Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoc z líbání
nemoc-z-libani.jpg

Nemoc z líbání

Zveřejněno: 18.02.2014

Užili jste si pátečního svátku svatého Valentýna? Doufáme, že ano, a že jste „vyvázli“ bez jakékoliv úhony. Naším dnešním tématem totiž je herpes – jedna z nejrozšířenějších infekcí. Toto nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolává Herpes simplex virus (HSV). V dnešním článku si o něm řekneme něco víc, a také se podíváme, jak jsme na tom v České republice.

 Kde na tento virus můžete narazit? Prakticky kdekoliv. Herpes simplex virus je totiž všudypřítomný, a lidé jsou jeho přenašečem. Přestože nemusí infikovaná osoba mít opar, i tak může šířit samotný virus. A vzhledem ke způsobu přenosu přímým kontaktem, tedy líbáním či pohlavním stykem, nebo i jen společným používáním věcí jako příboru či ručníků, je nákaza poměrně snadná.

Opar ovšem nemusí být jediným projevem HSV. Nejčastějšími klinickými projevy infekce jsou gingivostomatitida, kdy se na zduřelé a zarudlé sliznici dutiny ústní objeví nepřijemné afty, a zánět hltanu. Gingivostomatitida postihuje především děti, stejně jako zánět hltanu však působí bolest v dutině ústní a obtíže při polykání.

Podívejme se nyní na statistiky vyšetřených, která provedla vloni společnost synlab u českých pacientů: Statistiky HSV 2013 leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Celkem vyšetření 571 616 692 729 670 505 525 507 556 545 558 438 pozitivních 48 33 25 21 17 7 22 24 34 23 25 14 % pozitivních 8,40% 5,40% 3,60% 2,90% 2,50% 1,40% 4,20% 4,70% 6,10% 4,20% 4,50% 3,20%   V průměru se tedy nakazí HSV 4,24 % lidí u nás. Z těchto statistik nám ale vyplývá i něco pozitivnějšího, a to že nejrizikovější měsíc – leden – už máme naštěstí za sebou. A únor se nám také přehoupl do druhé půle, takže tu máme o důvod víc, proč se těšit na jaro.

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...