Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?
nemoci-z-klimatizace-jak-se-jim-vyhnout.jpg

Nemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?

Zveřejněno: 10.06.2015

Kanceláře, obchody, automobily. Tady všude je dnes běžné používat klimatizaci. V letních dnech je pro mnohé lidi příjemné ve studeném klimatizovaném vzduchu se zchladit. Vysoké teplotní rozdíly a nesprávná údržba klimatizačního systému ale mohou způsobit i řadu zdravotních problémů. Jaké zásady byste při používání klimatizace měli dodržovat? 

Vzduch v klimatizované místnosti nebo v autě by měl být nižší pouze o 4 – 7 °C než venkovní teplota. Při vyšším rozdílu teplot hrozí nachlazení, dokonce i angína. Příliš vysoké teplotní rozdíly oslabují tělo, klimatizace navíc může vysušovat sliznice a ty se stávají náchylnějšími k infekcím.

Pokud se v klimatizovaném prostoru pohybujete delší dobu a často, je vhodné zvlhčovat sliznice. Dostatečně pijte a při pocitu sucha v krku kloktejte minerální vodu. Aby na sliznicích zůstalo zdravé bakteriální osídlení, doporučují odborníci pít probiotické nápoje nebo jíst pravidelně jogurty.

Při pocitu pálení očí mějte po ruce oční kapky. Jestliže pracujete v prostředí, kde je klimatizace nastavena na vysoký teplotní rozdíl, berte si s sebou do práce teplejší oblečení včetně ponožek.

Filtry v klimatizačním systému se snadno mohou stát semeništěm bakterií a plísní, které se jím dostávají do všech částí budovy. Proto je důležité pravidelně je čistit a měnit. 

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.