Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNásledky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít
nasledky-piti-alkoholu-aneb-proc-se-na-silvestra-neopit.jpg

Následky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít

Zveřejněno: 31.12.2015

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici. 

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici.

Infarkt a mrtvice

Pokud trpíte hypertenzí nebo onemocněním kardiovaskulárního systému, může se vám stát osudnou i jedna větší silvestrovská oslava. Vypití nadměrného množství alkoholu totiž může způsobit například utržení tukové usazeniny v cévách a ta následně i infarkt nebo mrtvici.

Rakovina

Pití většího množství alkoholu dávají vědci do souvislosti také se zvýšeným rizikem rakoviny. Při jeho odbourávání totiž v lidském organismu vzniká látka zvaná acetaldehyd. A ta se podle biochemických výzkumů v těle může chovat jako karcinogen. Samozřejmě s jednou sklenkou vína nebo piva se tělo dospělého vypořádá, ale řekněte sami – kdo během novoročních oslav zůstane jen u ní?

Pro játra je to jed

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. Jaterní buňky nejdříve ztukovatí, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná – poškodí játra natolik, že nedokážou dál pracovat. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy než muži.

Deprese

Mnoho lidí popíjí alkohol, protože si myslí, že jim zlepší náladu. Počáteční lehkou euforii ale u pijáků brzy střídá plačtivost a deprese. Z dlouhodobého hlediska se podle některých vědeckých studií zdá, že alkohol naopak může depresivní stavy vyvolat a případně zhoršit. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.