Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet
nejcastejsi-urazy-pri-zimnich-sportech-a-jak-jim-predchazet.jpg

Nejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet

Zveřejněno: 08.01.2016

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet? 

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet?

Poranění páteře a jeho prevence

Při lyžování a snowboardingu je zranění páteře a případné poškození míchy jedním z nejzávažnějších úrazů. Aspoň částečnou prevencí je používání páteřového chrániče. Ten byste ale měli zakoupit v profesionálním obchodě a měl by přesně sedět. V případě, že je moc velký, dostatečnou ochranu neposkytuje. Pokud je moc dlouhý, může v případě pádu ublížit krční páteři. Výběr správné velikosti páteřového chrániče je proto zcela klíčový!

Poranění hlavy a mozku   

Stejně tak jako na jízdním kole i na lyžích a snowboardu by měla být samozřejmostí helma. Také ona musí bezpodmínečně správně sedět. Pokud je o něco větší, hrozí, že při pádu spadne a neposkytne zraněnému dostatečnou ochranu. Poranění mozku mohou být bohužel velice ošidná. Po krátkém bezvědomí se například stav zraněného může rapidně zlepšit (takzvaný lucidní stav) a on nepociťuje žádné zdravotní obtíže. Následuje ovšem hluboké bezvědomí a rychlé zhoršení stavu.

Přetrhané kolenní vazy

Spolu se zlomeninami končetin jsou přetrhané kolenní vazy asi nejčastější lyžařská zranění. Jediná prevence je jezdit opatrně a nepřeceňovat své síly. Zvlášť pokročilejší lyžaři, kteří se na svah vydají poprvé po roční pauze, by měli zpočátku jezdit opatrně a nenechat se strhnout k maximálním výkonům. Přetržené kolenní vazy se bohužel musí léčit operativním zákrokem, a proto je v případě podezření na tento úraz nejlepší navštívit ihned lékaře.

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.