Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoc z líbání
nemoc-z-libani.jpg

Nemoc z líbání

Zveřejněno: 18.02.2014

Užili jste si pátečního svátku svatého Valentýna? Doufáme, že ano, a že jste „vyvázli“ bez jakékoliv úhony. Naším dnešním tématem totiž je herpes – jedna z nejrozšířenějších infekcí. Toto nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolává Herpes simplex virus (HSV). V dnešním článku si o něm řekneme něco víc, a také se podíváme, jak jsme na tom v České republice.

 Kde na tento virus můžete narazit? Prakticky kdekoliv. Herpes simplex virus je totiž všudypřítomný, a lidé jsou jeho přenašečem. Přestože nemusí infikovaná osoba mít opar, i tak může šířit samotný virus. A vzhledem ke způsobu přenosu přímým kontaktem, tedy líbáním či pohlavním stykem, nebo i jen společným používáním věcí jako příboru či ručníků, je nákaza poměrně snadná.

Opar ovšem nemusí být jediným projevem HSV. Nejčastějšími klinickými projevy infekce jsou gingivostomatitida, kdy se na zduřelé a zarudlé sliznici dutiny ústní objeví nepřijemné afty, a zánět hltanu. Gingivostomatitida postihuje především děti, stejně jako zánět hltanu však působí bolest v dutině ústní a obtíže při polykání.

Podívejme se nyní na statistiky vyšetřených, která provedla vloni společnost synlab u českých pacientů: Statistiky HSV 2013 leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Celkem vyšetření 571 616 692 729 670 505 525 507 556 545 558 438 pozitivních 48 33 25 21 17 7 22 24 34 23 25 14 % pozitivních 8,40% 5,40% 3,60% 2,90% 2,50% 1,40% 4,20% 4,70% 6,10% 4,20% 4,50% 3,20%   V průměru se tedy nakazí HSV 4,24 % lidí u nás. Z těchto statistik nám ale vyplývá i něco pozitivnějšího, a to že nejrizikovější měsíc – leden – už máme naštěstí za sebou. A únor se nám také přehoupl do druhé půle, takže tu máme o důvod víc, proč se těšit na jaro.

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.