Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyOnemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

Zveřejněno: 03.06.2019

Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.

Mezi nemoci srdce a cév patří vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční neboli infarkt myokardu, angina pectoris, nedokrvenost dolních končetin a ischemická cévní mozková příhoda – mrtvice. Všechny vznikají v důsledku aterosklerózy neboli kornatění tepen, jehož příčinou je ukládání některých nežádoucích látek v těle, zejména cholesterolu a tuku. Tyto látky se nabalují na vnitřní strany cév, čímž dochází k jejich zúžení, snížení pružnosti, omezení toku krve a vzniku takzvaných aterosklerotických plátů. K orgánům se poté přestane dostávat takové množství okysličené krve, jaké potřebují, a dochází k jejich poškození.

Jaké faktory podporují vznik srdečních onemocnění?
Na riziko vzniku onemocnění srdce a cév mají významný vliv genetické předpoklady. „Dědičnost hraje velkou roli zejména u mladých lidí. Vznik nemocí srdce a cév pak hrozí obzvlášť těm, kteří tyto geny podporují špatným životním stylem,“ říká MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. Mezi faktory vzniku kardiovaskulárních chorob patří kromě genetiky nadváha, vysoký krevní tlak, kouření, stres a nedostatek pohybové aktivity.

Riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění odhalí PLAC test
K odhalení možného rizika vzniku srdeční choroby či cévní mozkové příhody se využívá takzvaný PLAC test. „Toto laboratorní vyšetření měří aktivitu enzymu Lp-PLA2, který se vytváří v aterosklerotickém plátu. Je tedy významným ukazatelem pro stanovení rizika cévní mozkové příhody, infarktu myokardu a dalších nemocí spojených s aterosklerózou. Test identifikuje skrytá kardiovaskulární rizika, která nejsou odhalitelná vyšetřením jednotlivých rizikových faktorů jako například celkového cholesterolu, vysokého krevního tlaku a dalších,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš.

PLAC test je hrazen ze zdravotního pojištění a pacient jej může absolvovat dvakrát za rok. Na odběr krve je možné přijít ke svému praktickému lékaři, nebo na kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB. Na odběr se dostavte ráno nalačno a nejlépe v tělesné a psychické pohodě. Vypijte také alespoň 2 dl vody nebo neslazeného čaje. Svůj zdravotní stav dále nezapomeňte prokonzultovat se svým lékařem.

Snižte riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
Abyste snížili riziko vzniku onemocnění srdce a cév, je dobré omezit konzumaci živočišných tuků a z větší části je nahradit rostlinnými. „Do stravy je dobré zařadit dostatek rybího masa, ovoce, zeleniny a potravin s obsahem vlákniny. V rámci prevence srdečních onemocnění je důležité dbát také na dostatek pohybové aktivity,“ radí MUDr. Marek Antoš.

Nemusí se přitom jednat o náročnou fyzickou zátěž, dostačující je například i 30 minut svižné chůze denně. Pohybem se zpevňuje svalstvo cév a má kladný vliv na krevní tlak.

 

Klíčová slova: onemocněnísrdcecévytest

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.