Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNoční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?
nocni-pomocovani-u-deti-jake-jsou-priciny-a-jak-se-da-tento-problem-resit.png

Noční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?

Zveřejněno: 25.11.2015

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi. 

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi.

Příčin, proč děti trpí v noci samovolným únikem moči, je celá řada. Může to být například nerovnováha v sekreci hormonů, které v noci ovládají její tvorbu. Někdy se ale jedná i o potíže s ovládáním močového měchýře, které dozrává právě kolem pátého roku věku. U některých dětí to ale může být až později. V neposlední řadě se noční pomočování spojuje s psychikou. Děti začnou tyto obtíže mít poté, co zažijí výrazně stresovou situaci. Například když se rodiče rozvádějí nebo když se jim narodí sourozenec. Příčin může být celá řada, a proto se i léčebné postupy liší.

Prvním opatřením bývá úprava pitného režimu. Děti by měly dostatečně pít přes den a v podvečer by se už většímu množství tekutin měly vyhýbat. Rodiče by také měli kontrolovat, zda si děti před spaním dojdou na toaletu. Z psychického hlediska je důležité, aby rodiče děti za noční pomočování nekárali, protože děti za něj nemohou a přísný přístup je může ještě více stresovat. V případě, že je příčina hormonální, dá se aplikovat hormonální léčba, která snižuje noční produkci moči. Existují i léky na zvýšení kapacity močového měchýře. Klíčové ale je přijít s dítětem starším pěti let, které má tento problém k lékaři a nečekat, že z potíží vyroste. V některých případech z něj dítě bez lékařské pomoci nejen nevyroste, ale navíc mu ještě stres z těchto nočních příhod může dlouhodobě negativně ovlivnit psychiku. 

Doporučujeme


jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!