Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet
nejcastejsi-urazy-pri-zimnich-sportech-a-jak-jim-predchazet.jpg

Nejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet

Zveřejněno: 08.01.2016

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet? 

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet?

Poranění páteře a jeho prevence

Při lyžování a snowboardingu je zranění páteře a případné poškození míchy jedním z nejzávažnějších úrazů. Aspoň částečnou prevencí je používání páteřového chrániče. Ten byste ale měli zakoupit v profesionálním obchodě a měl by přesně sedět. V případě, že je moc velký, dostatečnou ochranu neposkytuje. Pokud je moc dlouhý, může v případě pádu ublížit krční páteři. Výběr správné velikosti páteřového chrániče je proto zcela klíčový!

Poranění hlavy a mozku   

Stejně tak jako na jízdním kole i na lyžích a snowboardu by měla být samozřejmostí helma. Také ona musí bezpodmínečně správně sedět. Pokud je o něco větší, hrozí, že při pádu spadne a neposkytne zraněnému dostatečnou ochranu. Poranění mozku mohou být bohužel velice ošidná. Po krátkém bezvědomí se například stav zraněného může rapidně zlepšit (takzvaný lucidní stav) a on nepociťuje žádné zdravotní obtíže. Následuje ovšem hluboké bezvědomí a rychlé zhoršení stavu.

Přetrhané kolenní vazy

Spolu se zlomeninami končetin jsou přetrhané kolenní vazy asi nejčastější lyžařská zranění. Jediná prevence je jezdit opatrně a nepřeceňovat své síly. Zvlášť pokročilejší lyžaři, kteří se na svah vydají poprvé po roční pauze, by měli zpočátku jezdit opatrně a nenechat se strhnout k maximálním výkonům. Přetržené kolenní vazy se bohužel musí léčit operativním zákrokem, a proto je v případě podezření na tento úraz nejlepší navštívit ihned lékaře.

Doporučujeme


renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.