Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet
nejcastejsi-urazy-pri-zimnich-sportech-a-jak-jim-predchazet.jpg

Nejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet

Zveřejněno: 08.01.2016

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet? 

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet?

Poranění páteře a jeho prevence

Při lyžování a snowboardingu je zranění páteře a případné poškození míchy jedním z nejzávažnějších úrazů. Aspoň částečnou prevencí je používání páteřového chrániče. Ten byste ale měli zakoupit v profesionálním obchodě a měl by přesně sedět. V případě, že je moc velký, dostatečnou ochranu neposkytuje. Pokud je moc dlouhý, může v případě pádu ublížit krční páteři. Výběr správné velikosti páteřového chrániče je proto zcela klíčový!

Poranění hlavy a mozku   

Stejně tak jako na jízdním kole i na lyžích a snowboardu by měla být samozřejmostí helma. Také ona musí bezpodmínečně správně sedět. Pokud je o něco větší, hrozí, že při pádu spadne a neposkytne zraněnému dostatečnou ochranu. Poranění mozku mohou být bohužel velice ošidná. Po krátkém bezvědomí se například stav zraněného může rapidně zlepšit (takzvaný lucidní stav) a on nepociťuje žádné zdravotní obtíže. Následuje ovšem hluboké bezvědomí a rychlé zhoršení stavu.

Přetrhané kolenní vazy

Spolu se zlomeninami končetin jsou přetrhané kolenní vazy asi nejčastější lyžařská zranění. Jediná prevence je jezdit opatrně a nepřeceňovat své síly. Zvlášť pokročilejší lyžaři, kteří se na svah vydají poprvé po roční pauze, by měli zpočátku jezdit opatrně a nenechat se strhnout k maximálním výkonům. Přetržené kolenní vazy se bohužel musí léčit operativním zákrokem, a proto je v případě podezření na tento úraz nejlepší navštívit ihned lékaře.

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.