Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNoční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?
nocni-pomocovani-u-deti-jake-jsou-priciny-a-jak-se-da-tento-problem-resit.png

Noční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?

Zveřejněno: 25.11.2015

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi. 

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi.

Příčin, proč děti trpí v noci samovolným únikem moči, je celá řada. Může to být například nerovnováha v sekreci hormonů, které v noci ovládají její tvorbu. Někdy se ale jedná i o potíže s ovládáním močového měchýře, které dozrává právě kolem pátého roku věku. U některých dětí to ale může být až později. V neposlední řadě se noční pomočování spojuje s psychikou. Děti začnou tyto obtíže mít poté, co zažijí výrazně stresovou situaci. Například když se rodiče rozvádějí nebo když se jim narodí sourozenec. Příčin může být celá řada, a proto se i léčebné postupy liší.

Prvním opatřením bývá úprava pitného režimu. Děti by měly dostatečně pít přes den a v podvečer by se už většímu množství tekutin měly vyhýbat. Rodiče by také měli kontrolovat, zda si děti před spaním dojdou na toaletu. Z psychického hlediska je důležité, aby rodiče děti za noční pomočování nekárali, protože děti za něj nemohou a přísný přístup je může ještě více stresovat. V případě, že je příčina hormonální, dá se aplikovat hormonální léčba, která snižuje noční produkci moči. Existují i léky na zvýšení kapacity močového měchýře. Klíčové ale je přijít s dítětem starším pěti let, které má tento problém k lékaři a nečekat, že z potíží vyroste. V některých případech z něj dítě bez lékařské pomoci nejen nevyroste, ale navíc mu ještě stres z těchto nočních příhod může dlouhodobě negativně ovlivnit psychiku. 

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.