Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?
nemoci-z-klimatizace-jak-se-jim-vyhnout.jpg

Nemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?

Zveřejněno: 10.06.2015

Kanceláře, obchody, automobily. Tady všude je dnes běžné používat klimatizaci. V letních dnech je pro mnohé lidi příjemné ve studeném klimatizovaném vzduchu se zchladit. Vysoké teplotní rozdíly a nesprávná údržba klimatizačního systému ale mohou způsobit i řadu zdravotních problémů. Jaké zásady byste při používání klimatizace měli dodržovat? 

Vzduch v klimatizované místnosti nebo v autě by měl být nižší pouze o 4 – 7 °C než venkovní teplota. Při vyšším rozdílu teplot hrozí nachlazení, dokonce i angína. Příliš vysoké teplotní rozdíly oslabují tělo, klimatizace navíc může vysušovat sliznice a ty se stávají náchylnějšími k infekcím.

Pokud se v klimatizovaném prostoru pohybujete delší dobu a často, je vhodné zvlhčovat sliznice. Dostatečně pijte a při pocitu sucha v krku kloktejte minerální vodu. Aby na sliznicích zůstalo zdravé bakteriální osídlení, doporučují odborníci pít probiotické nápoje nebo jíst pravidelně jogurty.

Při pocitu pálení očí mějte po ruce oční kapky. Jestliže pracujete v prostředí, kde je klimatizace nastavena na vysoký teplotní rozdíl, berte si s sebou do práce teplejší oblečení včetně ponožek.

Filtry v klimatizačním systému se snadno mohou stát semeništěm bakterií a plísní, které se jím dostávají do všech částí budovy. Proto je důležité pravidelně je čistit a měnit. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...