Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyNadýmání – rady jak se ho zbavit (nejen) pro nastávající maminky
nadymani-rady-jak-se-ho-zbavit-nejen-pro-nastavajici-maminky.jpg

Nadýmání – rady jak se ho zbavit (nejen) pro nastávající maminky

Zveřejněno: 31.07.2015

Nastávající maminky trápí nadýmání poměrně často. Jednou za čas tenhle nepříjemný problém postihne i ostatní. Třeba po vydatném a mastném nedělním obědě. Pokud ale nespadáte do kategorie těhotných a nadýmání se u vás objevuje pravidelně nebo trvá několik týdnů, může jít i o vážný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit s lékařem. 

Nastávající maminky trápí nadýmání poměrně často. Jednou za čas tenhle nepříjemný problém postihne i ostatní. Třeba po vydatném a mastném nedělním obědě. Pokud ale nespadáte do kategorie těhotných a nadýmání se u vás objevuje pravidelně nebo trvá několik týdnů, může jít i o vážný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit s lékařem.

Za zvýšenou plynatostí nejčastěji stojí konzumace některých typů potravin. Těm by se nastávající maminky, které jsou k nadýmání náchylnější, měly raději vyhnout. Jedná se hlavně o luštěniny, čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny (zelí, cibule, česnek, květák, brokolice), kynuté potraviny (knedlíky, buchty), tučné sýry, uzeniny, sycené nápoje a silně kořeněná jídla. Pokud vypozorujete, že máte problémy s nadýmáním jen po určitém typu jídla, třeba po požití mléčných výrobků nebo obilovin, může se jednat o alergii a je opět potřeba tento problém řešit s lékařem.

Co se vlastně v útrobách při nadýmání děje? Trávicí trubice se rozpíná, a to nejen střeva, ale i žaludek, nadměrným nahromaděním plynu. Ten se do těla dostává polykáním vzduchu při konzumaci jídla či pití, nebo vzniká jako vedlejší produkt při trávení. Za normálních okolností organismus tyto plyny zpracuje. Někdy už ale střevo není schopno množství plynů vstřebat a ty se kvůli tomu hromadí uvnitř trávicího traktu. Po požití nevhodné stravy se ve střevech mohou nashromáždit dokonce 2 litry plynů, které dokážou způsobit nesnesitelnou bodavou bolest.

Jednou z osvědčených metod proti nadýmání, která pomůže nejen těhotným, je pravidelný pohyb, který střeva zaktivizuje. Při akutních potížích pomáhá zázvorový nebo fenyklový čaj. Jako prevence proti nadýmání slouží také dostatek tekutin a jíst po menších porcích několikrát denně.    

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.