Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet
nejcastejsi-urazy-pri-zimnich-sportech-a-jak-jim-predchazet.jpg

Nejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet

Zveřejněno: 08.01.2016

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet? 

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet?

Poranění páteře a jeho prevence

Při lyžování a snowboardingu je zranění páteře a případné poškození míchy jedním z nejzávažnějších úrazů. Aspoň částečnou prevencí je používání páteřového chrániče. Ten byste ale měli zakoupit v profesionálním obchodě a měl by přesně sedět. V případě, že je moc velký, dostatečnou ochranu neposkytuje. Pokud je moc dlouhý, může v případě pádu ublížit krční páteři. Výběr správné velikosti páteřového chrániče je proto zcela klíčový!

Poranění hlavy a mozku   

Stejně tak jako na jízdním kole i na lyžích a snowboardu by měla být samozřejmostí helma. Také ona musí bezpodmínečně správně sedět. Pokud je o něco větší, hrozí, že při pádu spadne a neposkytne zraněnému dostatečnou ochranu. Poranění mozku mohou být bohužel velice ošidná. Po krátkém bezvědomí se například stav zraněného může rapidně zlepšit (takzvaný lucidní stav) a on nepociťuje žádné zdravotní obtíže. Následuje ovšem hluboké bezvědomí a rychlé zhoršení stavu.

Přetrhané kolenní vazy

Spolu se zlomeninami končetin jsou přetrhané kolenní vazy asi nejčastější lyžařská zranění. Jediná prevence je jezdit opatrně a nepřeceňovat své síly. Zvlášť pokročilejší lyžaři, kteří se na svah vydají poprvé po roční pauze, by měli zpočátku jezdit opatrně a nenechat se strhnout k maximálním výkonům. Přetržené kolenní vazy se bohužel musí léčit operativním zákrokem, a proto je v případě podezření na tento úraz nejlepší navštívit ihned lékaře.

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.