Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?
nejcastejsim-kloubnim-onemocnenim-je-artroza-jak-na-ni.jpg

Nejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?

Zveřejněno: 07.07.2015

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů. Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. 

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů.

Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. Artróza je vlastně postupné poškozování chrupavky, která chrání klouby. Chrupavka se ztenčuje, někdy dokonce úplně zmizí, tvoří se v ní trhliny a při pohybu proto dochází v kloubech k většímu tření. Na koncích kostí v kloubu se tvoří výrůstky, které dráždí nervy a nemocný v těch místech pociťuje bolest.

V prvních fázích artrózy klouby obvykle bolí ráno, kdy ještě nejsou rozhýbané, nebo po velké námaze. V případě kolenních kloubů třeba po celodenním výletu. Při běžném denním rytmu obvykle nemocný zatím nemá větší potíže. V pokročilejších fázích už se bolest stupňuje, dostavuje se i v klidu bez zvýšené námahy a pohyblivost kloubu se zmenšuje. V posledním stádiu artrózy může být kloub tak poškozen, že se musí odstranit a nahradit umělým.

Jako prevenci lze doporučit zdravou stravu, optimální tělesnou hmotnost a přiměřenou fyzickou aktivitu. Abychom klouby při jakémkoliv pohybu příliš nezatěžovali, musí mít naše tělo dostatečně posílené svaly. V případě prevence artrózy ale platí u fyzické aktivity známé přísloví „všeho s mírou“. Nadměrná zátěž může být naopak spouštěčem obtíží. Jako prevence artrózy jsou ideální třeba pravidelná jízda na kole, plavání, chůze anebo takzvaná severská chůze s holemi. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.