Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte si v září otestovat kostní metabolismus zdarma!
nechte-si-v-zari-otestovat-kostni-metabolismus-zdarma.jpg

Nechte si v září otestovat kostní metabolismus zdarma!

Zveřejněno: 07.09.2015

Napadlo vás někdy, že byste mohli trpět nedostatkem vitaminu D a že to může ohrozit zdravou funkci vašeho kostního metabolismu? Jedním z mála přirozených zdrojů vitaminu D, který je potřebný k jeho správné funkci, je totiž sluneční svit. Bohužel v dnešní hektické době tráví jen málokdo celoročně dostatek času na čerstvém vzduchu. Přijďte si proto v září bezplatně vyšetřit kostní metabolismus v rámci preventivního programu Zdraví národa.

Napadlo vás někdy, že byste mohli trpět nedostatkem vitaminu D a že to může ohrozit zdravou funkci vašeho kostního metabolismu? Jedním z mála přirozených zdrojů vitaminu D, který je potřebný k jeho správné funkci, je totiž sluneční svit. Bohužel v dnešní hektické době tráví jen málokdo celoročně dostatek času na čerstvém vzduchu.

Přijďte si proto v září bezplatně vyšetřit kostní metabolismus v rámci preventivního programu Zdraví národa. Lidská kostra je základní stavební jednotkou a oporou těla. Je to metabolicky aktivní orgán, který po celý život prochází procesem přestavby. Za normálních podmínek se u člověka obmění 5 – 10 % kostní hmoty za rok.

Aby tento proces správně fungoval, musí být odbourávání a utváření kostních složek v rovnováze. „Pokud se tato rovnováha naruší, může dojít k  poškození kostí, z nichž nejznámější je osteoporóza.,“ říká MUDr. Ivo Sotorník, DrSc., lékař osteologické poradny společnosti synlab czech. Existuje několik faktorů, které způsobují poruchu kostního metabolismu. Rizikové jsou třeba kouření, častá konzumace alkoholu, snížená fyzická aktivita, nedostatek vápníku a vitaminu D v potravě či nedostatečný pobyt na slunci. Právě vitamin D přitom napomáhá vstřebávání vápníku z potravy. Bez něj nedokáže tělo správně využít ani dostatečné množství vápníku ve stravě.

Nerovnováha kostního metabolismu způsobuje následné onemocnění kostní tkáně. Jejím důsledkem bývá zvýšená křehkost kostí. Lidé postižení touto poruchou proto trpí na četnější zlomeniny. Ohroženou skupinou jsou hlavně senioři, ale také ženy po menopauze, a to především z důvodu snížení hladiny pohlavních hormonů. Chcete-li si ověřit, zda je váš kostní metabolismus v pořádku, přijďte od 14. září na bezplatné vyšetření krve.

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.