Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOpar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje
opar-neprijemny-spolecnik-ktereho-se-tezko-zbavuje.jpg

Opar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje

Zveřejněno: 04.09.2015

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu. Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. 

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu.

Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. Jakmile se virus nazvaný HSV 1 dostane do těla, přežívá v něm navždy. Bolestivé puchýře na rtu nebo na nosní sliznici vás proto mohou nepříjemně zaskočit kdykoliv během roku.

Aktivaci projevů virové infekce nahrávají hlavně situace, kdy je organismus vystaven vyšší zátěži a imunita je oslabená. Proto se opar obvykle objeví v období zvýšeného stresu – třeba po návratu z dovolené, začátkem školního roku, během pracovního vypětí nebo partnerské krize. Riziko výskytu oparu zvyšuje i nadměrné slunění a špatná strava s nedostatkem vitaminů.

Vznik oparu nejčastěji začíná pocitem mravenčení a svědění. Chcete-li jeho léčbu urychlit, měli byste postižené místo namazat antivirotickou mastí. Nejlépe ještě před tím, než se puchýř objeví. Když už se opar rozvine, rozhodně ho nepropichujte a po vyschnutí si nestrhávejte strup. Obvykle opar sám zmizí do deseti dnů. Zázračná a snadná prevence proti oparům bohužel neexistuje – zkuste se vyhýbat stresu a žít zdravě. Zařaďte do jídelníčku víc čerstvého ovoce a zeleniny, pokuste se stres odbourat pravidelnou fyzickou aktivitou, jezte víc potravin s obsahem vitaminů B, C a zinku. S povzbuzením obranyschopnosti mohou pomoci i různé přírodní doplňky, jako třeba hlíva ústřičná nebo rakytníkový sirup. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.