Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to
nechte-si-preventivne-otestovat-slinivku-vyplati-se-to.jpg

Nechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to

Zveřejněno: 26.03.2014

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která je součástí trávicího ústrojí. Relativně malý orgán o délce okolo patnácti centimetrů má dvě hlavní funkce. První z nich je tvorba pankreatické šťávy, která nám pomáhá správně trávit a štěpit živiny. Druhou je produkce hormonů, které regulují hladinu cukru v krvi. Když jsme zdraví a slinivka správně funguje, obvykle si ani neuvědomujeme, že ji v těle máme. Pokud ale tato žláza onemocní, může nám to přinést velmi závažné problémy.

Řada onemocnění slinivky se zpočátku vyvíjí velmi nenápadně. Nic nás nebolí a ani nepociťujeme nějaké zásadní změny ve zdravotním stavu. Příznaky se ale mohou objevit až v pokročilém stadiu choroby a ta potom logicky může být už jen obtížně léčitelná. Je proto vhodné si i při nejmenším podezření na možný problém se slinivkou dojít na odbornou diagnostiku.

Mezi nejčastější choroby slinivky patří chronické záněty a v poslední době jsou bohužel stále častější rakovinná onemocnění. Porucha slinivky může vést také k rozvoji cukrovky. Hlavní příčnou vzniku chronického zánětu slinivky je nezdravý životní styl spojený s nadměrným pitím alkoholu a konzumací tučných jídel. Chronický zánět se někdy může rozvíjet i několik let, aniž by o něm postižený věděl. Někdy ho totiž neprovází bolestivé projevy, dokud se nedostane do krizového stadia.

Rakovina slinivky patří v České republice k velmi častým typům nádorů. Mezi její příznaky patří nechutenství, zvracení, hubnutí a případně bolest ve středu břišní dutiny a v zádech či žloutnutí očního bělma a kůže. I přes případnou chemoterapii a chirurgickou léčbu je prognóza pacientů s tímto onemocněním obvykle špatná. Větší šanci na vyléčení mají pacienti, u kterých se s léčbou začne včas. Přesnou příčinu rakoviny slinivky zatím lékaři neznají.

Aktuální testování v rámci projektu Zdraví národa se zaměřuje právě na slinivku.

Doporučujeme


4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.