Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to
nechte-si-preventivne-otestovat-slinivku-vyplati-se-to.jpg

Nechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to

Zveřejněno: 26.03.2014

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která je součástí trávicího ústrojí. Relativně malý orgán o délce okolo patnácti centimetrů má dvě hlavní funkce. První z nich je tvorba pankreatické šťávy, která nám pomáhá správně trávit a štěpit živiny. Druhou je produkce hormonů, které regulují hladinu cukru v krvi. Když jsme zdraví a slinivka správně funguje, obvykle si ani neuvědomujeme, že ji v těle máme. Pokud ale tato žláza onemocní, může nám to přinést velmi závažné problémy.

Řada onemocnění slinivky se zpočátku vyvíjí velmi nenápadně. Nic nás nebolí a ani nepociťujeme nějaké zásadní změny ve zdravotním stavu. Příznaky se ale mohou objevit až v pokročilém stadiu choroby a ta potom logicky může být už jen obtížně léčitelná. Je proto vhodné si i při nejmenším podezření na možný problém se slinivkou dojít na odbornou diagnostiku.

Mezi nejčastější choroby slinivky patří chronické záněty a v poslední době jsou bohužel stále častější rakovinná onemocnění. Porucha slinivky může vést také k rozvoji cukrovky. Hlavní příčnou vzniku chronického zánětu slinivky je nezdravý životní styl spojený s nadměrným pitím alkoholu a konzumací tučných jídel. Chronický zánět se někdy může rozvíjet i několik let, aniž by o něm postižený věděl. Někdy ho totiž neprovází bolestivé projevy, dokud se nedostane do krizového stadia.

Rakovina slinivky patří v České republice k velmi častým typům nádorů. Mezi její příznaky patří nechutenství, zvracení, hubnutí a případně bolest ve středu břišní dutiny a v zádech či žloutnutí očního bělma a kůže. I přes případnou chemoterapii a chirurgickou léčbu je prognóza pacientů s tímto onemocněním obvykle špatná. Větší šanci na vyléčení mají pacienti, u kterých se s léčbou začne včas. Přesnou příčinu rakoviny slinivky zatím lékaři neznají.

Aktuální testování v rámci projektu Zdraví národa se zaměřuje právě na slinivku.

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?