Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNěkolik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli
nekolik-skutecnosti-o-nadvaze-ktere-jste-mozna-nevedeli.jpg

Několik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli

Zveřejněno: 03.02.2015

Víte, že když máte nadváhu, zvyšuje se riziko nejméně padesáti různých zdravotních problémů? U obézních lidí stoupá šance, že onemocní cukrovkou, dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a odborníci se domnívají, že stoupá i riziko některých nádorových onemocnění. Možná jste ale nevěděli, že nadváha může souviset taky s depresí. Naznačuje to studie vědců z Harvadovy univerzity. 

Profesoři z harvardské univerzity zkoumali data více než 170 tisíc dobrovolníků a zjistili několik zajímavých skutečností, které souvisejí právě s nadváhou. Poměrně překvapivá je spojitost mezi obezitou a depresivním onemocněním. Přibírají lidé proto, že trpí depresí? Nebo se mohou dostat do depresivního stavu proto, že jsou obézní? Výzkumy ukazují, že v praxi fungují oba scénáře.

Nadváha skutečně zvyšuje šanci, že onemocníte depresí. Je to mimo jiné proto, že na lidi s nadváhou vyvíjí dnešní kult krásy a štíhlosti zvýšenou psychickou zátěž. Kromě toho je dalším stresujícím faktorem, který u nich může přispět k rozvoji deprese, zvýšená fyzická zátěž, kterou pro silně obézní lidi představuje pohyb. Nicméně v praxi funguje i druhý scénář. Tedy, že lidé trpící depresemi mají vyšší šanci, že přiberou a budou trpět nadváhou.

Studie uveřejněná v americkém lékařském časopise Archives of General Psychiatry zjistila, že lidé s depresemi mívají v krvi zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. A podle jedné z lékařských teorií může mít kortizol na svědomí zvýšenou kumulaci tukových buněk – zvlášť v oblasti břicha. Nejcitelnější je vliv obezity na rozvoj kardiovaskulárních chorob. U lidí s nadváhou stoupá riziko onemocnění srdce zhruba o třetinu. U obézních lidí je riziko vyšší dokonce o celých 80 % než u lidí se zdravou hmotností!

Pokud trpíte nadváhou a připadá vám, že nikdy nezhubnete, možná vás potěší zjištění, že není třeba ubírat na váze nějak radikálně. Už snížení hmotnosti o pouhých 5 - 10 % může podle lékařů přinést výrazné zdravotní přínosy. 

Doporučujeme


zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?