Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNěkolik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli
nekolik-skutecnosti-o-nadvaze-ktere-jste-mozna-nevedeli.jpg

Několik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli

Zveřejněno: 03.02.2015

Víte, že když máte nadváhu, zvyšuje se riziko nejméně padesáti různých zdravotních problémů? U obézních lidí stoupá šance, že onemocní cukrovkou, dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a odborníci se domnívají, že stoupá i riziko některých nádorových onemocnění. Možná jste ale nevěděli, že nadváha může souviset taky s depresí. Naznačuje to studie vědců z Harvadovy univerzity. 

Profesoři z harvardské univerzity zkoumali data více než 170 tisíc dobrovolníků a zjistili několik zajímavých skutečností, které souvisejí právě s nadváhou. Poměrně překvapivá je spojitost mezi obezitou a depresivním onemocněním. Přibírají lidé proto, že trpí depresí? Nebo se mohou dostat do depresivního stavu proto, že jsou obézní? Výzkumy ukazují, že v praxi fungují oba scénáře.

Nadváha skutečně zvyšuje šanci, že onemocníte depresí. Je to mimo jiné proto, že na lidi s nadváhou vyvíjí dnešní kult krásy a štíhlosti zvýšenou psychickou zátěž. Kromě toho je dalším stresujícím faktorem, který u nich může přispět k rozvoji deprese, zvýšená fyzická zátěž, kterou pro silně obézní lidi představuje pohyb. Nicméně v praxi funguje i druhý scénář. Tedy, že lidé trpící depresemi mají vyšší šanci, že přiberou a budou trpět nadváhou.

Studie uveřejněná v americkém lékařském časopise Archives of General Psychiatry zjistila, že lidé s depresemi mívají v krvi zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. A podle jedné z lékařských teorií může mít kortizol na svědomí zvýšenou kumulaci tukových buněk – zvlášť v oblasti břicha. Nejcitelnější je vliv obezity na rozvoj kardiovaskulárních chorob. U lidí s nadváhou stoupá riziko onemocnění srdce zhruba o třetinu. U obézních lidí je riziko vyšší dokonce o celých 80 % než u lidí se zdravou hmotností!

Pokud trpíte nadváhou a připadá vám, že nikdy nezhubnete, možná vás potěší zjištění, že není třeba ubírat na váze nějak radikálně. Už snížení hmotnosti o pouhých 5 - 10 % může podle lékařů přinést výrazné zdravotní přínosy. 

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.