Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to
nechte-si-preventivne-otestovat-slinivku-vyplati-se-to.jpg

Nechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to

Zveřejněno: 26.03.2014

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která je součástí trávicího ústrojí. Relativně malý orgán o délce okolo patnácti centimetrů má dvě hlavní funkce. První z nich je tvorba pankreatické šťávy, která nám pomáhá správně trávit a štěpit živiny. Druhou je produkce hormonů, které regulují hladinu cukru v krvi. Když jsme zdraví a slinivka správně funguje, obvykle si ani neuvědomujeme, že ji v těle máme. Pokud ale tato žláza onemocní, může nám to přinést velmi závažné problémy.

Řada onemocnění slinivky se zpočátku vyvíjí velmi nenápadně. Nic nás nebolí a ani nepociťujeme nějaké zásadní změny ve zdravotním stavu. Příznaky se ale mohou objevit až v pokročilém stadiu choroby a ta potom logicky může být už jen obtížně léčitelná. Je proto vhodné si i při nejmenším podezření na možný problém se slinivkou dojít na odbornou diagnostiku.

Mezi nejčastější choroby slinivky patří chronické záněty a v poslední době jsou bohužel stále častější rakovinná onemocnění. Porucha slinivky může vést také k rozvoji cukrovky. Hlavní příčnou vzniku chronického zánětu slinivky je nezdravý životní styl spojený s nadměrným pitím alkoholu a konzumací tučných jídel. Chronický zánět se někdy může rozvíjet i několik let, aniž by o něm postižený věděl. Někdy ho totiž neprovází bolestivé projevy, dokud se nedostane do krizového stadia.

Rakovina slinivky patří v České republice k velmi častým typům nádorů. Mezi její příznaky patří nechutenství, zvracení, hubnutí a případně bolest ve středu břišní dutiny a v zádech či žloutnutí očního bělma a kůže. I přes případnou chemoterapii a chirurgickou léčbu je prognóza pacientů s tímto onemocněním obvykle špatná. Větší šanci na vyléčení mají pacienti, u kterých se s léčbou začne včas. Přesnou příčinu rakoviny slinivky zatím lékaři neznají.

Aktuální testování v rámci projektu Zdraví národa se zaměřuje právě na slinivku.

Doporučujeme


4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.