Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?
nejcastejsim-kloubnim-onemocnenim-je-artroza-jak-na-ni.jpg

Nejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?

Zveřejněno: 07.07.2015

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů. Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. 

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů.

Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. Artróza je vlastně postupné poškozování chrupavky, která chrání klouby. Chrupavka se ztenčuje, někdy dokonce úplně zmizí, tvoří se v ní trhliny a při pohybu proto dochází v kloubech k většímu tření. Na koncích kostí v kloubu se tvoří výrůstky, které dráždí nervy a nemocný v těch místech pociťuje bolest.

V prvních fázích artrózy klouby obvykle bolí ráno, kdy ještě nejsou rozhýbané, nebo po velké námaze. V případě kolenních kloubů třeba po celodenním výletu. Při běžném denním rytmu obvykle nemocný zatím nemá větší potíže. V pokročilejších fázích už se bolest stupňuje, dostavuje se i v klidu bez zvýšené námahy a pohyblivost kloubu se zmenšuje. V posledním stádiu artrózy může být kloub tak poškozen, že se musí odstranit a nahradit umělým.

Jako prevenci lze doporučit zdravou stravu, optimální tělesnou hmotnost a přiměřenou fyzickou aktivitu. Abychom klouby při jakémkoliv pohybu příliš nezatěžovali, musí mít naše tělo dostatečně posílené svaly. V případě prevence artrózy ale platí u fyzické aktivity známé přísloví „všeho s mírou“. Nadměrná zátěž může být naopak spouštěčem obtíží. Jako prevence artrózy jsou ideální třeba pravidelná jízda na kole, plavání, chůze anebo takzvaná severská chůze s holemi. 

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.