Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?
nemoci-z-klimatizace-jak-se-jim-vyhnout.jpg

Nemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?

Zveřejněno: 10.06.2015

Kanceláře, obchody, automobily. Tady všude je dnes běžné používat klimatizaci. V letních dnech je pro mnohé lidi příjemné ve studeném klimatizovaném vzduchu se zchladit. Vysoké teplotní rozdíly a nesprávná údržba klimatizačního systému ale mohou způsobit i řadu zdravotních problémů. Jaké zásady byste při používání klimatizace měli dodržovat? 

Vzduch v klimatizované místnosti nebo v autě by měl být nižší pouze o 4 – 7 °C než venkovní teplota. Při vyšším rozdílu teplot hrozí nachlazení, dokonce i angína. Příliš vysoké teplotní rozdíly oslabují tělo, klimatizace navíc může vysušovat sliznice a ty se stávají náchylnějšími k infekcím.

Pokud se v klimatizovaném prostoru pohybujete delší dobu a často, je vhodné zvlhčovat sliznice. Dostatečně pijte a při pocitu sucha v krku kloktejte minerální vodu. Aby na sliznicích zůstalo zdravé bakteriální osídlení, doporučují odborníci pít probiotické nápoje nebo jíst pravidelně jogurty.

Při pocitu pálení očí mějte po ruce oční kapky. Jestliže pracujete v prostředí, kde je klimatizace nastavena na vysoký teplotní rozdíl, berte si s sebou do práce teplejší oblečení včetně ponožek.

Filtry v klimatizačním systému se snadno mohou stát semeništěm bakterií a plísní, které se jím dostávají do všech částí budovy. Proto je důležité pravidelně je čistit a měnit. 

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.