Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOpar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje
opar-neprijemny-spolecnik-ktereho-se-tezko-zbavuje.jpg

Opar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje

Zveřejněno: 04.09.2015

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu. Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. 

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu.

Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. Jakmile se virus nazvaný HSV 1 dostane do těla, přežívá v něm navždy. Bolestivé puchýře na rtu nebo na nosní sliznici vás proto mohou nepříjemně zaskočit kdykoliv během roku.

Aktivaci projevů virové infekce nahrávají hlavně situace, kdy je organismus vystaven vyšší zátěži a imunita je oslabená. Proto se opar obvykle objeví v období zvýšeného stresu – třeba po návratu z dovolené, začátkem školního roku, během pracovního vypětí nebo partnerské krize. Riziko výskytu oparu zvyšuje i nadměrné slunění a špatná strava s nedostatkem vitaminů.

Vznik oparu nejčastěji začíná pocitem mravenčení a svědění. Chcete-li jeho léčbu urychlit, měli byste postižené místo namazat antivirotickou mastí. Nejlépe ještě před tím, než se puchýř objeví. Když už se opar rozvine, rozhodně ho nepropichujte a po vyschnutí si nestrhávejte strup. Obvykle opar sám zmizí do deseti dnů. Zázračná a snadná prevence proti oparům bohužel neexistuje – zkuste se vyhýbat stresu a žít zdravě. Zařaďte do jídelníčku víc čerstvého ovoce a zeleniny, pokuste se stres odbourat pravidelnou fyzickou aktivitou, jezte víc potravin s obsahem vitaminů B, C a zinku. S povzbuzením obranyschopnosti mohou pomoci i různé přírodní doplňky, jako třeba hlíva ústřičná nebo rakytníkový sirup. 

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?