Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNetradiční použití koření pro vaše zdraví
netradicni-pouziti-koreni-pro-vase-zdravi.png

Netradiční použití koření pro vaše zdraví

Zveřejněno: 20.02.2018

Krásně voní a jídlo i nápoje po něm získají neodolatelný šmak. Povzbuzuje centrální nervovou soustavu a usnadňuje zažívání. To ale zdaleka není vše, co koření může nabídnout.

Na pomyslném piedestalu se hřeje skořice. Patří mezi silné antioxidanty, je zdrojem manganu, železa, vápníku a vlákniny. Povzbuzuje krevní oběh, což oceníte právě v zimním období. Zařazovat do jídelníčku by ji měli také pacienti s cukrovkou 2. typu. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi.

Badyán poznáte podle krásného hvězdičkového tvaru a chuti připomínající hašlerky. Mírní bolest žaludku a plynatost. Velmi cenná je obsažená kyselina shikimová, která má antivirové účinky a posiluje imunitu. Aromatický anetol působí podobně jako estrogen – pomáhá ženám udržovat hormonální rovnováhu.

Hřebíček na hlavičku uhoďte při problémech v dutině ústní. Díky voňavé sloučenině eugenolu ulevuje od bolesti a napomáhá při zánětech dásní i zubů. Bojovat umí i proti bakteriím. Použijte toto koření jako přírodní žvýkačku a váš dech bude... dechberoucí!

Máte rádi orchideje? U vanilky pravé vás kromě květů potěší i plody – tobolky. Mají blahodárný vliv na mozkovou činnost, uklidňují, zbavují nervozity a uplatňují se také při nespavosti. Už příjemná sladká vůně navozuje pocit vyrovnanosti a pohody.

Zdravé sladkosti, které musíte ochutnat

Co udělá bezlepková dieta s vaším tělem

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.