Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá
nejrozsirenejsi-sexualne-prenosna-nemoc-je-nejmene-znama.png

Nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá

Zveřejněno: 27.02.2018

Díky osvětě zná základní informace o pohlavních chorobách snad každý. Na tu vůbec nejrozšířenější si ale kupodivu vzpomene málokdo.

Říká se jim lidské papilomaviry a mají zkratku HPV. Přenášejí se pohlavním stykem, ale nejen jím, stačí pouze kontakt povrchu kůže a sliznic, třeba jen hlazení na intimních místech. Zákeřné jsou v tom, že se mohou projevit až léta po kontaktu s infikovanou osobou. Nakažený tak nemusí o svém onemocnění vědět a přenáší infekci dál. Těžko se dopátrat toho, kdo se od koho nakazil, ačkoliv zejména hollywoodské hvězdičky mívají obvykle jasno, který z kolegů je právě v jejich případě na vině.

Dalším problémem je, že v tomto případě ani kondom nemusí ochránit. Infikována může být pokožka v okolí genitálu, kterou kondom již nekryje. Lidské papilomaviry způsobují druhé nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen – rakovinu děložního čípku. Za 70 % případů tohoto onemocnění jsou zodpovědné HPV s genotypy 16 a 18, jež patří k nejnebezpečnějším z přibližně stovky různých kmenů.

Společnost synlab czech provedla v rozmezí tří let laboratorní vyšetření téměř 3 000 osob za pomoci metody PCR využívající analýzu DNA. Mimochodem, za objev této metody získal Kary Mullis v roce 1993 Nobelovu cena za chemii. U 49 % vyšetřených byl nalezen některý z vysoce rizikových HPV virů. I z toho důvodu se doporučuje ženám chodit na preventivní vyšetření u gynekologa a dívkám zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Těm, které si nechají aplikovat první dávku mezi 13. a 14. rokem, hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Od letošního roku je hrazeno také očkování stejně starých chlapců.

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

Kolik pohybu potřebují vaše klouby, aby byly zdravé?

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.