Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?
nejcastejsim-kloubnim-onemocnenim-je-artroza-jak-na-ni.jpg

Nejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?

Zveřejněno: 07.07.2015

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů. Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. 

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů.

Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. Artróza je vlastně postupné poškozování chrupavky, která chrání klouby. Chrupavka se ztenčuje, někdy dokonce úplně zmizí, tvoří se v ní trhliny a při pohybu proto dochází v kloubech k většímu tření. Na koncích kostí v kloubu se tvoří výrůstky, které dráždí nervy a nemocný v těch místech pociťuje bolest.

V prvních fázích artrózy klouby obvykle bolí ráno, kdy ještě nejsou rozhýbané, nebo po velké námaze. V případě kolenních kloubů třeba po celodenním výletu. Při běžném denním rytmu obvykle nemocný zatím nemá větší potíže. V pokročilejších fázích už se bolest stupňuje, dostavuje se i v klidu bez zvýšené námahy a pohyblivost kloubu se zmenšuje. V posledním stádiu artrózy může být kloub tak poškozen, že se musí odstranit a nahradit umělým.

Jako prevenci lze doporučit zdravou stravu, optimální tělesnou hmotnost a přiměřenou fyzickou aktivitu. Abychom klouby při jakémkoliv pohybu příliš nezatěžovali, musí mít naše tělo dostatečně posílené svaly. V případě prevence artrózy ale platí u fyzické aktivity známé přísloví „všeho s mírou“. Nadměrná zátěž může být naopak spouštěčem obtíží. Jako prevence artrózy jsou ideální třeba pravidelná jízda na kole, plavání, chůze anebo takzvaná severská chůze s holemi. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.