jedna lžíce sušených listů na jeden šálek čaje. Listy se nechají louhovat zhruba deset minut a následně se scedí. Čaj z listů ostružiníku pomáhá hlavně při průjmech, žaludečních obtížích a bolestivé menstruaci. 

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.