Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNěkolik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli
nekolik-skutecnosti-o-nadvaze-ktere-jste-mozna-nevedeli.jpg

Několik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli

Zveřejněno: 03.02.2015

Víte, že když máte nadváhu, zvyšuje se riziko nejméně padesáti různých zdravotních problémů? U obézních lidí stoupá šance, že onemocní cukrovkou, dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a odborníci se domnívají, že stoupá i riziko některých nádorových onemocnění. Možná jste ale nevěděli, že nadváha může souviset taky s depresí. Naznačuje to studie vědců z Harvadovy univerzity. 

Profesoři z harvardské univerzity zkoumali data více než 170 tisíc dobrovolníků a zjistili několik zajímavých skutečností, které souvisejí právě s nadváhou. Poměrně překvapivá je spojitost mezi obezitou a depresivním onemocněním. Přibírají lidé proto, že trpí depresí? Nebo se mohou dostat do depresivního stavu proto, že jsou obézní? Výzkumy ukazují, že v praxi fungují oba scénáře.

Nadváha skutečně zvyšuje šanci, že onemocníte depresí. Je to mimo jiné proto, že na lidi s nadváhou vyvíjí dnešní kult krásy a štíhlosti zvýšenou psychickou zátěž. Kromě toho je dalším stresujícím faktorem, který u nich může přispět k rozvoji deprese, zvýšená fyzická zátěž, kterou pro silně obézní lidi představuje pohyb. Nicméně v praxi funguje i druhý scénář. Tedy, že lidé trpící depresemi mají vyšší šanci, že přiberou a budou trpět nadváhou.

Studie uveřejněná v americkém lékařském časopise Archives of General Psychiatry zjistila, že lidé s depresemi mívají v krvi zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. A podle jedné z lékařských teorií může mít kortizol na svědomí zvýšenou kumulaci tukových buněk – zvlášť v oblasti břicha. Nejcitelnější je vliv obezity na rozvoj kardiovaskulárních chorob. U lidí s nadváhou stoupá riziko onemocnění srdce zhruba o třetinu. U obézních lidí je riziko vyšší dokonce o celých 80 % než u lidí se zdravou hmotností!

Pokud trpíte nadváhou a připadá vám, že nikdy nezhubnete, možná vás potěší zjištění, že není třeba ubírat na váze nějak radikálně. Už snížení hmotnosti o pouhých 5 - 10 % může podle lékařů přinést výrazné zdravotní přínosy. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
cerven-a-jeho-alergeny-dreviny-ustupuji-travy-a-byliny-buji.jpg

Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují

11.06.2019Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.
nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.