Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNovoroční předsevzetí pro zdraví – jak to udělat, abyste je neporušili?
novorocni-predsevzeti-pro-zdravi-jak-to-udelat-abyste-je-neporusili.jpg

Novoroční předsevzetí pro zdraví – jak to udělat, abyste je neporušili?

Zveřejněno: 12.01.2015

Řada lidí si počátkem nového roku dává nejrůznější předsevzetí. A to i přes to, že mnohé studie ukazují, že víc než polovina lidí je nevydrží plnit déle než týden. Možná i vy máte podobnou zkušenost z loňského roku. Jak to udělat, aby to v roce 2015 bylo jinak? Našli jsme pro vás pár tipů. 

Nezáleží na tom, jestli jste si předsevzali, že zhubnete, přestanete kouřit, začnete cvičit nebo budete jíst zdravěji. Tyhle tipy fungují nezávisle na tom, čeho chcete v novém roce dosáhnout.

Specifikujte své předsevzetí

Hodně lidí si dává velmi vágní předsevzetí typu “budu žít zdravěji” nebo “shodím pár kilo”. Taková vágní předsevzetí ale nefungují. Čím víc své předsevzetí specifikujete, tím vyšší je šance, že se ho budete držet. Například místo “budu jíst zdravě”, si přesně naplánujte, že denně sníte tři porce ovoce, jednu přílohu denně nahradíte zeleninou a k snídani si budete dávat ovesné vločky nebo cereální pečivo.

Plánujte a sbírejte informace

Nikdo vás nenutí, abyste začali zdravě žít hned od prvního nebo druhého ledna. Kromě toho, že byste měli co nejvíc specifikovat, čeho chcete v novém roce dosáhnout, je ideální si taky přesně naplánovat, jak toho chcete dosáhnout. Tak například, když si řeknete, že chcete přestat kouřit, neznamená to, že musíte poslední cigaretu típnout 31. prosince. Naopak. Tak je šance, že skutečně definitivně přestanete kouřit dost malá. Mnohem líp funguje, když si jako cíl stanovíte, že celý leden budete hledat způsoby, jak s kouřením skoncovat a během měsíce si následně stanovíte i přesné datum, kdy to uděláte. Díky nasbíraným informacím, ale budete mnohem lépe připraveni čelit případným těžkostem a komplikacím.

Věřte si

Pokud si sice dáte chvályhodné předsevzetí, ale pořád si tajně v hlavě opakujete, že to nejspíš nedokážete, tak nakonec skutečně selžete. Pokud máte pochybnosti a nedostatek sebedůvěry, zkuste se jim postavit čelem. Pokud si třeba nevěříte, že dokážete do prázdnin shodit deset kilo, napište si podrobný seznam důkazů, které naopak svědčí o tom, že to dokážete. Zkuste se sami nad sebou důkladně zamyslet a sepište si důkazy, proč byste si měli věřit a proč dokážete svůj cíl splnit. Tenhle pozitivní seznam si pročítejte každý den a noste ho pořád s sebou, abyste se na něj mohli podívat vždycky, když na vás přijdou pochybnosti. 

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.