Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNovoroční předsevzetí a jak to udělat, abyste ta svoje letos dodrželi?
novorocni-predsevzeti-a-jak-to-udelat-abyste-ta-svoje-letos-dodrzeli.jpg

Novoroční předsevzetí a jak to udělat, abyste ta svoje letos dodrželi?

Zveřejněno: 01.01.2016

Budu jíst zdravě, budu víc cvičit, shodím pár kilo, nebudu kouřit. Začátek roku si tradičně spojujeme s životními změnami k lepšímu. Jen málokdo ale svá novoroční předsevzetí dodrží. Přinášíme vám pár tipů, abyste letos byli s případnou změnou ve svém životě úspěšní. 

Budu jíst zdravě, budu víc cvičit, shodím pár kilo, nebudu kouřit. Začátek roku si tradičně spojujeme s životními změnami k lepšímu. Jen málokdo ale svá novoroční předsevzetí dodrží. Přinášíme vám pár tipů, abyste letos byli s případnou změnou ve svém životě úspěšní.

Základ úspěchu je dát si reálný a přesně specifikovaný cíl. Vágní formulace, že budete jíst zdravě nebo se budete víc hýbat, je k ničemu. Čím přesněji své předsevzetí zformulujete, tím větší naději máte, že ho dodržíte. Místo nekonkrétního slibu, že se budete víc hýbat, si dejte za úkol, že každý víkend půjdete plavat nebo si dvakrát za týden vyrazíte na dvě hodiny na procházku. Detailně si představte, čeho byste rádi splněním svého předsevzetí dosáhnout. Chcete se víc hýbat proto, abyste zhubli? Chcete se víc hýbat proto, abyste vyšli do pátého patra bez zadýchání nebo aby vás přestala bolet záda?

Rozhodli jste se jíst zdravěji proto, abyste se cítili méně unavení? Snažte se, aby mělo předsevzetí konkrétní výsledek, který si dokážete představit. Jasná představa cíle a odměny vás bude pohánět, abyste ve svém snažení vytrvali. Zamyslete se také nad tím, proč jste se změnou životního stylu nezačali už dřív a proč čekáte až na začátek nového roku. Není to tím, že se vám ve skutečnosti nic měnit nechce?

Pokud je tomu tak, začátek roku ve vašem vědomí žádnou zásadní změnu nezpůsobí a své předsevzetí nejspíš nedodržíte. Pokud vnitřně necítíte, že změnu zvládnete, zkuste ji do života vnést postupně. Pokud chcete jíst zdravěji, načtěte si nejdřív různé informace o zdravé výživě. Pak si do jídelníčku zařaďte aspoň jedno odpovídající jídlo denně. A pokud se díky tomu budete cítit líp, postupně přidávejte další pokrmy a spolu s tím vyřazujte potraviny nezdravé.

Každá cesta začíná prvním krůčkem – nikdo se v cíli neocitl díky jedinému obřímu skoku. Ten totiž může skončit spíš pádem. A právě tak je to s novoročními předsevzetími. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.