Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNásledky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít
nasledky-piti-alkoholu-aneb-proc-se-na-silvestra-neopit.jpg

Následky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít

Zveřejněno: 31.12.2015

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici. 

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici.

Infarkt a mrtvice

Pokud trpíte hypertenzí nebo onemocněním kardiovaskulárního systému, může se vám stát osudnou i jedna větší silvestrovská oslava. Vypití nadměrného množství alkoholu totiž může způsobit například utržení tukové usazeniny v cévách a ta následně i infarkt nebo mrtvici.

Rakovina

Pití většího množství alkoholu dávají vědci do souvislosti také se zvýšeným rizikem rakoviny. Při jeho odbourávání totiž v lidském organismu vzniká látka zvaná acetaldehyd. A ta se podle biochemických výzkumů v těle může chovat jako karcinogen. Samozřejmě s jednou sklenkou vína nebo piva se tělo dospělého vypořádá, ale řekněte sami – kdo během novoročních oslav zůstane jen u ní?

Pro játra je to jed

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. Jaterní buňky nejdříve ztukovatí, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná – poškodí játra natolik, že nedokážou dál pracovat. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy než muži.

Deprese

Mnoho lidí popíjí alkohol, protože si myslí, že jim zlepší náladu. Počáteční lehkou euforii ale u pijáků brzy střídá plačtivost a deprese. Z dlouhodobého hlediska se podle některých vědeckých studií zdá, že alkohol naopak může depresivní stavy vyvolat a případně zhoršit. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.