Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

Zveřejněno: 04.09.2018

Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.

Zatímco v prvním pololetí roku 2015 bylo v Česku evidováno 73 případů klíšťové encefalitidy, v první polovině roku 2018 to bylo již 139 onemocnění. S lymeskou borreliózou je to obdobné. V první polovině roku 2015 bylo zaznamenáno 920 případů, o tři roky později se za stejnou dobu nakazilo 1 156 lidí. Obě nemoci je ale kvůli nenápadným příznakům poměrně obtížné odhalit, skutečná čísla tedy budou zřejmě ještě mnohem vyšší.

Za rostoucím počtem případů stojí částečně celkový zvýšený výskyt klíšťat a v důsledku globálního oteplování také jejich rozšíření do oblastí vyšší nadmořské výšky, kde by ještě nedávno nepřežila. V případě klíšťové encefalitidy je podle některých odborníků na vině také nízká proočkovanost české populace.

Jak se bránit?

Před klíšťovou encefalitidou vás spolehlivě ochrání očkování. Vakcinaci je ideální postoupit v zimních měsících, aby se stihly vytvořit ochranné hladiny protilátek. Základní očkovací schéma je tvořeno 3 dávkami po několika měsících. Dlouhodobou ochranu proti této závažné infekci poskytne pravidelné přeočkování jednou za 3–5 let.

Proti lymeské borrelióze účinná vakcína zatím neexistuje. Naštěstí je onemocnění poměrně dobře léčitelné v časné fázi, kdy je možné s úspěchem nasadit antibiotika. „Pokud se onemocnění lymeskou borreliózou dostane do chronické fáze, bývá diagnóza i léčba obtížná. Výjimkou není ani celoživotní postižení,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB.

Rozumné je také snižovat riziko kontaktu s klíšťaty. Když jdete do lesa či travnatých ploch, oblečte si radši dlouhé kalhoty a svršek s dlouhými rukávy. Důležitý je samozřejmě i repelent, ne všechny jsou ale proti klíšťatům účinné.

Který způsob odstranění klíštěte je ten správný?

Riziko přenosu onemocnění z infikovaného klíštěte na člověka stoupá s délkou jeho přisátí, odstraňte ho tedy co nejdříve. Klíště můžete snadno odstranit sami, pojďme si připomenout správný postup.

Klíště nezakapávejte olejem ani krémy, nesnažte se ho vyviklat ani vykroutit a nikdy ho nevytahujte holou rukou, jinak zvyšujete riziko nákazy. Uchopte ho velmi jemně, ale zároveň pevně speciálními kleštičkami či pinzetou a vytáhněte jej. Dbejte na to, aby v ráně nezůstala hlavička.

Po vytažení je vždy důležité ránu vydezinfikovat. Klíště určitě nerozmačkávejte, protože byste se mohli dostat do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi.

Jak poznáte borreliózu

„V rané fázi lymeské borreliózy, tedy během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Přibližně u poloviny nakažených osob se objevuje typická červená skvrna s vybledlým středem,“ uvádí lékařka z laboratoře SYNLAB.

V další fázi borreliózy, která přichází několik měsíců po nakažení, mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Nejspolehlivějším způsobem, jak toto onemocnění odhalit, je krevní rozbor, který si v případě pochybností můžete ve zdravotnické laboratoři vyžádat i sami bez předchozí návštěvy lékaře.

Jak je to s klíšťovou encefalitidou?

Kromě přenosu z nakaženého klíštěte bývá pro člověka možným zdrojem infekce také nepasterované mléko a mléčné výrobky od infikovaných zvířat.

Ve zhruba pěti procentech případů probíhá onemocnění zcela bezpříznakově. Naopak u třetiny nemocných se do 14 dnů projeví první příznaky připomínající chřipku. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhá fáze onemocnění, pro kterou jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Ty mohou přejít do zánětu mozkových blan či poruchy hybnosti a smyslů. Přibližně 10 % případů se pak potýká s trvalými následky onemocnění. I u klíšťové encefalitidy platí, že nejjistějším způsobem, jak nákazu odhalit, jsou krevní testy.

Doporučujeme


zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?