Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

Zveřejněno: 04.09.2018

Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.

Zatímco v prvním pololetí roku 2015 bylo v Česku evidováno 73 případů klíšťové encefalitidy, v první polovině roku 2018 to bylo již 139 onemocnění. S lymeskou borreliózou je to obdobné. V první polovině roku 2015 bylo zaznamenáno 920 případů, o tři roky později se za stejnou dobu nakazilo 1 156 lidí. Obě nemoci je ale kvůli nenápadným příznakům poměrně obtížné odhalit, skutečná čísla tedy budou zřejmě ještě mnohem vyšší.

Za rostoucím počtem případů stojí částečně celkový zvýšený výskyt klíšťat a v důsledku globálního oteplování také jejich rozšíření do oblastí vyšší nadmořské výšky, kde by ještě nedávno nepřežila. V případě klíšťové encefalitidy je podle některých odborníků na vině také nízká proočkovanost české populace.

Jak se bránit?

Před klíšťovou encefalitidou vás spolehlivě ochrání očkování. Vakcinaci je ideální postoupit v zimních měsících, aby se stihly vytvořit ochranné hladiny protilátek. Základní očkovací schéma je tvořeno 3 dávkami po několika měsících. Dlouhodobou ochranu proti této závažné infekci poskytne pravidelné přeočkování jednou za 3–5 let.

Proti lymeské borrelióze účinná vakcína zatím neexistuje. Naštěstí je onemocnění poměrně dobře léčitelné v časné fázi, kdy je možné s úspěchem nasadit antibiotika. „Pokud se onemocnění lymeskou borreliózou dostane do chronické fáze, bývá diagnóza i léčba obtížná. Výjimkou není ani celoživotní postižení,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB.

Rozumné je také snižovat riziko kontaktu s klíšťaty. Když jdete do lesa či travnatých ploch, oblečte si radši dlouhé kalhoty a svršek s dlouhými rukávy. Důležitý je samozřejmě i repelent, ne všechny jsou ale proti klíšťatům účinné.

Který způsob odstranění klíštěte je ten správný?

Riziko přenosu onemocnění z infikovaného klíštěte na člověka stoupá s délkou jeho přisátí, odstraňte ho tedy co nejdříve. Klíště můžete snadno odstranit sami, pojďme si připomenout správný postup.

Klíště nezakapávejte olejem ani krémy, nesnažte se ho vyviklat ani vykroutit a nikdy ho nevytahujte holou rukou, jinak zvyšujete riziko nákazy. Uchopte ho velmi jemně, ale zároveň pevně speciálními kleštičkami či pinzetou a vytáhněte jej. Dbejte na to, aby v ráně nezůstala hlavička.

Po vytažení je vždy důležité ránu vydezinfikovat. Klíště určitě nerozmačkávejte, protože byste se mohli dostat do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi.

Jak poznáte borreliózu

„V rané fázi lymeské borreliózy, tedy během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Přibližně u poloviny nakažených osob se objevuje typická červená skvrna s vybledlým středem,“ uvádí lékařka z laboratoře SYNLAB.

V další fázi borreliózy, která přichází několik měsíců po nakažení, mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Nejspolehlivějším způsobem, jak toto onemocnění odhalit, je krevní rozbor, který si v případě pochybností můžete ve zdravotnické laboratoři vyžádat i sami bez předchozí návštěvy lékaře.

Jak je to s klíšťovou encefalitidou?

Kromě přenosu z nakaženého klíštěte bývá pro člověka možným zdrojem infekce také nepasterované mléko a mléčné výrobky od infikovaných zvířat.

Ve zhruba pěti procentech případů probíhá onemocnění zcela bezpříznakově. Naopak u třetiny nemocných se do 14 dnů projeví první příznaky připomínající chřipku. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhá fáze onemocnění, pro kterou jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Ty mohou přejít do zánětu mozkových blan či poruchy hybnosti a smyslů. Přibližně 10 % případů se pak potýká s trvalými následky onemocnění. I u klíšťové encefalitidy platí, že nejjistějším způsobem, jak nákazu odhalit, jsou krevní testy.

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.