Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNetradiční použití koření pro vaše zdraví
netradicni-pouziti-koreni-pro-vase-zdravi.png

Netradiční použití koření pro vaše zdraví

Zveřejněno: 20.02.2018

Krásně voní a jídlo i nápoje po něm získají neodolatelný šmak. Povzbuzuje centrální nervovou soustavu a usnadňuje zažívání. To ale zdaleka není vše, co koření může nabídnout.

Na pomyslném piedestalu se hřeje skořice. Patří mezi silné antioxidanty, je zdrojem manganu, železa, vápníku a vlákniny. Povzbuzuje krevní oběh, což oceníte právě v zimním období. Zařazovat do jídelníčku by ji měli také pacienti s cukrovkou 2. typu. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi.

Badyán poznáte podle krásného hvězdičkového tvaru a chuti připomínající hašlerky. Mírní bolest žaludku a plynatost. Velmi cenná je obsažená kyselina shikimová, která má antivirové účinky a posiluje imunitu. Aromatický anetol působí podobně jako estrogen – pomáhá ženám udržovat hormonální rovnováhu.

Hřebíček na hlavičku uhoďte při problémech v dutině ústní. Díky voňavé sloučenině eugenolu ulevuje od bolesti a napomáhá při zánětech dásní i zubů. Bojovat umí i proti bakteriím. Použijte toto koření jako přírodní žvýkačku a váš dech bude... dechberoucí!

Máte rádi orchideje? U vanilky pravé vás kromě květů potěší i plody – tobolky. Mají blahodárný vliv na mozkovou činnost, uklidňují, zbavují nervozity a uplatňují se také při nespavosti. Už příjemná sladká vůně navozuje pocit vyrovnanosti a pohody.

Zdravé sladkosti, které musíte ochutnat

Co udělá bezlepková dieta s vaším tělem

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.