Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá
nejrozsirenejsi-sexualne-prenosna-nemoc-je-nejmene-znama.png

Nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc je nejméně známá

Zveřejněno: 27.02.2018

Díky osvětě zná základní informace o pohlavních chorobách snad každý. Na tu vůbec nejrozšířenější si ale kupodivu vzpomene málokdo.

Říká se jim lidské papilomaviry a mají zkratku HPV. Přenášejí se pohlavním stykem, ale nejen jím, stačí pouze kontakt povrchu kůže a sliznic, třeba jen hlazení na intimních místech. Zákeřné jsou v tom, že se mohou projevit až léta po kontaktu s infikovanou osobou. Nakažený tak nemusí o svém onemocnění vědět a přenáší infekci dál. Těžko se dopátrat toho, kdo se od koho nakazil, ačkoliv zejména hollywoodské hvězdičky mívají obvykle jasno, který z kolegů je právě v jejich případě na vině.

Dalším problémem je, že v tomto případě ani kondom nemusí ochránit. Infikována může být pokožka v okolí genitálu, kterou kondom již nekryje. Lidské papilomaviry způsobují druhé nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen – rakovinu děložního čípku. Za 70 % případů tohoto onemocnění jsou zodpovědné HPV s genotypy 16 a 18, jež patří k nejnebezpečnějším z přibližně stovky různých kmenů.

Společnost synlab czech provedla v rozmezí tří let laboratorní vyšetření téměř 3 000 osob za pomoci metody PCR využívající analýzu DNA. Mimochodem, za objev této metody získal Kary Mullis v roce 1993 Nobelovu cena za chemii. U 49 % vyšetřených byl nalezen některý z vysoce rizikových HPV virů. I z toho důvodu se doporučuje ženám chodit na preventivní vyšetření u gynekologa a dívkám zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Těm, které si nechají aplikovat první dávku mezi 13. a 14. rokem, hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Od letošního roku je hrazeno také očkování stejně starých chlapců.

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

Kolik pohybu potřebují vaše klouby, aby byly zdravé?

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.