Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNechte se v dubnu zdarma vyšetřit na cukrovku
nechte-se-v-dubnu-zdarma-vysetrit-na-cukrovku.jpg

Nechte se v dubnu zdarma vyšetřit na cukrovku

Zveřejněno: 07.04.2015

Celý duben si díky projektu Zdraví národa společnosti synlab můžete nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi. Toto bezplatné vyšetření ukáže i počáteční stádium cukrovky. Tu dnes právem nazýváme epidemií třetího tisíciletí, diabetes dnes totiž postihuje stále víc lidí. Čím to je? A dá se této nemoci předcházet? 

S cukrovkou se u nás v současné době léčí přes 860 tisíc pacientů. Za posledních 10 let vzrostl počet českých diabetiků víc než o 150 tisíc. Nejvíc pacientů trpí cukrovkou 2. typu, která vzniká v dospělosti. Málokdo ví, že této cukrovce se dá do určité míry předcházet zdravým životním stylem.

Jak taková prevence cukrovky vypadá? Hlavními předpoklady jsou racionální stravování, udržování optimální váhy a dostatečné pohybové aktivity. Lidsky řečeno byste měli jíst s mírou a nepřejídat se. Dbát byste měli na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, vyhnout byste se měli tučným a sladkým jídlům. Omezit je potřeba i slazené nápoje, ve kterých se často skrývá obrovské množství cukru. Důležité je, držet si na uzdě množství tělesného tuku. Lidé s nadváhou jsou totiž tímto typem diabetu ohroženi mnohem víc než lidé s optimální hmotností.

Neléčená cukrovka je velice nebezpečná a může i ohrozit lidský život. Počínající choroby si ale pacient často vůbec nevšimne, protože nemusí mít žádné citelné obtíže. Čím dřív se ovšem s léčbou začne, tím lépe. Proto se určitě vyplatí si na vyšetření hladiny glukózy v krvi zajít. Díky němu totiž lékaři odhalí i zárodek této nebezpečné nemoci. V rámci preventivního programu Zdraví národa mohou všichni zájemci o vyšetření přijít během dubna 2015 do kteréhokoli odběrového pracoviště společnosti synlab a podstoupit odběr krve. Vzorky se následně v laboratořích analyzují nejmodernějšími metodami a výsledky i s komentářem obdrží pacienti poštou domů nebo ke svému praktickému lékaři.

Doporučujeme


pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.