Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNovoroční předsevzetí pro zdraví – jak to udělat, abyste je neporušili?
novorocni-predsevzeti-pro-zdravi-jak-to-udelat-abyste-je-neporusili.jpg

Novoroční předsevzetí pro zdraví – jak to udělat, abyste je neporušili?

Zveřejněno: 12.01.2015

Řada lidí si počátkem nového roku dává nejrůznější předsevzetí. A to i přes to, že mnohé studie ukazují, že víc než polovina lidí je nevydrží plnit déle než týden. Možná i vy máte podobnou zkušenost z loňského roku. Jak to udělat, aby to v roce 2015 bylo jinak? Našli jsme pro vás pár tipů. 

Nezáleží na tom, jestli jste si předsevzali, že zhubnete, přestanete kouřit, začnete cvičit nebo budete jíst zdravěji. Tyhle tipy fungují nezávisle na tom, čeho chcete v novém roce dosáhnout.

Specifikujte své předsevzetí

Hodně lidí si dává velmi vágní předsevzetí typu “budu žít zdravěji” nebo “shodím pár kilo”. Taková vágní předsevzetí ale nefungují. Čím víc své předsevzetí specifikujete, tím vyšší je šance, že se ho budete držet. Například místo “budu jíst zdravě”, si přesně naplánujte, že denně sníte tři porce ovoce, jednu přílohu denně nahradíte zeleninou a k snídani si budete dávat ovesné vločky nebo cereální pečivo.

Plánujte a sbírejte informace

Nikdo vás nenutí, abyste začali zdravě žít hned od prvního nebo druhého ledna. Kromě toho, že byste měli co nejvíc specifikovat, čeho chcete v novém roce dosáhnout, je ideální si taky přesně naplánovat, jak toho chcete dosáhnout. Tak například, když si řeknete, že chcete přestat kouřit, neznamená to, že musíte poslední cigaretu típnout 31. prosince. Naopak. Tak je šance, že skutečně definitivně přestanete kouřit dost malá. Mnohem líp funguje, když si jako cíl stanovíte, že celý leden budete hledat způsoby, jak s kouřením skoncovat a během měsíce si následně stanovíte i přesné datum, kdy to uděláte. Díky nasbíraným informacím, ale budete mnohem lépe připraveni čelit případným těžkostem a komplikacím.

Věřte si

Pokud si sice dáte chvályhodné předsevzetí, ale pořád si tajně v hlavě opakujete, že to nejspíš nedokážete, tak nakonec skutečně selžete. Pokud máte pochybnosti a nedostatek sebedůvěry, zkuste se jim postavit čelem. Pokud si třeba nevěříte, že dokážete do prázdnin shodit deset kilo, napište si podrobný seznam důkazů, které naopak svědčí o tom, že to dokážete. Zkuste se sami nad sebou důkladně zamyslet a sepište si důkazy, proč byste si měli věřit a proč dokážete svůj cíl splnit. Tenhle pozitivní seznam si pročítejte každý den a noste ho pořád s sebou, abyste se na něj mohli podívat vždycky, když na vás přijdou pochybnosti. 

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?