Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNásledky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít
nasledky-piti-alkoholu-aneb-proc-se-na-silvestra-neopit.jpg

Následky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít

Zveřejněno: 31.12.2015

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici. 

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici.

Infarkt a mrtvice

Pokud trpíte hypertenzí nebo onemocněním kardiovaskulárního systému, může se vám stát osudnou i jedna větší silvestrovská oslava. Vypití nadměrného množství alkoholu totiž může způsobit například utržení tukové usazeniny v cévách a ta následně i infarkt nebo mrtvici.

Rakovina

Pití většího množství alkoholu dávají vědci do souvislosti také se zvýšeným rizikem rakoviny. Při jeho odbourávání totiž v lidském organismu vzniká látka zvaná acetaldehyd. A ta se podle biochemických výzkumů v těle může chovat jako karcinogen. Samozřejmě s jednou sklenkou vína nebo piva se tělo dospělého vypořádá, ale řekněte sami – kdo během novoročních oslav zůstane jen u ní?

Pro játra je to jed

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. Jaterní buňky nejdříve ztukovatí, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná – poškodí játra natolik, že nedokážou dál pracovat. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy než muži.

Deprese

Mnoho lidí popíjí alkohol, protože si myslí, že jim zlepší náladu. Počáteční lehkou euforii ale u pijáků brzy střídá plačtivost a deprese. Z dlouhodobého hlediska se podle některých vědeckých studií zdá, že alkohol naopak může depresivní stavy vyvolat a případně zhoršit. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.