Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNoční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?
nocni-pomocovani-u-deti-jake-jsou-priciny-a-jak-se-da-tento-problem-resit.png

Noční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?

Zveřejněno: 25.11.2015

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi. 

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi.

Příčin, proč děti trpí v noci samovolným únikem moči, je celá řada. Může to být například nerovnováha v sekreci hormonů, které v noci ovládají její tvorbu. Někdy se ale jedná i o potíže s ovládáním močového měchýře, které dozrává právě kolem pátého roku věku. U některých dětí to ale může být až později. V neposlední řadě se noční pomočování spojuje s psychikou. Děti začnou tyto obtíže mít poté, co zažijí výrazně stresovou situaci. Například když se rodiče rozvádějí nebo když se jim narodí sourozenec. Příčin může být celá řada, a proto se i léčebné postupy liší.

Prvním opatřením bývá úprava pitného režimu. Děti by měly dostatečně pít přes den a v podvečer by se už většímu množství tekutin měly vyhýbat. Rodiče by také měli kontrolovat, zda si děti před spaním dojdou na toaletu. Z psychického hlediska je důležité, aby rodiče děti za noční pomočování nekárali, protože děti za něj nemohou a přísný přístup je může ještě více stresovat. V případě, že je příčina hormonální, dá se aplikovat hormonální léčba, která snižuje noční produkci moči. Existují i léky na zvýšení kapacity močového měchýře. Klíčové ale je přijít s dítětem starším pěti let, které má tento problém k lékaři a nečekat, že z potíží vyroste. V některých případech z něj dítě bez lékařské pomoci nejen nevyroste, ale navíc mu ještě stres z těchto nočních příhod může dlouhodobě negativně ovlivnit psychiku. 

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.