Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?
nemoci-z-klimatizace-jak-se-jim-vyhnout.jpg

Nemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?

Zveřejněno: 10.06.2015

Kanceláře, obchody, automobily. Tady všude je dnes běžné používat klimatizaci. V letních dnech je pro mnohé lidi příjemné ve studeném klimatizovaném vzduchu se zchladit. Vysoké teplotní rozdíly a nesprávná údržba klimatizačního systému ale mohou způsobit i řadu zdravotních problémů. Jaké zásady byste při používání klimatizace měli dodržovat? 

Vzduch v klimatizované místnosti nebo v autě by měl být nižší pouze o 4 – 7 °C než venkovní teplota. Při vyšším rozdílu teplot hrozí nachlazení, dokonce i angína. Příliš vysoké teplotní rozdíly oslabují tělo, klimatizace navíc může vysušovat sliznice a ty se stávají náchylnějšími k infekcím.

Pokud se v klimatizovaném prostoru pohybujete delší dobu a často, je vhodné zvlhčovat sliznice. Dostatečně pijte a při pocitu sucha v krku kloktejte minerální vodu. Aby na sliznicích zůstalo zdravé bakteriální osídlení, doporučují odborníci pít probiotické nápoje nebo jíst pravidelně jogurty.

Při pocitu pálení očí mějte po ruce oční kapky. Jestliže pracujete v prostředí, kde je klimatizace nastavena na vysoký teplotní rozdíl, berte si s sebou do práce teplejší oblečení včetně ponožek.

Filtry v klimatizačním systému se snadno mohou stát semeništěm bakterií a plísní, které se jím dostávají do všech částí budovy. Proto je důležité pravidelně je čistit a měnit. 

Doporučujeme


pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.