Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?
nejcastejsim-kloubnim-onemocnenim-je-artroza-jak-na-ni.jpg

Nejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?

Zveřejněno: 07.07.2015

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů. Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. 

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů.

Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. Artróza je vlastně postupné poškozování chrupavky, která chrání klouby. Chrupavka se ztenčuje, někdy dokonce úplně zmizí, tvoří se v ní trhliny a při pohybu proto dochází v kloubech k většímu tření. Na koncích kostí v kloubu se tvoří výrůstky, které dráždí nervy a nemocný v těch místech pociťuje bolest.

V prvních fázích artrózy klouby obvykle bolí ráno, kdy ještě nejsou rozhýbané, nebo po velké námaze. V případě kolenních kloubů třeba po celodenním výletu. Při běžném denním rytmu obvykle nemocný zatím nemá větší potíže. V pokročilejších fázích už se bolest stupňuje, dostavuje se i v klidu bez zvýšené námahy a pohyblivost kloubu se zmenšuje. V posledním stádiu artrózy může být kloub tak poškozen, že se musí odstranit a nahradit umělým.

Jako prevenci lze doporučit zdravou stravu, optimální tělesnou hmotnost a přiměřenou fyzickou aktivitu. Abychom klouby při jakémkoliv pohybu příliš nezatěžovali, musí mít naše tělo dostatečně posílené svaly. V případě prevence artrózy ale platí u fyzické aktivity známé přísloví „všeho s mírou“. Nadměrná zátěž může být naopak spouštěčem obtíží. Jako prevence artrózy jsou ideální třeba pravidelná jízda na kole, plavání, chůze anebo takzvaná severská chůze s holemi. 

Doporučujeme


uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.