Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNejčastější příčiny bolesti zad: sedavé zaměstnání, stres, ale i špatná matrace
nejcastejsi-priciny-bolesti-zad-sedave-zamestnani-stres-ale-i-spatna-matrace.png

Nejčastější příčiny bolesti zad: sedavé zaměstnání, stres, ale i špatná matrace

Zveřejněno: 30.09.2015

Bolest zad je dlouhodobě jedna z nejčastějších zdravotních obtíží v ČR. Když jsme mladí, obvykle jí nepřikládáme moc velkou váhu. Bohužel až příliš pozdě si uvědomíme, že zpočátku banální bolest zad nás může řádně potrápit a omezit kvalitu našeho života. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto problému? Patří sem třeba sedavé zaměstnání, stres, nedostatek pohybu nebo naopak nevhodná sportovní zátěž, ale i špatně zvolená matrace. 

Bolest zad je dlouhodobě jedna z nejčastějších zdravotních obtíží v ČR. Když jsme mladí, obvykle jí nepřikládáme moc velkou váhu. Bohužel až příliš pozdě si uvědomíme, že zpočátku banální bolest zad nás může řádně potrápit a omezit kvalitu našeho života. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto problému?

Patří sem třeba sedavé zaměstnání, stres, nedostatek pohybu nebo naopak nevhodná sportovní zátěž, ale i špatně zvolená matrace. Jednou z nejčastějších příčin dlouhodobé bolesti zad je špatné držení těla. V dnešní moderní době máme mnohem méně pohybu než naši předkové. Většina z nás má sedavé zaměstnání, doma trávíme spoustu času u televize nebo u počítače, do práce se dopravujeme autem nebo městskou hromadnou dopravou a na přirozený pohyb nám už bohužel nezbývá moc času.

Naši páteř ale ve správné poloze drží velké množství vazů a svalů, které kvůli nedostatečnému pohybu ochabují. Páteř se poté deformuje a my si zakládáme na vážné problémy. Pomoci může už minimální pohybová aktivita. Ideální je podle odborníků třeba každodenní svižná procházka. Zádové svaly ideálně posílíte také na józe nebo při plavání. Tady je ale třeba dbát na správnou techniku. Pokud plavete prsa takzvaným stylem „paní radová“ – tedy s hlavou vystrčenou křečovitě nad vodu  ̶  můžete své krční páteři naopak uškodit. Rehabilitace zad pomocí plavání se tak kvůli špatné technice mění v přesný opak.

Častým důvodem bolestí zad je také stres. Pokud jsme v psychickém vypětí, máme tendenci zvedat ramena, a tak přetěžujeme krční páteř. A tady opět může pomoci pravidelný pohyb v podobě zmiňované každodenní svižné chůze. Kromě toho, že pozitivně působí na svaly, pomáhá pohyb odbourávat stres, a tím nám v boji proti bolesti zad vlastně pomáhá dvakrát.

Podceňovat byste neměli ani matraci, na níž spíte. V žádném případě by neměla být příliš měkká, protože v takovém případě neposkytuje našemu tělu dostatečnou oporu. Pokud každý den strávíme spánkem v průměru osm hodin a páteř je v nepřirozené poloze, výsledkem může být právě chronická bolest zad. Matrace by proto měla být spíš tvrdší než měkčí. Pečlivě byste si měli vybírat také polštář, který by neměl být příliš objemný a vysoký, ale naopak spíš nižší.  

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
nemuzete-otehotnet-jednoduchy-test-zjisti-zda-mate-v-poradku-vajecniky.jpg

Nemůžete otěhotnět? Jednoduchý test zjistí, zda máte v pořádku vaječníky

21.06.2019Stále více párů se potýká s problémy s otěhotněním. Příčinou potíží s početím miminka může být mnoho, nejčastějším důvodem je však nedostatečná ovariální rezerva neboli nízký počet oplodnitelných vajíček ve vaječnících. Jak na tom vaše vaječníky jsou, zjistíte pomocí testu AMH PLUS. Stačí si zajít na odběr krve.