Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNemoc z líbání
nemoc-z-libani.jpg

Nemoc z líbání

Zveřejněno: 18.02.2014

Užili jste si pátečního svátku svatého Valentýna? Doufáme, že ano, a že jste „vyvázli“ bez jakékoliv úhony. Naším dnešním tématem totiž je herpes – jedna z nejrozšířenějších infekcí. Toto nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolává Herpes simplex virus (HSV). V dnešním článku si o něm řekneme něco víc, a také se podíváme, jak jsme na tom v České republice.

 Kde na tento virus můžete narazit? Prakticky kdekoliv. Herpes simplex virus je totiž všudypřítomný, a lidé jsou jeho přenašečem. Přestože nemusí infikovaná osoba mít opar, i tak může šířit samotný virus. A vzhledem ke způsobu přenosu přímým kontaktem, tedy líbáním či pohlavním stykem, nebo i jen společným používáním věcí jako příboru či ručníků, je nákaza poměrně snadná.

Opar ovšem nemusí být jediným projevem HSV. Nejčastějšími klinickými projevy infekce jsou gingivostomatitida, kdy se na zduřelé a zarudlé sliznici dutiny ústní objeví nepřijemné afty, a zánět hltanu. Gingivostomatitida postihuje především děti, stejně jako zánět hltanu však působí bolest v dutině ústní a obtíže při polykání.

Podívejme se nyní na statistiky vyšetřených, která provedla vloni společnost synlab u českých pacientů: Statistiky HSV 2013 leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Celkem vyšetření 571 616 692 729 670 505 525 507 556 545 558 438 pozitivních 48 33 25 21 17 7 22 24 34 23 25 14 % pozitivních 8,40% 5,40% 3,60% 2,90% 2,50% 1,40% 4,20% 4,70% 6,10% 4,20% 4,50% 3,20%   V průměru se tedy nakazí HSV 4,24 % lidí u nás. Z těchto statistik nám ale vyplývá i něco pozitivnějšího, a to že nejrizikovější měsíc – leden – už máme naštěstí za sebou. A únor se nám také přehoupl do druhé půle, takže tu máme o důvod víc, proč se těšit na jaro.

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.