Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOpar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje
opar-neprijemny-spolecnik-ktereho-se-tezko-zbavuje.jpg

Opar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje

Zveřejněno: 04.09.2015

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu. Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. 

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu.

Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. Jakmile se virus nazvaný HSV 1 dostane do těla, přežívá v něm navždy. Bolestivé puchýře na rtu nebo na nosní sliznici vás proto mohou nepříjemně zaskočit kdykoliv během roku.

Aktivaci projevů virové infekce nahrávají hlavně situace, kdy je organismus vystaven vyšší zátěži a imunita je oslabená. Proto se opar obvykle objeví v období zvýšeného stresu – třeba po návratu z dovolené, začátkem školního roku, během pracovního vypětí nebo partnerské krize. Riziko výskytu oparu zvyšuje i nadměrné slunění a špatná strava s nedostatkem vitaminů.

Vznik oparu nejčastěji začíná pocitem mravenčení a svědění. Chcete-li jeho léčbu urychlit, měli byste postižené místo namazat antivirotickou mastí. Nejlépe ještě před tím, než se puchýř objeví. Když už se opar rozvine, rozhodně ho nepropichujte a po vyschnutí si nestrhávejte strup. Obvykle opar sám zmizí do deseti dnů. Zázračná a snadná prevence proti oparům bohužel neexistuje – zkuste se vyhýbat stresu a žít zdravě. Zařaďte do jídelníčku víc čerstvého ovoce a zeleniny, pokuste se stres odbourat pravidelnou fyzickou aktivitou, jezte víc potravin s obsahem vitaminů B, C a zinku. S povzbuzením obranyschopnosti mohou pomoci i různé přírodní doplňky, jako třeba hlíva ústřičná nebo rakytníkový sirup. 

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?