Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNásledky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít
nasledky-piti-alkoholu-aneb-proc-se-na-silvestra-neopit.jpg

Následky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít

Zveřejněno: 31.12.2015

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici. 

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici.

Infarkt a mrtvice

Pokud trpíte hypertenzí nebo onemocněním kardiovaskulárního systému, může se vám stát osudnou i jedna větší silvestrovská oslava. Vypití nadměrného množství alkoholu totiž může způsobit například utržení tukové usazeniny v cévách a ta následně i infarkt nebo mrtvici.

Rakovina

Pití většího množství alkoholu dávají vědci do souvislosti také se zvýšeným rizikem rakoviny. Při jeho odbourávání totiž v lidském organismu vzniká látka zvaná acetaldehyd. A ta se podle biochemických výzkumů v těle může chovat jako karcinogen. Samozřejmě s jednou sklenkou vína nebo piva se tělo dospělého vypořádá, ale řekněte sami – kdo během novoročních oslav zůstane jen u ní?

Pro játra je to jed

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. Jaterní buňky nejdříve ztukovatí, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná – poškodí játra natolik, že nedokážou dál pracovat. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy než muži.

Deprese

Mnoho lidí popíjí alkohol, protože si myslí, že jim zlepší náladu. Počáteční lehkou euforii ale u pijáků brzy střídá plačtivost a deprese. Z dlouhodobého hlediska se podle některých vědeckých studií zdá, že alkohol naopak může depresivní stavy vyvolat a případně zhoršit. 

Doporučujeme


jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.