Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNěkolik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli
nekolik-skutecnosti-o-nadvaze-ktere-jste-mozna-nevedeli.jpg

Několik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli

Zveřejněno: 03.02.2015

Víte, že když máte nadváhu, zvyšuje se riziko nejméně padesáti různých zdravotních problémů? U obézních lidí stoupá šance, že onemocní cukrovkou, dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a odborníci se domnívají, že stoupá i riziko některých nádorových onemocnění. Možná jste ale nevěděli, že nadváha může souviset taky s depresí. Naznačuje to studie vědců z Harvadovy univerzity. 

Profesoři z harvardské univerzity zkoumali data více než 170 tisíc dobrovolníků a zjistili několik zajímavých skutečností, které souvisejí právě s nadváhou. Poměrně překvapivá je spojitost mezi obezitou a depresivním onemocněním. Přibírají lidé proto, že trpí depresí? Nebo se mohou dostat do depresivního stavu proto, že jsou obézní? Výzkumy ukazují, že v praxi fungují oba scénáře.

Nadváha skutečně zvyšuje šanci, že onemocníte depresí. Je to mimo jiné proto, že na lidi s nadváhou vyvíjí dnešní kult krásy a štíhlosti zvýšenou psychickou zátěž. Kromě toho je dalším stresujícím faktorem, který u nich může přispět k rozvoji deprese, zvýšená fyzická zátěž, kterou pro silně obézní lidi představuje pohyb. Nicméně v praxi funguje i druhý scénář. Tedy, že lidé trpící depresemi mají vyšší šanci, že přiberou a budou trpět nadváhou.

Studie uveřejněná v americkém lékařském časopise Archives of General Psychiatry zjistila, že lidé s depresemi mívají v krvi zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. A podle jedné z lékařských teorií může mít kortizol na svědomí zvýšenou kumulaci tukových buněk – zvlášť v oblasti břicha. Nejcitelnější je vliv obezity na rozvoj kardiovaskulárních chorob. U lidí s nadváhou stoupá riziko onemocnění srdce zhruba o třetinu. U obézních lidí je riziko vyšší dokonce o celých 80 % než u lidí se zdravou hmotností!

Pokud trpíte nadváhou a připadá vám, že nikdy nezhubnete, možná vás potěší zjištění, že není třeba ubírat na váze nějak radikálně. Už snížení hmotnosti o pouhých 5 - 10 % může podle lékařů přinést výrazné zdravotní přínosy. 

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.