Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte se v dubnu zdarma vyšetřit na cukrovku
nechte-se-v-dubnu-zdarma-vysetrit-na-cukrovku.jpg

Nechte se v dubnu zdarma vyšetřit na cukrovku

Zveřejněno: 07.04.2015

Celý duben si díky projektu Zdraví národa společnosti synlab můžete nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi. Toto bezplatné vyšetření ukáže i počáteční stádium cukrovky. Tu dnes právem nazýváme epidemií třetího tisíciletí, diabetes dnes totiž postihuje stále víc lidí. Čím to je? A dá se této nemoci předcházet? 

S cukrovkou se u nás v současné době léčí přes 860 tisíc pacientů. Za posledních 10 let vzrostl počet českých diabetiků víc než o 150 tisíc. Nejvíc pacientů trpí cukrovkou 2. typu, která vzniká v dospělosti. Málokdo ví, že této cukrovce se dá do určité míry předcházet zdravým životním stylem.

Jak taková prevence cukrovky vypadá? Hlavními předpoklady jsou racionální stravování, udržování optimální váhy a dostatečné pohybové aktivity. Lidsky řečeno byste měli jíst s mírou a nepřejídat se. Dbát byste měli na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, vyhnout byste se měli tučným a sladkým jídlům. Omezit je potřeba i slazené nápoje, ve kterých se často skrývá obrovské množství cukru. Důležité je, držet si na uzdě množství tělesného tuku. Lidé s nadváhou jsou totiž tímto typem diabetu ohroženi mnohem víc než lidé s optimální hmotností.

Neléčená cukrovka je velice nebezpečná a může i ohrozit lidský život. Počínající choroby si ale pacient často vůbec nevšimne, protože nemusí mít žádné citelné obtíže. Čím dřív se ovšem s léčbou začne, tím lépe. Proto se určitě vyplatí si na vyšetření hladiny glukózy v krvi zajít. Díky němu totiž lékaři odhalí i zárodek této nebezpečné nemoci. V rámci preventivního programu Zdraví národa mohou všichni zájemci o vyšetření přijít během dubna 2015 do kteréhokoli odběrového pracoviště společnosti synlab a podstoupit odběr krve. Vzorky se následně v laboratořích analyzují nejmodernějšími metodami a výsledky i s komentářem obdrží pacienti poštou domů nebo ke svému praktickému lékaři.

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.