Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNadýmání – rady jak se ho zbavit (nejen) pro nastávající maminky
nadymani-rady-jak-se-ho-zbavit-nejen-pro-nastavajici-maminky.jpg

Nadýmání – rady jak se ho zbavit (nejen) pro nastávající maminky

Zveřejněno: 31.07.2015

Nastávající maminky trápí nadýmání poměrně často. Jednou za čas tenhle nepříjemný problém postihne i ostatní. Třeba po vydatném a mastném nedělním obědě. Pokud ale nespadáte do kategorie těhotných a nadýmání se u vás objevuje pravidelně nebo trvá několik týdnů, může jít i o vážný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit s lékařem. 

Nastávající maminky trápí nadýmání poměrně často. Jednou za čas tenhle nepříjemný problém postihne i ostatní. Třeba po vydatném a mastném nedělním obědě. Pokud ale nespadáte do kategorie těhotných a nadýmání se u vás objevuje pravidelně nebo trvá několik týdnů, může jít i o vážný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit s lékařem.

Za zvýšenou plynatostí nejčastěji stojí konzumace některých typů potravin. Těm by se nastávající maminky, které jsou k nadýmání náchylnější, měly raději vyhnout. Jedná se hlavně o luštěniny, čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny (zelí, cibule, česnek, květák, brokolice), kynuté potraviny (knedlíky, buchty), tučné sýry, uzeniny, sycené nápoje a silně kořeněná jídla. Pokud vypozorujete, že máte problémy s nadýmáním jen po určitém typu jídla, třeba po požití mléčných výrobků nebo obilovin, může se jednat o alergii a je opět potřeba tento problém řešit s lékařem.

Co se vlastně v útrobách při nadýmání děje? Trávicí trubice se rozpíná, a to nejen střeva, ale i žaludek, nadměrným nahromaděním plynu. Ten se do těla dostává polykáním vzduchu při konzumaci jídla či pití, nebo vzniká jako vedlejší produkt při trávení. Za normálních okolností organismus tyto plyny zpracuje. Někdy už ale střevo není schopno množství plynů vstřebat a ty se kvůli tomu hromadí uvnitř trávicího traktu. Po požití nevhodné stravy se ve střevech mohou nashromáždit dokonce 2 litry plynů, které dokážou způsobit nesnesitelnou bodavou bolest.

Jednou z osvědčených metod proti nadýmání, která pomůže nejen těhotným, je pravidelný pohyb, který střeva zaktivizuje. Při akutních potížích pomáhá zázvorový nebo fenyklový čaj. Jako prevence proti nadýmání slouží také dostatek tekutin a jíst po menších porcích několikrát denně.    

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.