Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá
nejrozsirenejsi-sexualne-prenosna-nemoc-je-nejmene-znama.png

Nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá

Zveřejněno: 27.02.2018

Díky osvětě zná základní informace o pohlavních chorobách snad každý. Na tu vůbec nejrozšířenější si ale kupodivu vzpomene málokdo.

Říká se jim lidské papilomaviry a mají zkratku HPV. Přenášejí se pohlavním stykem, ale nejen jím, stačí pouze kontakt povrchu kůže a sliznic, třeba jen hlazení na intimních místech. Zákeřné jsou v tom, že se mohou projevit až léta po kontaktu s infikovanou osobou. Nakažený tak nemusí o svém onemocnění vědět a přenáší infekci dál. Těžko se dopátrat toho, kdo se od koho nakazil, ačkoliv zejména hollywoodské hvězdičky mívají obvykle jasno, který z kolegů je právě v jejich případě na vině.

Dalším problémem je, že v tomto případě ani kondom nemusí ochránit. Infikována může být pokožka v okolí genitálu, kterou kondom již nekryje. Lidské papilomaviry způsobují druhé nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen – rakovinu děložního čípku. Za 70 % případů tohoto onemocnění jsou zodpovědné HPV s genotypy 16 a 18, jež patří k nejnebezpečnějším z přibližně stovky různých kmenů.

Společnost synlab czech provedla v rozmezí tří let laboratorní vyšetření téměř 3 000 osob za pomoci metody PCR využívající analýzu DNA. Mimochodem, za objev této metody získal Kary Mullis v roce 1993 Nobelovu cena za chemii. U 49 % vyšetřených byl nalezen některý z vysoce rizikových HPV virů. I z toho důvodu se doporučuje ženám chodit na preventivní vyšetření u gynekologa a dívkám zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Těm, které si nechají aplikovat první dávku mezi 13. a 14. rokem, hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Od letošního roku je hrazeno také očkování stejně starých chlapců.

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

Kolik pohybu potřebují vaše klouby, aby byly zdravé?

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
astma-jak-ho-lecit-a-mirnit-priznaky.jpg

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

12.06.2019Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.