Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to
nechte-si-preventivne-otestovat-slinivku-vyplati-se-to.jpg

Nechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to

Zveřejněno: 26.03.2014

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která je součástí trávicího ústrojí. Relativně malý orgán o délce okolo patnácti centimetrů má dvě hlavní funkce. První z nich je tvorba pankreatické šťávy, která nám pomáhá správně trávit a štěpit živiny. Druhou je produkce hormonů, které regulují hladinu cukru v krvi. Když jsme zdraví a slinivka správně funguje, obvykle si ani neuvědomujeme, že ji v těle máme. Pokud ale tato žláza onemocní, může nám to přinést velmi závažné problémy.

Řada onemocnění slinivky se zpočátku vyvíjí velmi nenápadně. Nic nás nebolí a ani nepociťujeme nějaké zásadní změny ve zdravotním stavu. Příznaky se ale mohou objevit až v pokročilém stadiu choroby a ta potom logicky může být už jen obtížně léčitelná. Je proto vhodné si i při nejmenším podezření na možný problém se slinivkou dojít na odbornou diagnostiku.

Mezi nejčastější choroby slinivky patří chronické záněty a v poslední době jsou bohužel stále častější rakovinná onemocnění. Porucha slinivky může vést také k rozvoji cukrovky. Hlavní příčnou vzniku chronického zánětu slinivky je nezdravý životní styl spojený s nadměrným pitím alkoholu a konzumací tučných jídel. Chronický zánět se někdy může rozvíjet i několik let, aniž by o něm postižený věděl. Někdy ho totiž neprovází bolestivé projevy, dokud se nedostane do krizového stadia.

Rakovina slinivky patří v České republice k velmi častým typům nádorů. Mezi její příznaky patří nechutenství, zvracení, hubnutí a případně bolest ve středu břišní dutiny a v zádech či žloutnutí očního bělma a kůže. I přes případnou chemoterapii a chirurgickou léčbu je prognóza pacientů s tímto onemocněním obvykle špatná. Větší šanci na vyléčení mají pacienti, u kterých se s léčbou začne včas. Přesnou příčinu rakoviny slinivky zatím lékaři neznají.

Aktuální testování v rámci projektu Zdraví národa se zaměřuje právě na slinivku.

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!