

Nehty na nohou rostou pomaleji než na rukou
Zveřejněno: 17.10.2016
Víte, že s přicházejícími chladnými měsíci si nebudete muset nehty stříhat tak často? Jejich růst samozřejmě ovlivňuje i strava a celkový zdravotní stav, avšak v létě zpravidla rostou rychleji než v zimě. O kolik nehet povyroste za den a za jak dlouho se kompletně vymění?
Víte, že s přicházejícími chladnými měsíci si nebudete muset nehty stříhat tak často? Jejich růst samozřejmě ovlivňuje i strava a celkový zdravotní stav, avšak v létě zpravidla rostou rychleji než v zimě. O kolik nehet povyroste za den a za jak dlouho se kompletně vymění?
Rychlost růstu nehtů se u lidí může mírně lišit. Obvykle se ale uvádí, že celý nehet na ruce doroste za 3–7 měsíců. Na noze to trvá déle, v průměru se celý obmění za 8–12 měsíců. Stavební bílkovinou nehtů i vlasů je keratin. A stejně tak jako může stav vlasů leccos napovědět o našem zdraví, i nehty odrážejí vnitřní stav organismu. Některé studie uvádějí, že například chronický stres může zpomalit jejich růst a ovlivnit kvalitu.
A z jakých částí se nehet vlastně skládá? Průhledná nehtová ploténka vyrůstá z kořene nehtu, a jak dorůstá, posunuje se po takzvaném nehtovém lůžku. Pokud si nehet poraníte, například když si skřípnete prst do dveří nebo si takzvaně ukopnete palec u nohy, může se stát, že se přeruší mikroskopické spojení poskytující nehtové ploténce živiny. Ta pak může kvůli nedostatku živin odumřít a odpadnout. Teprve po čase, až se zmiňovaná spojení zase obnoví, nám naroste nehet nový.
Okusování nehtů, kterému se odborně říká onychophagia, patří k nejčastějším lidským zlozvykům. Jeho spouštěčem bývá stres, osamělost, nuda a také pocity úzkosti. Je však důležité uvědomit si, že časté kousání nehtů může vést k jejich poškození a následné deformaci.
Doporučujeme

Co se doopravdy děje během spánku
22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
Proč nepodceňovat spalničky
10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve
05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.Nejčtenější
Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc? Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit? Co způsobuje záškuby při usínání? Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?Co jste možná nevěděli o krevních skupináchZdravotní témata
Všechna témata




