Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOpar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje
opar-neprijemny-spolecnik-ktereho-se-tezko-zbavuje.jpg

Opar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje

Zveřejněno: 04.09.2015

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu. Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. 

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu.

Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. Jakmile se virus nazvaný HSV 1 dostane do těla, přežívá v něm navždy. Bolestivé puchýře na rtu nebo na nosní sliznici vás proto mohou nepříjemně zaskočit kdykoliv během roku.

Aktivaci projevů virové infekce nahrávají hlavně situace, kdy je organismus vystaven vyšší zátěži a imunita je oslabená. Proto se opar obvykle objeví v období zvýšeného stresu – třeba po návratu z dovolené, začátkem školního roku, během pracovního vypětí nebo partnerské krize. Riziko výskytu oparu zvyšuje i nadměrné slunění a špatná strava s nedostatkem vitaminů.

Vznik oparu nejčastěji začíná pocitem mravenčení a svědění. Chcete-li jeho léčbu urychlit, měli byste postižené místo namazat antivirotickou mastí. Nejlépe ještě před tím, než se puchýř objeví. Když už se opar rozvine, rozhodně ho nepropichujte a po vyschnutí si nestrhávejte strup. Obvykle opar sám zmizí do deseti dnů. Zázračná a snadná prevence proti oparům bohužel neexistuje – zkuste se vyhýbat stresu a žít zdravě. Zařaďte do jídelníčku víc čerstvého ovoce a zeleniny, pokuste se stres odbourat pravidelnou fyzickou aktivitou, jezte víc potravin s obsahem vitaminů B, C a zinku. S povzbuzením obranyschopnosti mohou pomoci i různé přírodní doplňky, jako třeba hlíva ústřičná nebo rakytníkový sirup. 

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.