Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá
nejrozsirenejsi-sexualne-prenosna-nemoc-je-nejmene-znama.png

Nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá

Zveřejněno: 27.02.2018

Díky osvětě zná základní informace o pohlavních chorobách snad každý. Na tu vůbec nejrozšířenější si ale kupodivu vzpomene málokdo.

Říká se jim lidské papilomaviry a mají zkratku HPV. Přenášejí se pohlavním stykem, ale nejen jím, stačí pouze kontakt povrchu kůže a sliznic, třeba jen hlazení na intimních místech. Zákeřné jsou v tom, že se mohou projevit až léta po kontaktu s infikovanou osobou. Nakažený tak nemusí o svém onemocnění vědět a přenáší infekci dál. Těžko se dopátrat toho, kdo se od koho nakazil, ačkoliv zejména hollywoodské hvězdičky mívají obvykle jasno, který z kolegů je právě v jejich případě na vině.

Dalším problémem je, že v tomto případě ani kondom nemusí ochránit. Infikována může být pokožka v okolí genitálu, kterou kondom již nekryje. Lidské papilomaviry způsobují druhé nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen – rakovinu děložního čípku. Za 70 % případů tohoto onemocnění jsou zodpovědné HPV s genotypy 16 a 18, jež patří k nejnebezpečnějším z přibližně stovky různých kmenů.

Společnost synlab czech provedla v rozmezí tří let laboratorní vyšetření téměř 3 000 osob za pomoci metody PCR využívající analýzu DNA. Mimochodem, za objev této metody získal Kary Mullis v roce 1993 Nobelovu cena za chemii. U 49 % vyšetřených byl nalezen některý z vysoce rizikových HPV virů. I z toho důvodu se doporučuje ženám chodit na preventivní vyšetření u gynekologa a dívkám zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Těm, které si nechají aplikovat první dávku mezi 13. a 14. rokem, hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Od letošního roku je hrazeno také očkování stejně starých chlapců.

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

Kolik pohybu potřebují vaše klouby, aby byly zdravé?

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.